21. srpna 2023

Vedení Senátu uctilo památku padlých při okupaci Československa v srpnu 1968

(www.senat.cz) Předseda Senátu Miloš Vystrčil spolu s 1. místopředsedou Jiřím Drahošem, místopředsedou Tomášem Czerninem a předsedou zahraničního výboru Pavlem Fischerem u budovy Českého rozhlasu v Praze uctili památku padlých při srpnové okupaci Československa v roce 1968. Předseda Vystrčil při příležitosti 55. výročí zdůraznil, že by mělo být naší povinností, abychom vždy pomáhali těm, kterým hrozí, že se jim stane to, co se v roce 1968 stalo v Československu.

„Jsem přesvědčen, že si dnes máme s hrdostí připomenout, že jsme svobodomyslný a silný národ, který se nikdy nevzdává. Máme totiž v naší historii chvíle, které to jasně dokazují. Buďme na to hrdí a mějme to na paměti pro časy současné i budoucí,“ řekl Miloš Vystrčil v projevu před budovou Českého rozhlasu.

Senátoři v čele s předsedou Vystrčilem položili u budovy rozhlasu květinový věnec. Vzpomínkové akce se zúčastnili také další čelní představitelé České republiky – mj. prezident Petr Pavel, premiér Petr Fiala a předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

V noci z 20. na 21. srpen v roce 1968 vojska pěti států Varšavské smlouvy obsadila Československo, aby násilím potlačila pokus liberálního křídla komunistické strany o reformu systému. První den okupace bylo v celém Československu zabito nebo smrtelně zraněno 58 lidí.

Celý projev předsedy Senátu Miloše Vystrčila.