Životopis

Mgr. Zdeněk Zajíček se narodil 10. 5. 1967 v Praze. Absolvoval pražskou právnickou fakultu. Je považovaný za nápaditého inovátora a jednu z klíčových postav digitalizace u nás. Za svou třicetiletou kariéru má za sebou celou řadu úspěšných projektů. Autorsky, legislativně a realizačně se podílel a podílí na projektech CzechPOINT, Datové schránky, Základní registry, Státní pokladna, Bankovní identita, Digitalizace stavebního řízení, Digitální technické mapy, Zákon o právu na digitální služby. 

Působil jako náměstek na ministerstvech financí, spravedlnosti a vnitra. V současné době je poradcem premiéra Petra Fialy pro digitalizaci a digitální transformaci a také poradcem ministra dopravy pro stejnou oblast. Je viceprezidentem Hospodářské komory ČR, prezidentem ICT Unie a místopředsedou Rady vlády pro informační společnost. Je také zastupitelem hlavního města Prahy, kde stojí v čele  klubu zastupitelů za ODS. V dubnu 2022 byl zvolen místopředsedou ODS. 

Celý život se věnoval sportu. Sám byl aktivním hráčem basketbalu, mezinárodním basketbalovým rozhodčím a předsedou České basketbalové federace. Nyní si s chutí rekreačně zaběhá, zajezdí na kole nebo kolečkových bruslích, zahraje tenis, vyrazí na lyže nebo na golf. 

Zdeněk Zajíček je ženatý, má tři dospělé syny a dva vnuky.