Z výsledků voleb jde vidět i boj o hodnoty
23. října 2017

Petr Fiala: Je to boj o hodnoty

(Deník) Občanští demokraté si v parlamentních volbách vybojovali druhé místo. „Nárůst hlasů je pro nás závazkem,“ uvedl předseda občanských demokratů Petr Fiala. Voliči z nás udělali druhou nejsilnější stranu v parlamentu a zároveň nejsilnější tradiční demokratickou stranu. To nás samozřejmě těší. Vše jsou to velmi pozitivní, ale i zavazující věci.

 
Co říkáte na výsledky na jižní Moravě?
 
Jestli mě něco překvapilo, tak je to síla na jižní Moravě. Výsledky jsou pro mě velkou radostí. Například v Brně máme skoro stejnou podporu jako v Praze. Jsem rád, že jsme toho s jihomoravskými kolegy dosáhli.
 
Kam podle výsledků voleb Česká republika směřuje?
 
To uvidíme. Je zřejmé, že se voliči přiklánějí ke stranám populistickým, extremistickým nebo novým. Z výsledků je vidět i boj o hodnoty a zahraničněpolitickou orientaci. Za nás můžu slíbit, že budeme silnou aktivní stranou, která bude prosazovat, co slíbila voličům.
 
Co způsobilo propad klasických politických stran?
 
Mimo jiné způsob, kterým se tady v posledních letech vládlo. Vládní strany nedokázaly využít hospodářský růst a neudělaly nic pro lidi. Lidé proto dali hlasy stranám, které jsou neukotvené. Všichni budeme muset přemýšlet, jak posílit demokratické síly v naší zemi.
 
Kdo jsou pro ODS potenciální koaliční partneři?
 
Zatím je vše otevřené, jednání bude složité. Jasně jsme však řekli, že s ANO vyjednávat nebudeme.
 
(Autor: Petr Uhlíř)