22. ledna 2019

Smlouva z Cách je krokem k superstátu, čeští politici by se měli jasně vyjádřit

(www.ods.cz) Smlouva o prohloubeném přátelství a spolupráci mezi Francií a Německem je podle lídra kandidátky ODS Jana Zahradila jasným signálem toho, že obě země hodlají evropskou integraci v příštích letech dále posouvat směrem k federálnímu státu. Každá česká politická strana by tedy měla jasně říci, jak se k takovému modelu prohloubené integrace staví.

„Rozhodně nemáme nic proti posílení bilaterální spolupráce dvou zemí. Pokud chtějí Francie a Německo úzce spolupracovat, koordinovat některé hospodářské politiky a možná postupně směřovat k jakémusi dvoustátí, a pokud se domnívají, že je to pro ně výhodné, je to jejich politické rozhodnutí. Jde koneckonců o pružnou integraci, o kterou občanští demokraté dlouhodobě usilují,“ uvedl Jan Zahradil.
 
„Osobně se ale obávám, že ve stávající unii, která je stále ještě příliš centralizovaná, budou obě země nutit svou vahou ostatní, aby je následovaly. Proto je zásadní – a s blížícími se eurovolbami také férové – aby každá česká politická strana jasně voličům řekla, jak se k takové budoucnosti Evropské unie staví. Já za ODS jasně říkám, že my si přejeme zůstat členy EU, ale přidat se k této ‚unii v unii‘ by pro nás bylo krajně nevýhodné. Česká republika si musí uchovat autonomii v oblasti daňové, fiskální, sociální, azylové nebo zahraniční politiky.“
Jan Zahradil

lídr eurokandidátky ODS
předseda ACRE
europoslanec
expert pro zahraničí