ČRo Plus: Digitalizace agendy sociálních dávek sebou přináší jednodušší vyřízení žádostí o ně
3. srpna 2022

Jan Bauer: ČRo Plus: Digitalizace agendy sociálních dávek přináší jednodušší vyřízení žádostí o ně

(ČRo Plus ) Digitalizace agendy sociálních dávek s sebou přináší jednodušší vyřízení žádostí o ně. Ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka chce ale také odebírat automaticky a bez lidského posouzení dávky za neplacení pokut nebo za neposílání dítěte do školy. Bude to motivovat rodiče, aby se o záškoláctví svých dětí postarali, nebo opatření zhorší situaci lidí v sociální nouzi?

Celou debatu s Janem Bauerem si můžete poslechnout na ČRo Plus.

„U těch asi 26 dávek, které v Česku máme, je digitalizace a zjednodušení správnou cestou, já to kvituji,“ uvádí v Pro a proti poslanec ODS a člen sněmovního výboru pro sociální záležitosti Jan Bauer.

Jan Bauer uznává, že se často úředníci k odebrání dávek uchylovat nechtějí z mnoha důvodů a automatizace by mohla pomoci. „Ale všechno nechat jen na počítačích není dobré. Starostové malých měst mají s těmito lidmi své zkušenosti, u extrémních případů je naopak na místě osobní přístup a posouzení, dokonce ani není třeba čekat na provedení tří přestupků.“

Poslanec věří, že novela „třikrát a dost“, jejímž je spolupředkladatelem, zatím pomohla. „Mám mezi kolegy v severních Čechách hodně kamarádů, jsou rádi a přivítali, že se jim do rukou dostal nový nástroj. Mohou teď lidem říci, že se mají chovat slušně, jinak jim budou pokuty za přestupky strhávány z dávek.“

„Novelou ‚třikrát a dost‘ nikoho netrestáme, trestem je pokuta, kterou má člověk povinnost platit. Je většinový názor společnosti, že těm v nouzi pomáháme, ale solidarita musí mít hranice. Prostor pro polepšení a práci s lidmi tu je velký. Záškoláctví považuji za velmi závažnou věc a dovedl bych si představit, že se informace o něm dostanou rychle na pověřené úřady,“ podporuje přísnější postihy za nedocházení do školy Jan Bauer (ODS).

Ing. Jan Bauer

Ing. Jan Bauer

poslanec PČR
zastupitel
člen regionální rady
předseda oblastního sdružení

Více o autorovi