Premiér Fiala jednal v Bílém domě s prezidentem USA Bidenem. Řešili strategickou, obrannou a ekonomickou spolupráci, energetiku a bezpečnostní situaci ve světě

15. dubna 2024
Premiér Fiala jednal v Bílém domě s prezidentem USA Bidenem. Řešili strategickou, obrannou a ekonomickou spolupráci, energetiku a bezpečnostní situaci ve světě

(www.vlada.cz) V Oválné pracovně v Bílém domě přijal v pondělí 15. dubna 2024 americký prezident Joe Biden předsedu vlády ČR Petra Fialu. Oba lídři spolu jednali zejména o strategické, bezpečnostní, obranné a ekonomické spolupráci, energetice, ale i o podpoře českých firem na americkém trhu. Dotkli se i bezpečnostní situace ve světě, zejména válečnému konfliktu na Blízkém východě a na Ukrajině. V této souvislosti americký prezident velmi ocenil českou muniční iniciativu.

Prezident Spojených států amerických Joe Biden přivítal premiéra Petra Fialu a ocenil roli České republiky v současné době. Oba státníci se shodli na pokračování pomoci Ukrajině, která se již přes dva roky brání ruské agresi. „Pan prezident Biden ocenil českou muniční iniciativu, bavili jsme se samozřejmě také o situaci na Blízkém východě a souvisejících otázkách,“ přiblížil jednání premiér Petr Fiala, který s americkým prezidentem hovořil také o ekonomických vztazích mezi Českem a Spojenými státy.

„České firmy působí na americkém trhu, investují, zaměstnávají americké občany. Bavili jsme se o možnostech posílení této spolupráce. Bavili jsme se také třeba o potřebě dalších dodávek LNG plynu do Evropy, protože to nám pomáhá a zbavit se závislosti na ruských dodávkách plynu. Hlavním tématem v tomto případě byla jaderná energetika,“ uvedl předseda vlády Petra Fiala. Česko a USA hodlají spolupracovat například na malých modulárních reaktorech a obnově jaderných kapacit na Ukrajině. „Shodli jsme se, že bude intenzivně pokračovat jednání o smlouvě o spolupráci v oblasti jaderné energetiky,“ dodal Fiala.

Podle českého premiéra bylo jednání velmi přátelské a několikrát byla oceněna jak úroveň vztahů mezi ČR a USA, které jsou nejlepší v historii, tak role Česka v současném mezinárodním prostředí. „Pan prezident Biden opakovaně říkal, jak má Českou republiku rád a popisoval své pocity před 25 lety, kdy se podařilo rozšířit Severoatlantickou alianci o země, mezi něž patřila i Česká republiky. Shodli jsme se na tom, že to byl historický okamžik, který byl naprosto zásadní pro bezpečnost Evropy,“ sdělil premiér Petr Fiala

Po jednání v Bílém domě se český premiér přesunul do rezidence velvyslance ČR v USA, kde se setkal s českými krajany a za podporu demokracie a česko-amerických vztahů udělil dceři Milady Horákové Janě Kánské medaili Karla Kramáře. „Po tak těžkém osudu, kterým jste prošla, po tom všem, co se stalo vaší rodině v komunistickém Československu, jste nezanevřela na české země. Naopak. Byla jste nesmírně aktivní, pomáhala jste a dodnes jste jednou z protagonistek česko-amerických vztahů. Nesmírně si toho vážím a děkuji,“ řekl v proslovu předseda vlády Petr Fiala.

Pondělní program zahájil český premiér Petr Fiala jednáním v Langley v sídle Ústřední zpravodajské služby CIA, kde jednal s ředitelem Williamem Burnsem společně s národním bezpečnostním poradcem Tomášem Pojarem a řediteli Úřadu pro zahraniční styky a informace, Bezpečnostní informační služby a Vojenského zpravodajství řešili s ředitelem CIA Williamem Burnsem bezpečnostní situaci ve světě. „Jednání s ředitelem CIA ukazuje vysokou důvěru ze strany Spojených států. Je to také oceněním spolupráce mezi bezpečnostními službami našich zemí,“ okomentoval premiér Petr Fiala.

Druhý den návštěvy USA věnuje Petr Fiala návštěvě a projevu v Hudsonově institutu. Tento think tank se zaměřuje zejména na otázky spojené s národní bezpečností a zahraničně-politickými tématy. Následně zavítá do Kongresu Spojených států amerických, kde bude jednat s předsedou Sněmovny reprezentantů Mikem Johnsonem, předsedou Zahraničního výboru Sněmovny Michaelem McCaulem a dalšími členy Kongresu. Ve Washingtonu Petr Fiala také uctí památku Václava Havla a Tomáše Garrigua Masaryka.

Petr Fiala

předseda vlády ČR
předseda ODS