Jan Hofmann v ČRo: Zvýšení obranných výdajů je pro ČR jasný závazek k budování své obranyschopnosti i příležitost pro český průmysl

26. června 2025
Zvýšení obranných výdajů je pro Českou republiku jasný závazek k budování své obranyschopnosti

(ČRo Plus) Lídři všech 32 státu Severoatlantické aliance se na summitu v Haagu shodli na zvýšení obranných výdajů na 5 procent hrubého domácího produktu. Je Česko na takový krok připravené? Jak co nejlépe využít nově dostupné finance? Poslechněte si celé Pro a proti s místopředsedou sněmovního výboru pro obranu Janem Hofmannem.

Jak hodnotíte závěry summitu?

Myslím si, že se nestalo nic neočekávaného. Dohodlo se 5 procent výdajů na budoucí obranu, které byly rozděleny do dvou částí tak, jak bylo avizováno, tedy 3,5 procenta přímo na armádu a 1,5 procenta do souvisejících oblastí.

Žádná země s tím neměla problém, odhlasovaly to, nicméně dvě země se vyjádřily, že budou mít trochu potíž s plněním závazku, což bylo Slovensko a Španělsko.

Pro nás jako Českou republiku je to jasný závazek k budování své obranyschopnosti. Je to příležitost pro český průmysl, protože patří k těm vůbec nejsilnějším v Evropě. Je na nás a Evropské unii, jak podpoří obranný průmysl. Abychom udrželi, pokud možno, ceny dodávek, které budou postupně přicházet, na uzdě, aby navýšená procenta nebyla jenom na papíře.

Kde na to navýšení obranných výdajů Česká republika vezme? Pět procent hrubého domácího produktu je velkým zásahem do veřejných financí – neutrpí tím jiné priority, třeba zdravotnictví, školství, důchody?

Doufám, že ne, protože Česká republika nepatří mezi, řekněme, chudé země v Evropské unii. Myslím, že jsme zemí, která si to může dovolit. Nicméně v tuto chvíli byla nastavená cesta na tři procenta a to je náš prvotní cíl, ne pět procent v roce 2035.

Ale jak zmínil poslanec Vích, máme tady tříbilionový státní dluh.

Samozřejmě je dost možné, že část finančních prostředků půjde na dluh. Čili že si půjčíme. V rámci Evropské unie už běží projekt na možnosti vypůjčení peněz. Nicméně je otázka, jak tyto peníze budou efektivní, protože musíme brát v potaz i úrokové sazby.

My to máme nastaveno jinak než SPD. Já si myslím, že bezpečnost a sociální smír jsou spojené nádoby a nemůžeme je nikdy stavět proti sobě. Pan kolega říká, že bezpečnost musí být buď na úkor sociálního smíru, nebo naopak.

Já si myslím, že nemá cenu žít v nebezpečné zemi a mít sociální smír, protože pak žádný sociální smír samozřejmě nebude.

Jan Hofmann

poslanec PČR
místopředseda výboru pro obranu PS PČR