Premiér Petr Fiala v Blesku: Pro výhru dělám všechno!

11. července 2025
Premiér Petr Fiala v Blesku: Pro výhru dělám všechno!

(www.blesk.cz) Na dovolenou by rád s manželkou do Itálie. Jinak má ale premiér Petr Fiala plnou hlavu kampaně před volbami do Sněmovny. Ve studiu Blesku byla řeč i o souboji s hnutím ANO či bitcoinovém průšvihu. Fiala přitom dál hlásí, že by rád sestavoval příští vládu.

Pane premiére, nebuďte „slušnej, řekněte jméno“, kdo vám v české politice aktuálně pije nejvíc krev? A proč je to právě Andrej Babiš?

Vzpomínám si, na co narážíte s tím: nebuďte slušný. Já budu slušný, protože si myslím, že to je ta správná politika, jakou chci a mám dělat, a na rozdíl od mnoha jiných si myslím, že ve slušnosti je síla.

Je to jedna z otázek, kterou poměrně často dostávám od lidí: Jestli se fakt s tou slušností dá takové hulvátství, lži – cituji lidi – a to všechno, co předvádí třeba hnutí ANO, jestli se to s tou slušností dá porazit. A já říkám: ano, nenechme se zviklat, zůstaňme slušní a argumentujme. Lidé nejsou hloupí a oni si to přeberou, takže já ve slušnost věřím.

A kdo vám tedy pije krev?

Já bych to takto neřekl, já jsem spíš smutný z toho, že místo střetu – a to patří k demokracii, střet, konflikt, ale v rámci nějakých pravidel, střet idejí, střet programů, střet řešení – tak místo toho opozice používá formu urážek, nálepkování, zesměšňování, nemají argumenty, ale tím hrozně snižují tu politickou kulturu.

A vždyť to není jenom Andrej Babiš. Podívejte se na Alenu Schillerovou. Hraje si na dámu a to pominu, že lže a říká nesmysly, a ukazuje se, že spoustě věcí nerozumí, ale třeba používá vulgární urážky mě, Zbyňka Stanjury a dalších lidí. No, tak co to je za politiku? Mně je to prostě absolutně cizí.

Vy i voličům říkáte, slušnost není slabost, zároveň před ně předstupujete s hesly: „Teď je čas stát na správné straně“, „Teď je čas mít odvahu a dělat správná rozhodnutí“. Kde ale uvidíme nějaké konkrétní programové kroky a sliby, co se bude dít v momentě, kdyby vám opět dali důvěru na další čtyřleté období, o což usilujete?

Konkrétně budeme náš program představovat od poloviny srpna. A to jak v celku, tak v jednotlivých programových částech. Tak nechci předjímat a nechci nějak teď toto zbavovat i toho kouzla překvapení a správného načasování. Kampaň má být i správně načasovaná. Ale mohu všechny ujistit, že se budeme věnovat i v tom příštím volebním období, pokud nám lidé dají důvěru, těm věcem, které posouvají Českou republiku mezi ty nejúspěšnější země.

Na prvním místě určitě je to bezpečnost a bezpečnost jak vnější, tak vnitřní, protože žijeme v nebezpečném světě, je potřeba investovat do naší obrany, modernizovat naši armádu, je potřeba se ale taky starat o vnitřní bezpečnost, boj s nelegální migrací, boje s kybernetickými útoky, s různými formami hybridní války. To všechno musíme dělat. Musíme dál investovat.

Já jsem velmi hrdý na to, že moje vláda rekordně investuje a je to vidět. Lidi to vidí, když jezdí po republice. Staví se, věci se hýbou. Musíme se dál věnovat změnám ve školství, to je naprosto zásadní a dokončit ty věci, které jsme začali. Důchodová reforma – obrovská změna. Změna sociálních dávek – obrovská změna. Digitalizace státu? Ta ještě není hotová.

Hodně jsme se posunuli. Lidé nemusí nosit doklady, spoustu věcí si vyřídí z domova, ale je v tom potřeba pokračovat. A taky chci pokračovat v tom přitahování zahraničních investorů, jako třeba byla firma Onsemi polovodiče, protože to jsou ti, kteří přinášejí výrobky s vysokou přidanou hodnotou, a to znamená také vysoké mzdy. A to je naplňování toho cíle, který mám, abychom se dostali na ty rakouské, německé mzdy v budoucnosti.

Čtenářka Blesku Marta Sedláková se vás ptala poměrně zostra: „Vaše vláda porušila předvolební sliby a zvýšila pomalu veškeré daně. Jak se budete smiřovat s tím, že ve volbách neuspějete? Protože vám lidé prostě nevěří?“ Vaše reakce na čtenářku.

Veškeré daně jsme nezvýšili, ale některé jsme zvýšili. Já z toho nemám žádnou radost, ale museli jsme to udělat, abychom si poradili s energetickou krizí, se všemi těmi riziky kolem nás. Daně jsme se snažili zvýšit tak, aby to nezasáhlo žádnou sociální nebo profesní skupinu nějakým výrazným způsobem, že jsme tu zátěž rozložili. Někde jsme i daně trošku snížili – třeba ze tří sazeb na dvě DPH. Ve finále vlastně přináší méně peněz pro státní rozpočet, ale je to za prvé zjednodušení daňového systému a za druhé nám to i umožnilo třeba některé věci přesunout do té nejnižší sazby, což určitě lidem pomohlo, zvláště nízkopříjmovým skupinám.

Ano, já tady mohu tisíckrát vykládat, že jsme některé daně taky zrušili – silniční daň – že jsme upravili některé poměry, zvýšili limity na DPH, že jsme o 30 miliard vlastně ty daně předtím snížili a pak v důsledku té krize zase zvýšili, ale to je zbytečné. Ano, nechtěl jsem zvyšovat daně, museli jsme to udělat, nechci v tom pokračovat. Já bych chtěl, aby daně zůstaly stabilní, abychom na ně nemuseli sahat. To se samozřejmě netýká s jedinou výjimkou, prosím pěkně, ať mě někdo pak nechytá za slovo – u spotřební daně, tam je vždycky potřeba reagovat na míru rizikovosti té které činnosti. A tam určitě je možné ty sazby upravovat, ale u těch ostatních daní bych chtěl, abychom měli stabilitu.

ANO, vám vyčítá, že jste vládou asociální a nekompetentní. Je zajímavé, že tuto rétoriku převzala i šéfka SOCDEM Jana Maláčová, která se nyní nechala slyšet, že chce kandidovat s komunisty za Stačilo!. Co jste si pomyslel o ambicích levice? O těchhle těch plánech na spojení vlastně jedné levicové fronty proti vaší vládě?

Tak už jsme to tady zažili, to slučování sociální demokracie s komunisty a myslím v minulém století a myslím, že to dopadlo naprosto tragicky. Já jsem před několika lety někde řekl, že mě mrzí, že místo tradiční nekomunistické levicové strany, jako byla sociální demokracie, se kterou jsme mohli vést ideový střet, tak že tu máme levici sjednocenou populisty, hnutím ANO, a že to je úplně jiná levice.

Ale když vidím Janu Maláčovou a její objímání se s komunisty, tak už bych tento výrok neřekl a je smutné, kam se česká levice dostala. Protože my jsme patřili k těm zemím, kde se komunistická strana netransformovala po listopadu 89 v sociální demokracie, ale kde vznikla nekomunistická sociální demokracie, což si myslím, že mělo spoustu pozitivních efektů. No a dneska je to všechno pryč. Já myslím, že Jana Maláčová a sociální demokracie dneska nikoho nezajímá. Tím skutečným soupeřem je hnutí ANO.

Zároveň ty levicové postoje v některých aspektech určitě zastává Pirátská strana. Byl byste připraven opět s nimi jednat o případné vládní koalici, ačkoliv to vaše spojenectví v průběhu tohoto období nakonec zkrachovalo?

Já jsem musel odvolat tehdejšího ministra Bartoše, protože prostě i po dlouhé době nezvládal digitalizaci stavebního řízení a v tom nebylo nic osobního. To byla moje zodpovědnost, kterou jsem musel vyvodit z té situace.

Nechtěl jsem, aby Piráti odešli z vlády. Oni se tak rozhodli. Dnes představují velmi tvrdou, někdy bych řekl i osobní opozici. Trošku se divím, proč to dělají, protože pořád věřím, že by nám mělo jít o stejnou věc. A nějaký sociálně liberální prvek v tom politickém spektru je určitě na místě. Já nemám žádný problém tohle všechno překonat, zapomenout na osobní útoky a znovu se s Pirátskou stranou bavit, ale vždycky je to tak, že musí to chtít obě ty politické síly.

Já za sebe pořád vidím v Pirátech takový ten liberální prvek, který prostě je jiný a určitě diametrálně odlišný než ta ostatní opozice typu ANO, SPD, Stačilo! a těchhle. Já si myslím, že snad s nimi Piráti nechtějí a nemají nic společného. Takže z mé strany je pořád ta ruka podaná a já jsem připraven k jakékoliv diskuzi na téma budoucí spolupráce.

Před voliče zároveň předstupujete s tím, že chcete působit dál na vládním půdorysu společně se STAN. Takto byste chtěli vládnout i další volební období. Vy jste nám ve studiu Blesku říkal, že nemáte plán B, chcete volby vyhrát. Přece jenom nezrodil se nějaký plán B? Co v momentě, kdy nevyhrajete? A vyhraje hnutí ANO, vy skončíte druzí, třetí?

Já chápu, že ta otázka může být, ale já takhle prostě neumím uvažovat. Já uvažuju tak, že teď chci vyhrát volby, je to můj cíl, je to můj úkol a budu dělat všechno pro to, abych to vyhrál. Samozřejmě to záleží na voličích. Já si moc nedovedu představit, jaký plán B?

Tady prostě máme politické síly, které říkají: všechno změníme, budeme dokonce uvažovat o změně režimu, jak poslouchám z opozice, všechno je špatně a hesla mír, mír, mír a já nevím, co všechno. Prostě nás chtějí posunout někam na východ a já prostě nechci žít v zemi, kde předseda vlády bude uvažovat, jestli by nebylo lepší být neutrální a nebýt v NATO a tady takové věci. To je pro mě úplně nepřijatelné. Prostě ne, já si myslím, že teď jde opravdu o všechno, jak říká jedno z našich hesel. A dělám všechno pro to, abych ukázal lidem, že ta cesta, kterou jdeme, ač byla obtížná a čelili jsme spoustě problémů, že je správná a že by byla dobrá pro Českou republiku i v dalších čtyřech letech.

Jít do zápasu s tím, že nechcete prohrát, je samozřejmě logické. Zároveň v momentě, kdybyste se opravdu premiérem nestal, jste připraven vyvodit osobní zodpovědnost? A případně třeba i skončit v čele ODS? My jsme tady řešili ten scénář toho, že byste chtěl vyhrát společně se STAN, ale co, když se to nepovede?

Vláda se Starosty funguje. Já si taky pamatuju ty komentáře na začátku funkčního období vlády: v pěti, ve čtyřech, to nemůže být, to je za rok pryč, pohádají se. Nejenomže jsme se nepohádali, my ani veřejnost nezatěžujeme hádkami. Když si někdo vzpomene, jak to vypadalo mezi ČSSD a ANO v minulém volebním období, to byl konflikt za konfliktem. U nás nic takového nevidíte.

My pracujeme pro lidi, pracujeme pro Českou republiku a jasně, že máme občas jiné představy a vyříkáme si to, ale prostě pro veřejnost ta vláda funguje jako tým. A to mně připadá důležité. Takže já bych vítal další vládu spolu se Starosty a myslím si, že, že by to České republice prospělo, i když SPOLU a Starostové mají třeba na různé věci různé důrazy, tak to základní směřování je stejné. Přesvědčuju lidi, že máme výsledky, máme vizi a Česká republika se zlepšuje, je lepší zemí, lépe se tu lidem žije než v roce 2021. A to je doložitelné na spoustě čísel. A myslím, že když člověk nad tím začne přemýšlet sám, tak že to zjistí, že to tak je i v jeho životě.

A ono případné vyvození vlastní zodpovědnosti?

Vždycky musíte, když se vám něco nepovede, tak z toho vyvodit nějakou odpovědnost. Nejsem v politice proto, že bych neměl co dělat jiného, já jsem v politice proto, že jsem přesvědčen, že to, co dělám, má smysl a že nabízím vizi a řešení problémů pro tuto zemi a mám zájem pokračovat dál jako předseda vlády, protože si jsem jistý, že i moje mezinárodní postavení, i moje zkušenosti tady, i moje představy o tom, co je důležité, že to je ten správný recept pro Českou republiku.

A myslím si, že jeden z problémů, který tu máme dlouhodobě, je, že vlastně žádný premiér, žádná vláda nemá šanci dvě volební období vládnout a dovést ty věci do konce, protože čtyři roky jsou na spoustu věcí prostě málo. Tak i o tom chci přesvědčovat lidi, aby změnili ten historický trend, vysokou míru vládní nestability v České republice a dali naší vládě šanci do dalšího období. Tady taky opozice lidem prostě neříká pravdu, že žádné nebezpečí není, a nebojme se Ruska, nebojme se ničeho. Vždyť to není pravda, vždyť žijeme v extrémně nebezpečné situaci, nebezpečné době. Ví to lídři v Evropě i ti, kteří před třemi lety ještě o tom pochybovali, tak dneska ví, jak ta situace je nebezpečná. Takže se musíme věnovat i mezinárodní politice, musíme se věnovat bezpečnosti, obraně. Prostě to jsou věci, které jsou v zájmu České republiky a českých občanů.

Jste nejen premiérem, ale samozřejmě lídrem Spolu v Jihomoravském kraji a také předsedou ODS? Co vaše vztahy s expředsedy ODS? Václav Klaus, Mirek Topolánek, Petr Nečas. Jste nějak v kontaktu, a nebo vlastně vůbec?

Václav Klaus, pokud se nemýlím, odešel z ODS v roce 2008, já jsem vstoupil 2013. A Václav Klaus se úplně posunul na nějaké nacionalisticko-proruské pozice.

Já vůbec Václavu Klausovi nerozumím a už mě, popravdě řečeno, ani nezajímá, co říká. Teď, myslím, podporuje Motoristy. Těch pokusů, koho podporoval proti ODS v posledních letech, co já jsem předseda, těch byla celá řada. S Mirkem Topolánkem se normálně bavíme a pan expremiér je svůj, říká svoje názory otevřeně do veřejného prostoru a myslím, že to je něco úplně jiného než Václav Klaus.

A Petr Nečas je nadále členem ODS. Jediný z nich. A myslím, že se Petr chová velmi odpovědně ke své vlastní straně a nedělá to, co dělají někteří bývalí předsedové těm svým nástupcům. Já v Petrovi Nečasovi spíš cítím podporu, než že by mě nějak veřejně kritizoval.

Člen ODS, který pozastavil členství, Pavel Novotný, šel sedět do vězení, chce odsedět celý tříměsíční trest. Vidíte ještě v budoucnu jakýkoliv prostor pro Pavla Novotného ve vaší ODS?

To jsem úplně už pustil z hlavy. Pavel Novotný vždycky provokoval v politice a jednu dobu to byly provokace, které lidi bavily a byly zajímavé, pak se to dostalo už do roviny, kterou jsem nemohl akceptovat – osobní urážky a další a další věci. A nakonec to skončilo tímto, řekl bych, smutným koncem. Pavel Novotný není členem ODS a musí se nějak vyrovnat s těmi osobními problémy, do kterých se dostal.

Při sledování předvolebních průzkumů bylo zajímavé, nakolik se bitcoinová kauza dokázala propsat do preferencí jednotlivých stran. Podle posledního průzkumu STEM je ANO na 30,9 %, vy na 20,5 %, to znamená, že bitcoinová kauza vám na preferencích neubrala, zároveň jste přestali dohánět ANO. Nejste překvapen tím, že přece jenom nějakých více než 80 dní do voleb se ten desetiprocentní rozdíl nijak nesmršťuje a naopak stále zaostáváte? Není to pro vás alarmující?

Ano, někteří komentátoři předvídali, jak nás ten bitcoinový dar srazí v průzkumech dolů. To vy sám říkáte, to se nestalo. Měli jsme velmi silnou růstovou tendenci, ta se zastavila a věřím, že zase brzy naskočí. Jestli mě to zneklidňuje, nebo nezneklidňuje? Já si pamatuju ty průzkumy čtyři roky zpátky a to bylo velmi podobné až do posledního týdne před volbami. Takže mě zajímá ten klíčový průzkum nálad voličů, a to jsou volby. A já dělám všechno pro to, abychom opět vyhráli a abych opět mohli sestavovat vládu.

(Autor: Jaroslav Šimáček)

Rozhovor vyšel na Blesk.cz.

Petr Fiala

předseda vlády ČR
předseda ODS