30. dubna 2024

Premiér Fiala jednal s německým prezidentem Steinmeierem o posílení spolupráce v obraně a energetice

(www.vlada.cz) Premiér Petr Fiala se v úterý 30. dubna setkal v Kramářově vile s prezidentem Spolkové republiky Německo Frankem-Walterem Steinmeierem. Hlavními tématy jednání byly česko-německé vztahy, obranná spolupráce a spolupráce v oblasti energetiky.

Německo je strategickým partnerem České republiky, se kterým nás pojí silné hospodářské a mezilidské vazby. Je to nejdůležitější obchodní partner Česka, do SRN směřuje zhruba třetina českého vývozu. Vzájemná obchodní výměna loni dosáhla 2,93 bilionu korun.

Důležitým tématem jednání byla obranná spolupráce. Premiér zdůraznil, že v posledních dvou letech se strategické vztahy s Německem v oblasti obrany upevnily. „Pořízení stíhaček F-35 oběma našimi zeměmi a probíhající jednání o společném pořízení tanků Leopard 2A8 mohou přinést nové možnosti naší spolupráce. Shodujeme se na nutnosti posílit obranné a odstrašující schopnosti NATO. Naši vojáci společně působí v bojových uskupeních NATO na Slovensku a v Litvě a chceme pokračovat v posilování východního křídla Aliance,“ uvedl premiér Petr Fiala. Poděkoval také německému prezidentovi za významné zapojení země do české iniciativy na nákup munice pro Ukrajinu.

Lídři jednali také o rozvoji spolupráce v oblasti energetické bezpečnosti. ČR má od roku 2027 zajištěnu kapacitu dvě miliardy kubických metrů plynu ročně v pevninském terminálu v německém Stade, kde by měla být v nejbližších týdnech zahájena výstavba. Probíhají rovněž jednání o získání dalších kapacit.

Petr Fiala

předseda vlády ČR
předseda ODS