Poslanci ODS podpořili konsolidační balíček na rok 2013
13. července 2012

Poslanecká sněmovna dnes ve třetím čtení schválila vládní konsolidační balíček, který obsahuje více než patnáct opatření upravujících výdajovou i příjmovou stránku státního rozpočtu. Smyslem přechodných úprav některých daní či vzorečku valorizace penzí a dalších změn je udržet deficit státního rozpočtu v roce 2013 pod plánovanými 2,9 procenty HDP.
„Krize eurozóny sice neeskalovala do černých scénářů, přesto ale ovlivnila růst české ekonomiky. Tu čeká oproti původním makroekonomickým výhledům stagnace, případně jen velmi pomalý růst. V této situaci není možné odmazat deficit státního rozpočtu bez opatření, která se rovnoměrně dotknou všech skupin obyvatel,“ konstatuje k přijetí vládního konsolidačního balíčku předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. „Dosavadní rozpočtová politika vlády přináší České republice důvěru finančních trhů. Neplnit plánované fiskální cíle znamená o důvěryhodnost ztratit a propadnout se do spirály rostoucích dluhů.“
Důležitá fakta o konsolidačním balíčku:
Podíl výdajů na snižování schodků rozpočtů je 68 procent
Z kumulovaných výdajů a příjmů v letech 2010 – 2014 vyplývá, že vláda dlouhodobě ze dvou třetin upravuje výdajovou stranu rozpočtu a pouze z jedné třetiny mění stranu příjmů při snižování schodků veřejných rozpočtů. Dodržuje tedy zlaté fiskální pravidlo „dvakrát řež výdaje, než jednou zvýšíš daně“. Úspory ve vládních výdajích dosáhnou v tomto období zhruba 385 miliard korun, to je 68 % z podílu stabilizačních opatření.
Složená daňová kvóta se prakticky nezmění
Složená daňová kvóta, která je v České republice v rámci EU podprůměrná, se po zavedení stabilizačních kroků na příjmové straně nebude prakticky měnit. Stále bude podstatně nižší než za předchozí vlády ČSSD.
Převažuje rušení daňových zvýhodnění a nepřímé daně
Konsolidační balíček především ruší daňové výjimky či zvýhodnění a posiluje nepřímé daně. Z daňových opatření vyčnívá zejména zvýšení sazeb DPH o jeden procentní bod. Toto opatření je nicméně dočasné. Přesun zdanění od zdanění práce ke zdanění spotřeby je součástí vládního programu.
1) Stabilizační kroky na straně výdajů
Valorizace důchodů ve výši 1/3 inflace a 1/3 mezd
V době očekávané ekonomické stagnace není možné valorizovat důchody v dosavadním tempu. V horizontu několika let by bylo nutné zastavení jejich růst či penze dokonce snížit. Proto bude zvyšování penzí v letech 2013 – 2015 pomalejší a bude se odvíjet od 1/3 růstu cen (dnes je růst cen zohledněn plně) a 1/3 růstu průměrné reálné mzdy (nemění se).
Sloučení sociálních dávek na bydlení
Dojde ke sloučení doplatku na bydlení (dávka hmotná nouze) a příspěvek na bydlení (je dosud vyplácen jako součást státní sociální podpory). Dnes jsou tyto dávky posuzovány, administrovány i vypláceny paralelně. Sociálně slabí budou mít i nadále možnost čerpat tento typ podpory, ale v omezenějším rozsahu a za nižších nákladů státu na provoz.
Snížení výdajů na dotace na obnovitelné zdroje energie
Dotace poskytované MPO na obnovitelné zdroje energie budou sníženy o 2 miliardy korun ročně. Tento krok je možný díky pozitivnímu vývoji velkoobchodní ceny s elektřinou. Snížení dotace tak nezpůsobí růst cen elektřiny pro koncové spotřebitele.
2) Stabilizační kroky na straně příjmů
Zrušení „zelené nafty“
Zemědělcům se v současné době vrací část spotřební daně z nafty, kterou použili pro zemědělskou výrobu. Tato úleva bude zrušena od roku 2014, přičemž v příštím roce bude platit přechodné období, kdy se sníží procento vratky ze současných 60 procent na 40 procent.
Úprava výdajových paušálů OSVČ
Stávající výše výdajových paušálů zůstane zachována. U činností spadajících do paušálů ve výši 40 %, resp. 30 % bude omezena výše odpočtu prostřednictvím paušálu, čímž se omezí zneužívání paušálů. Mění se také možnost využívat některé daňové úlevy, která nebude platit pro všechny živnostníky využívající paušály.
Zvýšení srážkové daně vůči daňovým rájům
V současně době se na příjmy zahraničních daňových rezidentů uplatňuje srážková daň ve výši 15 %. S účinností od roku 2013 bude sazba zvýšena na 35 %.
Zvýšení zdanění řezaného tabáku na úroveň zdanění cigaret
Současná sazba spotřební daně z tabáku ke kouření je 1 400 Kč/kg. Od roku 2013 se zdanění řezaného tabáku zvýší tak, aby odpovídalo zdanění cigaret.
Zvýšení sazeb daně z přidané hodnoty o 1 %
Pro roky 2013 až 2015 budou zvýšeny sazby DPH o jeden procentní bod, tj. budou zavedeny sazby 21 % a 15 %. K přechodu na sjednocenou sazbu DPH dojde v roce 2016.
Solidární přirážka k dani z příjmu fyzických osob
Pro roky 2013 až 2015 bude přechodně zavedena solidární přirážka k dani z příjmu fyzických osob pro základ daně nad stropy sociálního pojistného (čtyřnásobek průměrné mzdy) se sazbou 7 %. Účelem je zejména zajistit sociální smír tím, že na úsporách se budou spolupodílet všechny skupiny obyvatel. Solidární přirážka zároveň narovnává dosavadní daňovou degresi nad stropy sociálního pojištění, k jejímuž odstranění se vládní koalice zavázala.
Zvýšení sazby daně z převodu nemovitostí o 1 %
Současná sazba daně z převodu nemovitostí ve výši 3 % bude od roku 2013 zvýšena na 4 %. Mezi státy OECD máme třetí nejnižší majetkové daně.
Zrušení základní slevy pro pracující důchodce
V roce 2008 bylo důchodcům umožněno uplatňovat základní slevu na dani. Do té doby to možné nebylo, protože účelem základní slevy je zajistit efektivní nezdanění životního minima. Vzhledem k rozpočtové situaci bude pracujícím důchodcům tato možnost přechodně pro roky 2013 až 2015 odebrána.
Zrušení stropu pojistného na zdravotní pojištění
Bude zrušen strop zdravotního pojištění zavedený v roce 2008. U tohoto pojištění není pro strop důvod, neboť pojistné nemá žádnou vazbu na množství využívané zdravotní péče. Zdravotní pojištění je tedy spíše zdravotní daní.