9. června 2020

Je spousta podnikatelů, kteří cestu podporují

(Hospodářské noviny) Předseda Senátu Miloš Vystrčil dnes oznámí, zda se vydá na cestu na Tchaj-wan. Původně ji plánoval jeho předchůdce, nedávno zesnulý Jaroslav Kubera. Proti tomu se ohradila Čína výhružným dopisem s popsanými možnými důsledky pro českou ekonomiku. Čína považuje ostrov za vzpurnou provincii, která by měla patřit pod její nadvládu. Statisíce lidí včera na sociálních sítích zhlédly video, na kterém Vystrčil zdůvodňuje cestu v nedělní televizní debatě Otázky Václava Moravce. "Pro zemi, která má fungovat, je zásadní sebevědomí, hrdost, svébytnost, nezávislost, demokracie," argumentoval předseda Senátu, proč se nenechal zastrašit výhrůžkami čínského velvyslanectví, které se snaží cestě zabránit. Přesto Vystrčil ještě včera v rozhovoru pro HN tajil, zdali se na východ skutečně vydá.

Z vašeho zdůvodnění, proč se vydat na Tchaj-wan, se stal hit internetu. Sehrála tato reakce lidí svou roli ve vašem konečném rozhodování?

Je to jeden z dalších faktorů, který ve finálním rozhodnutí hraje roli. Navíc až budu oznamovat, zda pojedu na Tchaj-wan či nikoliv, neřeknu jenom ano či ne. Sdělím i další věci, které s tím souvisí, a považuji za slušné vysvětlit důvody, jak jsem se rozhodl a proč jsem se tak rozhodl.

V okamžiku, kdy děláme tento rozhovor, zbývají jen hodiny do vašeho sdělení, zda se na Tchaj-wan vydáte. Zaznamenal jste ještě na poslední chvíli tlak z čínské strany nebo z ministerstva zahraničí, abyste od cesty ustoupil?

Ze strany čínské ambasády jsem nic dalšího nezaznamenal. Vztahy s ministrem Tomášem Petříčkem jsou korektní, zahraniční věci jsme spolu schopní normálně konzultovat. Zastává dlouhodobě stejné stanovisko, že nemůže zasahovat do zahraniční politiky Senátu, ale že mi cestu nemůže doporučit.

Takže jste se cestě neshodli?

Původně jsem navrhoval na schůzce čtyř největších ústavních činitelů, což byli prezident Miloš Zeman, předseda sněmovny Radek Vondráček, premiér Andrej Babiš a já, že by bylo dobré dát prohlášení Čínské lidové republice. Chtěl jsem jim po výhružném dopisu dát na vědomí, že jejich velvyslanec v Česku nepracuje dobře a že by bylo vhodné ho vyměnit. Až potom jsem se o tom ještě bavil s panem prezidentem a ministrem zahraničí. Ten mi sdělil, že považuje celou věc za vyřešenou a že by nebylo správné vyzvat čínskou stranu k výměně zaměstnance na ambasádě.

A co reakce velkých exportérů? Sdílejí firmy obavy prezidenta či hnutí ANO, že jim cesta ekonomicky uškodí? Nebo vám vyjadřují podporu?

Je to tak i tak. Existují obavy českých firem, že by Čínská lidová republika mohla splnit hrozby, které jsou uvedeny ve známém dokumentu. Na druhé straně je spousta českých podnikatelů, kteří cestu podporují. I tento zájem či nezájem se ovšem stal jedním z ukazatelů, který je pro mé rozhodnutí důležitý.

Pokud pojedete, vezmete s sebou i podnikatele? Stane se z návštěvy obchodní mise?

Počítám s tím, že pokud cestu uskutečním, tak by se mnou jeli i podnikatelé. Jak jsme se o tom předběžně bavili, ačkoliv jsem ještě nerozhodl o cestě, už mám hlasy, že by někteří měli zájem. Myslím, že by bylo dobře, kdyby tam byli i novináři, ale tohle bych rozhodně nezařizoval já.

(Autor: Martin Ťopek)

Miloš Vystrčil

předseda Senátu PČR
místopředseda strany
zastupitel Kraje Vysočina