19. ledna 2024

E15: Začíná boj o střední školy. Chaos už nebude, většina dětí se dostane v prvním kole, slibuje náměstek Nantl

(E15) V lednu se konají poslední dny otevřených dveří na středních školách a letošní deváťáci tak mají poslední šanci rozmyslet si, kam podají přihlášku. Letos by to měli obzvlášť dobře zvážit. Mohou se sice nově hlásit na tři školy, ale musí výběr prioritizovat. Pokud se tedy dostanou na školu, kterou udali jako první, automaticky na ni musí nastoupit.

Celý podcast s Jiřím Nantlem si můžete poslechnout na E15.cz.

„Tohle je malá daň za to, že nevznikne stejný chaos jako loni, kdy blokovaly některé děti místa na více školách,“ řekl v dalším díle e15 Castu náměstek ministra školství Jiří Nantl. Přihlášky se letos podávají nově digitálně, systém se má spustit 1. 2. a žáci se mohou hlásit do 20.2. Podle Nantla je ministerstvo připravené na přetížení i hackerské útoky.

Na střední školy se hlásí další silné ročníky deváťáků a také znovu děti, které se loni kvůli přetlaku na preferovaní školy nedostaly.

Bude tedy o školy ještě větší boj, než loni? Na co se mají rodiče připravit? A mají taktizovat nebo děti hlásit tam, kam skutečně chtějí? A jak se daří ministerstvu jeho záměr: rozšiřování kapacit ve všeobecných středních školách – na poptávaných gymnáziích a lyceích?

Jiří Nantl

náměstek ministra školství
člen programového týmu ODS pro školství