30. března 2024

Týden v politice

(ČT 24) Koalice se podle premiéra Petra Fialy (ODS) blíží k rozhodnutí o možném zdanění tichého vína. Řekl to v rozhovoru pro Týden v politice. Tato vína tak zůstávají jako jediný alkohol bez spotřební daně. Opozice krok odmítá a doporučuje celoevropské řešení. O tom v minulosti mluvil i ministr zemědělství. Možné zdanění řešila ministerská odborná skupina, teď už má rozhodnout koalice.

Celý rozhovor s Petrem Fialou můžete zhlédnout na ČT.

Debata ohledně možného zdanění tichého vína podle premiéra stále probíhá. Nevyřeší to ale podle něj rozpočtové problémy České republiky. „Řekli jsme si v koalici, že se zkusíme posunout dál, nikoliv tak, že se bez dalšího řešení zavede daň,“ přiznal Petr Fiala.

Otázka zdanění vína je podle předsedy vlády velmi citlivá. „Na jedné straně je určitě správné přemýšlet nad zdaněním vína i v kontextu toho, že většinu vína, které spotřebujeme, dovážíme. Na druhé straně musíme zohledňovat to, že patříme k těm zemím v Evropě, které produkují víno. A většina těch zemí, která produkuje víno, zase daň nemá, nebo ji má velmi nízkou a tohle všechno musíme zohlednit,“ dodal premiér Petr Fiala. Očekává, že debata by mohla být u konce během měsíců.

Ještě nedávno přitom ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) uvedl, že na řešení není v koalici větší shoda. „Je tam vůle najít rozumné řešení a i ti, kteří nejsou pro zavedení i ti, kteří si myslí, že taková daň by tu měla být, tak jsou připraveni k nějaké rozumné dohodě, která bude znamenat, že to nezatíží české vinaře a teď nemyslím jenom moravské vinaře. Tím nemyslím jenom to, že to pro ně nebude znamenat nějaké ekonomické ohrožení, ale myslím tím i to, aby se jim nezvýšila byrokracie,“ upřesnil Petr Fiala.

Vládní koalice původně debatovala o zdanění tichého vína už v rámci konsolidačního balíčku. Každá debata ale zatím vyvolala silný odpor domácích vinařů. Stejně tomu bylo i loni na jaře, kdy zdanění tichého vína doporučila vládě jako jednu z možností pro zlepšení stavu veřejných financí Národní ekonomická rada vlády (NERV). Loni v květnu vláda oznámila, že daň na tichá vína v plánu na ozdravení veřejných financí zavádět nechce.

V Česku se pije míň vína než dřív. Třeba u toho tichého to bylo loni podle Svazu vinařů skoro o osm a půl procenta. A důvodem podle něj není zdražování. Ceny minulý rok stouply na rozdíl od jiného zboží jen o procento. Spotřeba vína klesá i v dalších evropských zemích.

Petr Fiala

předseda vlády ČR
předseda ODS