Hradecký kraj: počet středních škol se zvýší

Ačkoliv dětí v základních školách ubývá, v Královéhradeckém kraji dojde od 1. září k navýšení počtu středních škol. Bude jich 82, pouze 62 však zřizuje kraj.
"V Hradci Králové zahájí činnost nová církevní střední škola Střední škola Sion High School. V Trutnově začnou žáci navštěvovat novou praktickou školu," řekl mluvčí krajského úřadu Imrich Dioszegi. Zřizovatelem Sion High School je Křesťanské centrum Sion.
Přestože se od 1. září žádné změny ve struktuře krajem zřizovaných středních škol neplánují, politici dlouhodobě upozorňují na nutnost redukce. Už před čtyřmi lety odcházející hejtman Pavel Bradík (ODS) považoval za chybu, že nebyla dokončena restrukturalizace školství.
K mnoha změnám však nedošlo ani v uplynulých čtyřech letech. Sloučeny byly novoměstské a opočenské střední školy, podobně jako Střední odborná škola a Střední odborné učiliště v Novém Městě nad Metují s tamní Střední průmyslovou školou. V roce 2011 postihl podobný osud dvě hořická zařízení, kdy byly Gymnázium a Střední odborná škola sloučeny s Vyšší odbornou školou rozvoje venkova a Střední zemědělskou školou," vyjmenoval mluvčí Dioszegi.
Dodal, že k poslednímu sloučení došlo před prázdninami, když krajští zastupitelé rozhodli o spojení veřejnosprávní a sociální školy Stěžery a hradecké Obchodní akademie.
Je třeba v souladu s dlouhodobým záměrem zpracovat analýzu oborové struktury ve středních školách v kraji, zaměřit se na počty míst v 1. ročnících na středních školách a porovnat je s prognostickým odhadem počtu žáků, kteří budou přicházet do středních škol v následujícím období. Teprve poté lze navrhovat změny v síti středních škol či v jejich oborové struktuře s přihlédnutím k reálným potřebám konkrétních profesí na trhu práce, slibují úředníci krajského odboru školství.
Opozice z řad ODS se však domnívá, že jde zejména o politický problém. "Úředníci mají kvalifikovaný dokument, kde a jaký druh škol ve kterém okrese sloučit, ale není politická odvaha tak učinit. Je to třeba příklad obdobně zaměřených a jen několik kilometrů vzdálených škol v Lázních Bělohrad a Nové Pace na Jičínsku," míní člen krajského výboru pro vzdělání Petr Kmoch (ODS).
"Je nutné jasně říct, jak bude střední školství vypadat. Ředitel v Bělohradu už dva roky řeší, zda bude či nebude škola zrušena. Rodiče tam proto nedávají děti. Nejistota je horší než rozhodnutí o zrušení," dodal Kmoch.
Podobně podle Miloslava Plasse (ODS) je evergreenem kauza úpického gymnázia. "Město bojuje o jeho zachování, proto se stalo jeho zřizovatelem. Ale studovat tam jdou jen ti, kteří se nedostali na gymnázium trutnovské. Toto gymnázium už nemělo být na mapě středních škol," tvrdí Plass.
V letošním roce přišlo školství krajský rozpočet na více než 4 milióny korun, což je téměř 12 procent krajských výdajů v roce 2012. V návrhu na příští rok je uvažováno s mírným snížením na 11,5 procenta, respektive necelých 3,5 miliónu korun.