Babiš o spolupráci s opozicí nestojí ani v krizi. Vládní řeči zůstaly řečmi
26. března 2020

Petr Fiala: Babiš o spolupráci s opozicí nestojí ani v krizi. Vládní řeči zůstaly řečmi

(FORUM 24) Předseda ODS Petr Fiala hodnotí v komentáři přístup Babišovy vlády k opozici v době epidemie koronaviru a stavu nouze. Ve Sněmovně se v úterý projednávalo šest novel zákonů k řešení současné krize. Opozice k nim připravila 38 pozměňovacích návrhů. Přijat byl jeden jediný. Všechny ekonomické návrhy byly smeteny ze stolu vládní koalicí ANO, KSČM a ČSSD. Tak si Andrej Babiš představuje „táhnutí za jeden provaz“. Fiala k tomu pro deník FORUM 24 napsal následující článek.

Poslanecká sněmovna přijala v úterý zákony, které mají rychle pomoci lidem a firmám v době koronavirové krize. Na začátku jednání vystoupil premiér Babiš s projevem, v němž mj. řekl: „Předstupuji před vás s pokorou a lidskou prosbou, abychom v této krizové situaci zapomněli na naše politické hádky a spory. Myslím si, že bychom měli spolupracovat a ukázat lidem, že jsme schopni jít příkladem a v důležitých chvílích nehledět na stranické preference. Všichni.“

Vláda, která má v době nouzového stavu zvláštní pravomoci, přišla se svými návrhy. Opozice prakticky všechno podpořila. Zdálo by se, že těžké časy sjednocují a všichni táhneme za jeden provaz.

Skutečnost je jiná: Vlastní stranické ambice ve Sněmovně potlačila pouze opozice. Podívejme se na fakta.

Opoziční strany přistoupily na dohodu o velmi „redukované“ podobě schůze. Domluvili jsme se, že za každou stranu vystoupí v rozpravě jen jeden poslanec a bude mluvit maximálně pět minut. Opozice nemá lepší prostor pro vyjádření svých názorů než Sněmovnu. Zákonodárná moc je v době nouzového stavu i tak oslabena, média zajímá také hlavně vláda. Nikdo by se nemohl divit, kdyby opoziční strany chtěly naplno využít svých práv, diskutovaly o každém návrhu a důkladně obhajovaly svoje postoje. Neudělali jsme to. Abychom věci projednali rychle, aby opatření co nejdříve pomohla lidem, abychom všechno do večera stihli. Opozice se chovala odpovědně a vstřícně.

A Babišova vláda? Ve Sněmovně se projednávalo šest novel zákonů, které upravovaly mj. zdravotní a sociální odvody, ošetřovné, EET, státní rozpočet a maturity. Opozice k nim připravila 38 pozměňovacích návrhů, které většinou vylepšovaly nebo rozšiřovaly vládní předlohy. Přijat byl jeden jediný (!), který se týkal přezkumu u maturit. Všechny ekonomické návrhy byly smeteny ze stolu vládní koalicí ANO, KSČM a ČSSD. Ze strany vlády neprobíhala předtím žádná jednání, jejichž výsledkem by byl nějaký společný návrh. Vláda připravila a prosadila své představy, opoziční návrhy byly zamítnuty. Bez výjimky. Ne podle kvality, rozumnosti, ale prostě podle stranického klíče.

Ve Sněmovně to tak normálně chodí. Vláda má většinu, opozici přehlasuje. Stalo se to i tentokrát. A je dobré to vědět. Až budou zase zaznívat dojemná slova a výzvy ke spolupráci, je dobré vědět, že to z úst Andreje Babiše znamená: podpořte všechno, co dělám, vaše návrhy mě nezajímají.

Je to škoda, protože jinak mohl být výsledek lepší. Třeba lidé mohli dostat na ošetřovném až 80 % platu, a ne jen 60 %. S těmi šedesáti procenty se dá jistě vydržet původně plánovaných devět dní, ale třeba měsíc? To už bude pro řadu rodičů velký problém. Mohli jsme pomoci kompenzovat výpadek příjmů v systému veřejného zdravotního pojištění. Mohli jsme dát lidem větší jistotu se začátkem nové vlny EET. Lékaři a řemeslníci by si určitě zasloužili odklad do konce roku nebo aspoň o půl roku, a ne pouze o tři měsíce. U jednotných přijímaček na střední školy mohly zůstat zachovány dva pokusy, což by v současné situaci výrazně uklidnilo děti i rodiče. Mohlo to být prostě celé lepší, kdyby se vláda s námi alespoň bavila.

Nestěžuji si. Vládní návrhy jsme i tak podpořili a v Senátu, kde mají středopravé strany většinu, je také bez problémů schválíme. Nebudeme v této kritické situaci vládě nic vracet. My v současnosti „nehledíme na stranické preference“ a „politické spory“. Chceme lidem pomoci. Vláda ale stranický přístup neopustila ani na jedinou minutu. Bez ohledu na pěkné řeči. Řeči zůstanou řečmi, ale podle skutků si lidé mohou udělat obrázek, jak to kdo skutečně myslí.

Komentář vyšel na serveru Forum24.cz.