15. září 2017

Právo musí být na straně slušných lidí

(ECHO24.cz) V obci Obrnice na Mostecku starostuji už mnoho let. Stále častěji ale pozoruji situaci, kdy nepřizpůsobiví obyvatelé obtěžují lidi, kteří chtějí žít řádně. Cestou ke zlepšení situace je sčítání přestupků do trestného činu.

V obci, kde polovinu obyvatel tvoří Romové, vidím problémy dnes a denně. Ti, kteří se snaží pracovat, posílat děti do školy, žít slušně, to mají těžké. Obchodníci s chudobou, kteří často pronajímají byty za předražené nájemné, přivezou početné rodiny z různých měst nejen do Obrnic, ale i do dalších problémových lokalit, jako jsou i Obrnice.

Tito lidé často nejsou schopní žít podle našich kulturních standardů: odpadky vyhazují z okna, dlouho do noci jsou hluční, pouští hlasitou hudbu, převážně nepracují, děti nechávají se potulovat bez dohledu na ulici, mají sklon ke kriminalitě. To ale byznysmeny s chudobou nezajímá, chtějí jen svůj tučný zisk z peněz daňových poplatníků.

Oni sami zde nežijí. Mezi nepřizpůsobivými obyvateli často nemá respekt ani policie. Když přijede hlídka, aby řešila porušování nočního klidu, tak se lidé na chvíli zklidní nebo hudbu vypnou, jakmile jsou policisté pryč, rámus jede znovu na plné pecky. Slušní lidé se potom nemohou ani vyspat, když mají jít druhý den do práce a jejich děti do školy.

Vůbec nemluvím o drobných krádežích a další kriminalitě, kterou náš systém hodnotí jako přestupky. Lumpové se vysmívají slušným lidem, protože vědí, že za přestupek jim vlastně nic nehrozí. Vyměřené pokuty jsou nevymahatelné. To musíme změnit. Proto prosazuji pravidlo 3krát a dost: na spáchání čtvrtého přestupku v krátkém čase za sebou bude nahlíženo jako na trestný čin. Dokud právo a spravedlnost nebudou na straně slušných lidí, nikdy se situace nezlepší ani v Obrnicích, ani nikde jinde.

Komentář vyšel na serveru Echo24.cz.

Drahomíra Miklošová

místopředsedkyně strany
krajská zastupitelka
uvolněná starostka obce