ODS: Registrační pokladny donutí pracovité lidi pověsit živnost na hřebík
3. června 2015

ODS: Registrační pokladny donutí pracovité lidi pověsit živnost na hřebík

Občanští demokraté kritizují návrh ministra financí, který dnes vládě předloží zákon o elektronické evidenci tržeb. Podle ODS budou mnozí drobní podnikatelé kvůli zavedení registračních pokladen nuceni pověsit svou živnost na hřebík.

 
„Zavedení registračních pokladen znamená, že podnikatelům vzrostou náklady o tisíce až desetitisíce korun ročně. Mnozí z nich budou muset pověsit svou živnost na hřebík. Velké částky bude muset zaplatit i stát, tedy my všichni: 370 milionů korun jednorázově, potom každý rok 450 milionů. Andrej Babiš se snaží veřejnost oklamat příslibem údajných mnohamiliardových příjmů do státního rozpočtu, to ale vůbec neodpovídá zahraniční zkušenosti. Vláda navíc z živnostníků a podnikatelů dělá podezřelé, které chce neustále hlídat a kontrolovat. To odmítáme,“ říká předseda ODS Petr Fiala.
 
„Ministerstvo financí nemá vůbec představu, kolik zavedením registračních pokladen vybere navíc. Je absurdní, když Andrej Babiš tvrdí, že zvýší příjmy státního rozpočtu o 10–12 miliard korun, přitom nezohledňuje, zda se do systému zapojí 600 000 nebo 300 000 lidí. Takové počty by neprošly ani školákovi, natož ministrovi financí. Aby celý systém vůbec fungoval, musí ministerstvo přijmout dalších 400 úředníků. Andrej Babiš sype z rukávu různá čísla, která ale není schopen doložit žádnou relevantní analýzou,“ říká předsedkyně klubu pražských zastupitelů Alexandra Udženija.
 
„Registrační pokladny jsou možná výhodné pro velké podnikatele, škodí ale těm malým a středním, škodí aktivním a pracovitým lidem. Ne náhodou: socialistické vládě vadí nezávislost a svoboda, kterou živnostníci mají, proto je omezuje. ODS se aktivních a pracovitých lidí bude vždy zastávat,“ uzavírá Petr Fiala.