Poslanci ANO a ČSSD odmítli přednostně projednat zvýšení rodičovského příspěvku
18. října 2019

Jan Bauer: Poslanci ANO a ČSSD odmítli přednostně projednat zvýšení rodičovského příspěvku

(www.ods.cz) Vládní poslanci hnutí ANO a ČSSD dnes odmítli přednostní projednání zvýšení rodičovské, komunisté se při hlasování zdrželi. Návrh na přednostní projednání zvýšení rodičovské a jeho zařazení před kontroverzní daňový balíček podal poslanec ODS a místopředseda výboru pro sociální politiku Jan Bauer.

„Postoj vládních poslanců mě mrzí. Pokud by to mysleli s podporou rodin vážně, mohli jsme už dnes zvyšování rodičovské projednávat a příští týden dokončit. Pro vládu je ale zjevně důležitější zvýšit co nejrychleji daně, než konečně splnit slib a přilepšit rodinám s dětmi,“ řekl Bauer, podle kterého by mělo být projednání příslušné novely zákona o státní sociální podpoře prioritou a poslanci by ho neměli ohrozit tím, že se k němu přes náročnou diskuzi o daňovém balíčku ani nedostanou.

Debatu lze přitom očekávat i u samotného zvednutí rodičovského příspěvku, protože vládou osekaná verze jen pro aktivně pobírající rodiče může být na hraně ústavnosti a poslanci budou muset zvážit jednotlivé pozměňovací návrhy, které tento problém řeší, anebo vyplácení rodičovského příspěvku jinak korigují.

Poslanci ODS navrhli a budou podporovat širší verzi zákona, která umožní čerpat vyšší příspěvek i rodičům, kteří stále splňují zákonné nároky na přiznání rodičovské, přestože již původní částku vyčerpali.

Ing. Jan Bauer

Ing. Jan Bauer
poslanec PČR
zastupitel
člen regionální rady
předseda oblastního sdružení