8. března 2019

Nová radnice Prahy 7 bude dokončena se zpožděním, už nyní je oproti původním plánům dražší o 14 milionů

(www.prazskypatriot.cz) Když začala předloni na podzim přestavba domu v ulici U Průhonu na nové sídlo radnice Prahy 7, bylo oznámeno, že se projekt stihne realizovat do konce roku 2018 a úředníci se měli do nového sídla stěhovat na začátku roku 2019. Výstavba však nabrala zpoždění téměř rok, stavbaři z místa jen tak nezmizí. I celkové náklady budou vyšší, než se původně předpokládalo.

„V budově nové radnice Prahy 7 se v současné době dokončuje úprava železobetonového skeletu a začalo zavěšování fasády. V následujících dnech se bude instalovat technické vybavení v přízemí budovy,“ popsal aktuální práce na budování nového sídla mluvčí sedmé městské části Martin Vokuš. Stavební práce přitom měly být hotovy do konce loňského roku.

„Podle stávajícího harmonogramu bude objekt stavebně dokončen k letošnímu 31. říjnu. Stěhování úřadu je plánováno na listopad a prosinec,“ připustil nyní Vokuš. Za zdržením podle něj stojí fakt, že bylo nutné změnit navrženou technologii výstavby ztužujících stěn skeletu. Díky tomu prý dojde ke zvýšení tuhosti budovy. Tu koupila Praha 7 ve veřejné soutěži v roce 2015 za 91 milionů včetně daně z převodu nemovitosti.

„Dnes je jasné, že za víc než 90 milionů korun nekoupila Praha 7 administrativní budovu, kterou by mohla po opravě používat. Reálně koupila pozemek a ne moc kvalitní betonový skelet, který vyžaduje totální rekonstrukci. Když se dnes podíváte do stavebně-technických posudků, které si pro posouzení nabídek nechalo vedení radnice zpracovat, najdeme v nich řadu nedostatků, které se objevily v průběhu stavby a jejich odstranění bylo nákladné. Azbest, problematická statika konstrukcí, slabá základová deska,“ uvedl předseda ODS v Praze 7 Tomáš Kaštovský.

„Už samotný výběr nové budovy na podzim 2015 byl podivný a uspěchaný. Celý proces od vyhlášení tendru po uzavření smlouvy trval jen několik týdnů. Budovu prodávala firma s anonymní vlastnickou strukturou, registrovaná v daňovém ráji. A konečné fyzické vlastníky této firmy doteď neznáme,“ pokračoval.

Občanští demokraté jsou v zastupitelstvu sedmé městské části nyní v opozici. Když vedli radnici, prosazovali stavbu nového sídla úřadu. Hovořilo se o celkových nákladech 1,6 miliardy korun. Kritika tohoto záměru vynesla do čela radnice současného starostu Pavla Čižinského, když hlavním bodem jeho kampaně před volbami v roce 2014 byla právě kritika předraženého, jak on tvrdil, nového sídla úřadu. Čižinský byl iniciátorem referenda, ve kterém v roce 2013 obyvatelé Prahy 7 rozhodli, že náklady na nové sídlo úřady budou omezeny na maximálně 500 milionů korun. 

Když koalice pod vedením Čižinského iniciativy Praha 7 sobě rozhodla v minulém volebním období o koupi budovy v ulici U Průhonu, tvrdila, že za rekonstrukci zaplatí městská část ze svých volných finančních prostředků, tedy bez využití úvěru, celkem 213,9 milionu korun bez DPH. Na takovou částku byla vysoutěžena veřejná zakázka.

Nyní jsou však zasmluvněné náklady na realizaci rekonstrukce už o 14 milionů vyšší, je to tedy 227,9 milionu korun. „Vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o rekonstrukci starší budovy, je nutno vždy počítat s možností víceprací. V průběhu stavby se téměř vždy objeví skutečnosti vyžadující změnu stavebního řešení. Zatím se bezpečně pohybujeme v limitech pro nepodstatné změny závazku ze smlouvy dle zákona č. 134/2016 Sb,“ vysvětlil Vokuš.

Celkové náklady však ještě porostou. Ve čtrnáctimilionovém navýšení ceny totiž nejsou zahrnuty náklady na stěhování úřadu. „Náklady nejsou zatím známy, poptávkové řízení ještě nebylo zahájeno,“ sdělil mluvčí radnice. Jelikož se budování nové radnice protáhlo, úředníci a politici musí také zůstat déle v současném sídle na nábřeží Kapitána Jaroše.

„V roce 2015 prohlásil starosta Čižinský do médií, že radnice vyjde Prahu 7 maximálně na 250 milionů korun. Když jsem si nedávno dával dohromady přehled přímých i nepřímých nákladů, došel jsem už k 406 milionům. A to jsem například nezapočítal miliony za nájem, které platíme navíc v současné budově radnice, protože se rekonstrukce nové budovy protáhla. Problém vidím také v tom, že se do nové budovy celý úřad nevejde, takže se musela zřídit tři detašovaná pracoviště za 15 milionů,“ sdělil zastupitel Prahy 7 za ODS Tomáš Bartovský.  

„Chyby a nedostatky celého projektu vedení radnice bagatelizuje. Je to jeho vlajková loď, a proto nechce přiznat, že je celá stavba dražší a že úplně nevyhovuje potřebám úřadu. To by mu zkazilo image založenou na kritice dřívějších návrhů na nové sídlo úřadu. Když si ale přepočítáte cenu budovy a její rekonstrukce a cenu budov, o kterých se uvažovalo v předminulém volebním období, bude nová radnice na metr čtvereční určitě dražší,“ dodal opoziční zastupitel.

Zdroj: https://www.prazskypatriot.cz/nova-radnice-prahy-7-bude-dokoncena-se-zpozdenim-uz-nyni-je-oproti-puvodnim-planum-drazsi-o-14-milionu/

Štítky:
tisková zpráva