2. června 2014

Všichni dobří Žďáráci

Pro ty, kteří nečekají jen na špatné a horší zprávy z televizních novin a nezajímají se jen o katastrofy a skandály v bulváru, dávám ve známost jeden „vzorový“ životní příběh – Pepíka Chromého ze Žďáru nad Sázavou.

Pepík Chromý se narodil jako prostřední z 5 dětí před Vánocemi roku 1930. Už na třídní fotce z obecné školy lze rozpoznat v jeho očích jakousi odhodlanost, vytrvalost, možná i neklid a touhu dávných mořeplavců. Mimochodem, na sobě má jakousi blůzu po starší sestře, tak byli chudí.

Jako devatenáctiletý mládenec, čerstvě vyučený řezník a uzenář u žďárského mistra Havlíčka, seděl na kopci pod Zelenou Horou a dumal o budoucnosti. V době po komunistickém puči neexistovaly mnohé základní občanské svobody, natož možnost svobodného podnikání. S kamarádem se rozhodli pro útěk za hranice. Jemu se to podařilo, přítele na hranicích postřelili a zatkli. Po třech měsících plavby vystoupil sám na neznámý břeh australského ostrova Tasmanie. Kapsy měl prázdné, anglicky nerozuměl ani slovo. Tvrdě pracoval v továrně na zpracování azbestu, po večerech ještě uklízel v hotelu. Po roce dostal místo v řeznickém krámu. V následujících 40 letech, krok za krokem vybudoval firmu s 500 zaměstnanci. Potud by to byl jenom příběh úspěšného podnikatele, ale je tady něco navíc, pro mě to nejdůležitější. Joe jak mu dnes říkají, nikdy nezapomněl, z jak nuzných poměrů se vypracoval. On skromně říká, že měl štěstí. Ale já vím, že tomu štěstí musel jít sakramentsky vytrvale naproti.  Bohatství poroučí hlupákům, ale moudrým mužům slouží a tak Joe dává práci chudým emigrantům, pomáhá s obnovou tajfunem zničených částí Filipín, celkově věnuje velké peníze na charitu a rozvoj města Launceston, které je dnes jeho domovem. Taky nikdy nezapomněl na Čechy. Není náhodou, že ve znaku jeho firem je Český lev. Jeho světově uznávané vinařství produkuje jednu z luxusních řad vín s názvem ZDAR a viněta na lahvi vysvětluje v celém světě, kde leží Žďár nad Sázavou a Česká republika.

Celý život se snažím bez ostychu dokázat poděkovat lidem, kteří si to zaslouží. Nenapadlo mne nic lepšího, než že jsem jako zastupitel navrhnul Pepíkovi udělit čestné občanství města Žďár nad Sázavou.  

MUDr. Radek Černý

místopředseda místního sdružení ZR
krajský zastupitel ODS Vysočina