12. července 2022

ČRo Plus: Není stát v EU, který by pro Ukrajinu dnes dělal víc

(ČRo Plus) Premiér Petr Fiala ve svém úvodním projevu v europarlamentu představil hlavní úkoly českého předsednictví. Jedním z nich je i posilování odolnosti demokratických institucí. Jak to jde dohromady s jeho ochotou přimhouřit oči nad pochybnostmi o dodržování principů právního státu v Polsku? „Za této situace by byl luxus nějakým způsobem selektivně kádrovat jednotlivé členské země, protože by to Unii jako takovou rozbíjelo,“ myslí si europoslanec ODS Alexandr Vondra.

Celou debatu s Alexandrem Vondrou si můžete poslechnout na ČRo Plus.

Podle Alexandra Vondry nejsou otázky a pochybnosti ohledně dodržování právního státu v Polsku závažnější než jinde. „Kdybych měl problémy se zákonem a mohl si vybrat, zda se ocitnu někde před soudem jako cizinec, buď třeba v polském Krakově, nebo v italském Palermu, tak si vždycky vyberu ten Krakov, protože budu mít komfortnější pocit, že ten soud není ovlivňován nějakou postranní mafií nebo něčím takovým.“

Jde prý hlavně o tlak některých lidí z Evropského parlamentu. „V něm patří k osobám, které nejvíce hrotí kritiku Polska, jedna holandská europoslankyně, jmenuje se Sophie in 't Veld. Je to taková ultra progresivní dáma a myslím si, že by jí velmi prospělo, kdyby se věnovala situaci doma, kde nespokojení zemědělci a farmáři začali protestovat a místní policie dokonce do nich začala střílet, což je jev, kterého jsem si třeba já v Polsku nevšiml, že by existoval.“

Polsko ale pomáhá

Vondra vnímá jako jeden ze silných důvodů, proč nyní odhlédnout od otázek týkajících se stavu právního státu, to, že je Polsko jedna z nejsolidárnějších zemí. „Není stát v EU, který by pro Ukrajinu dnes dělal víc. Německo hodně mluví, ale Polsko koná.“

Alexandr Vondra

místopředseda strany
europoslanec