Hradec smění pozemky s fakultní nemocnicí za ubytovnu Jana Masaryka
1. září 2022

Hradec smění pozemky s fakultní nemocnicí za ubytovnu Jana Masaryka

Zastupitelé města Hradec Králové schválili na svém úterním zasedání dlouho připravovanou směnu nemovitosti. Za pozemky v okolí nemocnice a provizorní parkoviště získá město od hradecké fakultní nemocnice ubytovnu v ulici Jana Masaryka na Moravském Předměstí. V rámci této směny bude město doplácet finanční rozdíl ve výši 1,5 milionu korun. Ubytovnu má město od srpna ve výpůjčce a dočasně tady v rámci výpomoci Královéhradeckému kraji ubytovalo několik desítek ukrajinských válečných uprchlíků. Do budoucna by se měla ubytovna Jana Masaryka zrekonstruovat, nové byty by pak měly sloužit jako startovací, pro seniory nebo sociální služby.

„S nemocnicí jsme tuto směnu připravovali téměř dva a půl roku, ovšem ne vždy byly příznivé podmínky pro její dokončení. Naposledy jsme směnu nemohli dokončit, jelikož stát v rámci rusko-ukrajinského konfliktu sčítal své ubytovací kapacity, kam spadala také ubytovna Jana Masaryka. Od 1. srpna se nám ale tuto budovu podařilo získat do výpůjčky a nyní budeme moci dokončit její převod do majetku města. Předpokládáme, že ji po rekonstrukci budeme moci využít pro sociální účely, bude možné zde umístit například neziskové organizace působící v této oblasti, či ji bude možné využít pro bydlení,“ uvádí primátor města Alexandr Hrabálek. Ubytovnu město směňuje s Fakultní nemocnicí Hradec Králové za pozemky v okolí nemocnice a také za provizorní parkoviště. Celkově byla hodnota těchto pozemků vyčíslena na 114,8 milionu korun. Budova ubytovny má dle znaleckého posudku hodnotu 116,3 milionu. Město bude v rámci této směny doplácet 1,5 milionu korun.

S dokončením směny město počítá začátkem roku 2023. „Předpokládáme, že směna bude kvůli schvalovacímu procesu ministerstva financí dokončena v průběhu následujícího půl roku. Již nyní ale můžeme na základě výpůjčky v ubytovně provádět nezbytné opravy,“ vysvětluje náměstek primátora pro oblast správy majetku města Pavel Marek.

V budoucnu by mohlo město budovu ubytovny opravit a zřídit zde nové byty. „V budově se nachází 177 bytových jednotek, které jsou z hlediska rozměrů prostor velmi malé. Počet jednotek bude muset být pravděpodobně v budoucnu zredukován, aby naopak došlo k rozšíření dispozic bytů. Město by je pak mohlo využívat jako byty startovací, pro seniory nebo sociální služby,“ doplňuje náměstek Marek. Náklady na opravu celé budovy se již nyní odhadují na více než 150 milionů korun.

V současné době bydlí v prvních třech patrech ubytovny Jana Masaryka 78 ukrajinských válečných uprchlíků. Město tyto prostory nabídlo k využití Královéhradeckému kraji, který Ukrajince potřeboval přemístit z internátu Střední odborné školy a středního odborného učiliště Vocelova. Sem se totiž od nového školního roku opět vrací studenti.

Zdroj: Magistrát města Hradec Králové