Vláda si neváží úsilí aktivních a pracovitých občanů
21. září 2016

Vláda si neváží úsilí aktivních a pracovitých občanů

Komentář k návrhu státního rozpočtu pro rok 2017


„Zásluhou podnikatelů, živnostníků a jejich zaměstnanců se české ekonomice daří a výběr daní roste. Vláda by měla přestat plýtvat těmito penězi a využít je k tomu, aby se v České republice žilo ještě lépe. Kdy jindy než nyní dosáhnout vyrovnaného rozpočtu a zároveň investovat do vzdělání či dopravní infrastruktury? Místo toho vláda přijímá tisíce nových státních zaměstnanců, zvyšuje sociální dávky a neváží si tak úsilí aktivních a pracovitých občanů,“ říká předseda ODS Petr Fiala.

„Vláda Bohuslava Sobotky a Andreje Babiše nám tímto rozpočtem a svojí celkovou hospodářskou politikou zavádí nový ekonomický systém - agrosocialismus. Ten se vyznačuje tím, že stát bobtná, setrvale rostou jeho výdaje směřující nikoliv do investic, ale do sociálního systému nebo na dotace vybraným velkým korporacím. Na živnostníky je naopak uvalována nepřiměřená administrativa kombinovaná se šmírováním formou EET, kontrolního hlášení a majetkových přiznání, aby byli všichni svobodní a aktivní lidé pod neustálou kontrolou agrosocialistického státu. O veřejných prostředcích pro své firmy rozhoduje dokonce člen vlády, což pro agrosocialismus představuje ideální splynutí státu s velkým kapitálem,“ dodává ekonomický expert ODS Jan Skopeček.

ODS považuje ekonomickou politiku Sobotkovy vlády za chybnou a škodlivou. Nejen návrhem rozhazovačného rozpočtu na příští rok vláda opouští standardní ekonomiku založenou na svobodném trhu a volné soutěži konkurenčních sil.