22. dubna 2024

Trafikantská dohoda

Interpelace ze zastupitelstva městské části Praha 5 dne 16. 4. 2024 na předsedu výboru pro územní rozvoj MČ Praha 5 a senátora PČR Mgr. Václava Lásku.

Vážený pane senátore a zastupiteli,

jako předseda hnutí SEN 21 jste byl bezpochyby účasten povolebních vyjednávání při sestavování současné koalice. Proto se Vás chci zeptat, zda můžete potvrdit slova paní starostky Šimkové, která ve své odpovědi na interpelaci kolegy Kavalírka 18. března tohoto roku uvedla cituji: „Náklady na poradce SEN 21 jsou výsledkem politické dohody. SEN 21 přepustil post uvolněného zastupitele Pirátům a z části to dostal kompenzováno výdaji na své poradce.“

Toto vyjádření mě naprosto šokovalo. Dle mého asi jde o naprosto očividný „politický kšeft“, kdy nejde o to, kdo poradce potřebuje a v jaké výši bude jeho činnost hodnocena, ale nalezení „trafik“ pro své příznivce v rámci povolebních vyjednávání. Nechce se mi věřit, že součástí této „trafikantské dohody“ je i „poradenská smlouva“ Jana Bartoně, syna jednoho ze zastupitelů a ombudsmana pana Svatopluka Bartoně.

Vážený pane senátore, byl jste to vy, kdo kritizoval trafikanství a podával jste trestní oznámení mimo jiné kvůli údajné korupci bývalých poslanců Šnajdra, Fuksy a Tluchoře, kteří se vzdali poslaneckých postů za jiné výhody. Při vzniku této koalice jste však učinil totéž. Mám tomu rozumět tak, že ono okřídlené rčení kázal vodu, ale pil víno se hodí i k Vaší osobě?

Stejně tak je dle mého názoru skandální, že výsledek této dohody bylo patrně i 6 uvolněných zastupitelů ze šesti pro Piráty.

Pro takovýto „politický kšeft“, byl samozřejmě úřad městské části nežádoucí a proto si v minulém roce nikdo z úředníků nepřebíral a nekontroloval výkazy o činnosti poradců. Jen byly úřadem propláceny. Obávám se, že to - jakým způsobem pojala současná koalice své vládnutí - totiž na dobitém území je možné vlastně všechno, může naší městskou část zavléct do nepříjemného vyšetřování obdobnému tomu, které v nedávných letech probíhalo na Středočeském kraji a které vyústilo v odsouzení jedné z úřednic za proplácení externích spolupracovníků.

Vážený pane předsedo, vzhledem k výše uvedenému, žádám o odpověď na následující otázky:

1. Zda můžete potvrdit slova paní starostky Šimkové, že náklady na poradce SEN 21 jsou výsledkem politické dohody, kdy SEN 21 přepustil post uvolněného zastupitele Pirátům a z části to dostal kompenzováno výdaji na své poradce?

2. Čím dalším Vám bylo kompenzováno, že jste přepustili post uvolněného zastupitele Pirátům, aby získali plat pro všech šest svých zastupitelů, jak naznačuje paní starostka?

3. Existují ještě jiné dohody, které provázely vznik současné koalice a zapomněli jste je v rámci transparentního fungování sdělit?

4. Nemáte pocit, že tento politický handl je velmi blízký tomu, co jste v minulosti opakovaně kritizovat a podával na to trestní oznámení?

Předem děkuji za odpovědi

S pozdravem

Bc. Lukáš Herold,

zastupitel MČ Praha 5

předseda klubu zastupitelů ODS při ZMČ Praha 5

Lukáš Herold

místopředseda OS ODS Praha 5
předseda klubu ODS při zastupitelstvu MČ Praha 5

Štítky:
komentář