Petr Fiala v Kauze dne: Vláda prosazuje populistická socialistická opatření, jen rozdává peníze a žádnou reformu nedělá
4. června 2015

Petr Fiala v Kauze dne: Vláda prosazuje populistická socialistická opatření, jen rozdává peníze a žádnou reformu nedělá

V rozhovoru pro Kauzu dne Rádia Impuls to řekl předseda ODS Petr Fiala. Podle něj není Ústava České republiky cárem papíru. Fiala proto věří, že vládní návrh na omezení prezidentských pravomocí v parlamentu narazí.

Celý rozhovor s předsedou ODS Petrem Fialou můžete zhlédnout na webu rádia Impuls

 

Jaroslav PLESL, šéfredaktor Mladé fronty DNES:

Premiér Bohuslav Sobotka vybírá nového ministra školství, prezident Zeman jako vždycky situaci zdržuje, ale se mnou ve studiu už jeden ministr školství sedí, je to bývalý ministr školství a současný předseda ODS Petr Fiala. Vítejte v Rádiu Impuls, pane předsedo.  Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Dobrý den. 

 

Jaroslav PLESL, šéfredaktor Mladé fronty DNES:

Ale než se dostaneme k ministerstvu školství, zůstaneme chvíli u ODS. Vy jste měli o víkendu jednodenní kongres a zároveň jste od CVVM dostali ne příliš pěkný dárek v podobě nového průzkumu preferencí, který ukazuje ve volebním modelu, že byste dostali 6,5 %, co děláte špatně?  


Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Neděláme teď nic špatně, děláme všechno dobře. Mohl bych jmenovat jiné průzkumy, které ukazují, že jsme kolem 9 %, ale dělat to nebudu. Mě průzkumy nezajímají, mě zajímá volební výsledek a mě taky zajímá změna atmosféry kolem Občanské demokratické strany, a ta je zjevná. Kdekoliv jsem se setkával s občany před půlrokem, tak jsme se všichni bavili jenom o vnitřních problémech ODS, financování, minulosti. Teď, když někam přijedu, tak všechny zajímá politika, kterou nabízíme, co děláme pro pracovité lidi v této zemi, jakým způsobem hájíme svobodu, a to mně připadá dobré. Protože, abyste mohl získat voliče, tak vás nejprve musí začít poslouchat a my poté, co jsme se vyrovnali s minulostí, tak jsme v té situaci, že nás voliči znova poslouchají. 

 

Jaroslav PLESL, šéfredaktor Mladé fronty DNES:

A nemáte pocit, že to číslo, které je nízké, odráží mimo jiné váš postoj ke kauze Jany Nagyové?  Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Já bych mohl jmenovat jiná čísla a nepřetahujme se o čísla. To, že nás kauza Jany Nagyové vytrvale poškozuje, je prostě pravda. Taky je ale pravda, že čím delší doba od té události uplynula a čím je jasnější politika Občanské demokratické strany, čím víc jsme přesvědčili veřejnost, že jsme udělali kroky, které spravily financování, spravily některé vnitřní problémy, tak tím nás to poškozuje méně.  


Jaroslav PLESL, šéfredaktor Mladé fronty DNES:

To je fajn, ale proč se od toho, co dělala Jana Nagyová na Úřadu vlády, naprosto jasně nedistancujete?

  

Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

Ale ta distance je jasná. Já myslím, že nikdo nemůže předpokládat, že by ODS obhajovala to, co někde slyšíte v odposleších. Jakkoliv ty odposlechy jsou pěkně nechutná věc. Ale tam přece nejde jenom o tu kauzu. A nejde jenom o to, co dělala Jana Nagyová na Úřadu vlády. Mimochodem, žádná jiná politická strana v České republice za svoje chyby nezaplatila u voličů tak jak ODS. My jsme chyby v minulosti přiznali. Řekli jsme to stokrát. Já nevím, proč bych se měl k tomu pořád vracet? Jiná věc je, že nám tady bylo při tom monstrzásahu před 2 lety vykládáno, jaká je tu obrovská korupce a kde se všude našly peníze a šperky a já nevím co všechno. A nic z toho se zatím neprokázalo. My se jenom ptáme, tak co se tedy stalo? Protože to není otázka, která by nějak pomohla ODS. To je otázka, která je důležitá pro občany v této zemi. 

 

Jaroslav PLESL, šéfredaktor Mladé fronty DNES: 

Vy vždycky mluvíte o tom zásahu, o těch odposleších. Ale nebylo by lepší prostě vystoupit s nějakým projev a říct: ODS se změnila a my už nikdy nedopustíme, aby bylo možné prodávat vládní vliv za kabelky, kožichy a šperky? To je podle mě to, co lidem nejvíc vadí. A kde vy nejste schopni jasné slovo.

  

Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

Ale jsme schopní říct jasné slovo. Ale hlavně, kdybychom to říkali pořád dokola, tak nám to stejně lidé jako vy třeba nebudou věřit. Ale to, co Občanská demokratická strana udělala, je přece úplně něco jiného. Dala do čela lidi, u kterých se dá předpokládat, že nic takového dělat nebudou. A stokrát jsme řekli, že takovou politiku dělat nechceme. A my jsme dokonce i řekli, že nechceme dělat politiku, která není pravicová. To ale všechno od voličů zaznělo. Analýza toho, proč jsme špatně dopadli, je stokrát na stole. A když budu předkládat dalších 50 analýz a tisíckrát se omlouvat, tak nezískám ani jednoho voliče. Tohle není žádná cesta. Já jsem u minulosti nebyl, mě minulost nezajímá, mě zajímá budoucnost. Já jsem šel do čela ODS, abychom dělali dobrou pravicovou politiku. Tu děláme. Na to se každý může podívat. A ta přinese výsledky.

 

Jaroslav PLESL, šéfredaktor Mladé fronty DNES:  

A jak si vysvětlujete tu vysokou popularitu vlády a dvou klíčových koaličních stran?  Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Samozřejmě to má víc faktorů. Jednak vláda se nechová jako vláda stran, které v opozici čekaly na to, až se dostanou k moci, protože nedělá žádný program, nic neprosazuje, prosazuje, teda, abych byl spravedlivý, prosazuje populistická socialistická opatření, takže lidem rozdává peníze, nic po nich nechce, žádnou reformu nedělá. No, tak jakousi popularitu má. Ale samozřejmě faktorem té popularity je i to, že jeden z klíčových členů vlády vlastní část médií. To je taky fakt, kterému vytvářejí kult osobnosti. To je taky faktor, s kterým si musíme poradit.  

 

Jaroslav PLESL, šéfredaktor Mladé fronty DNES: 

To si opravdu myslíte? 

 

Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

To jsem si naprosto jistý. A také vám mohu říct ze všech svých zkušeností, které bohužel jsou tady do jisté míry v rozsahu a znalosti zahraniční situace ojedinělé, protože tohle prostě v zahraničí není ani možné, ani normální. Ale máme tuhle situaci. My se s ní musíme postupně vyrovnávat a lidé za chvíli začnou být zklamaní. Teď jsem viděl na Youtube docela zajímavé video, kde srovnávali vystoupení Andreje Babiše s Miloušem Jakešem. To mi připadá docela zajímavé. A lidé si takové věci budou stále víc uvědomovat a budou chápat, že to není žádný charismatický vůdce, který všemu rozumí. Ale člověk, který prostě té veřejné politice vlastně vůbec nerozumí. Jaroslav PLESL, šéfredaktor Mladé fronty DNES:

Posloucháte Kauzu dne Rádia Impuls a dnes je naším hostem předseda ODS a bývalý ministr školství Petr Fiala. Pane předsedo, ale vaše permanentní kritika Andreje Babiše, zdá se, nefunguje. Neměli byste být důslednější spíš v tom, co opravdu ta vláda dělá špatně, a teď mám na mysli například ministra Chládka, kterého bych očekával, že budete kritizovat daleko tvrději, především v těch uplynulých měsících nebo v uplynulém roce a toho jsem si nevšiml. Neselhali jste například v tomhle? 
 


Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Já myslím, že kdybyste mě dobře poslouchal a podívejte se na moje vystupování, tak uvidíte, že já se vůbec nesoustředím na Andreje Babiše. Já soupeřím a moje hlavní kritika směřuje k Bohuslavu Sobotkovi, k socialistické vládě, socialistickým opatřením, která dělá. Já dokonce tvrdím, že Bohuslav Sobotka je úspěšnější v prosazování politiky než Andrej Babiš, protože všechny ta rušení regulačních poplatků ve zdravotnictví, rušení druhého důchodového pilíře, zvyšování minimální mzdy, zavedení třetí sazby DPH, to jsou všechno věci, která chtěla sociální demokracie a ty se jim podařilo prosadit. Já vlastně nevím jedinou věc, kterou by prosadil Andrej Babiš. Já nejsem fascinován Andrejem Babišem, ale ptal jste se mě na to, proč je nejpopulárnější politik a jak se ta vláda tak drží v popularitě, tak vám to vysvětluju. Pokud jde o kritiku... 


Jaroslav PLESL, šéfredaktor Mladé fronty DNES:

Vy mě neposloucháte, protože na to já jsem se vůbec neptal. 


Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Pokud jde o kritiku o socialistů...no, ptal jste se na to, proč je ta vláda tak populární. A co děláme špatně.


Jaroslav PLESL, šéfredaktor Mladé fronty DNES:

No, ale ne, proč je nejpopulárnější politik Andrej Babiš, to mi podsouváte. 
 

Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

No, ono to s tím souvisí, ale...  Jaroslav PLESL, šéfredaktor Mladé fronty DNES:

Nemůžete mi vkládat do úst slova, která jsem neřekl.  Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Ne, to se omlouvám, že jste to neřekl přímo na Andreje Babiše.  Jaroslav PLESL, šéfredaktor Mladé fronty DNES:

To jsou takové drobnosti, víte, podle kterých se to pozná potom.  Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

To se pozná, že vy musíte být opatrný, protože je to váš zaměstnavatel, tomu já rozumím. Ale to tu neřešme, to není důležité. Důležité je, že my kritizujeme vládu Bohuslava Sobotky a kritizujeme socialistická opatření, která jsem zmínil, a samozřejmě kritizujeme i nápady ministra Chládka. Dělal to odborný mluvčí ODS Václav Klaus ml. a dělal jsem to i já. Mně se spousta věcí, které ministr Chládek navrhoval, ať už jsou to jednotné přijímačky až po takové absurdity, jako je čipování dětí, samozřejmě nelíbily a říkal jsem to docela nahlas. Jaroslav PLESL, šéfredaktor Mladé fronty DNES:

A vy jste věděl o tom, co se děje v úřadu ministra?  Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Já jsem to věděl ve stejné chvíli, jako to věděla veřejnost, protože někdy na jaře minulého roku už ty věci byly zveřejněny a jenom jsem nechápal, proč pan premiér nejedná, protože já považuji chování ministra vůči podřízeným za docela podstatnou věc, za kompetenci, kterou prostě ten člověk buďto má, protože to svědčí o jeho osobnosti, anebo ji nemá a pokud ji nemá, tak je to pro mě horší, než nějaká politická chyba, kterou udělá při prosazování legislativy.  Jaroslav PLESL, šéfredaktor Mladé fronty DNES:

A neobraceli se na vás vaši bývalí kolegové z ministerstva s tím, že by si k vám chodili stěžovat nebo vám vyprávět o tom, co se na ministerstvu děje?  


Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Ano, já jsem některé historiky slyšel, ale byly to ty historky, které byly mediálně zveřejněny. Pro mě je nepochopitelné, že premiér Sobotka tu situaci řešil až po roce, kdy se to znovu a znovu začalo medializovat a jenom lituji ty lidi, kteří to museli snášet. A myslím si, že tady měl premiér jednat mnohem rychleji, což jsem taky hned řekl. 


Jaroslav PLESL, šéfredaktor Mladé fronty DNES: 

Premiér Sobotka má 3 kandidáty na ministra školství. Jedním je prorektor Univerzity Karlovy Stanislav Štech. Druhou kandidátkou je náměstkyně pana ministra Dienstbiera Kateřina Valachová. A třetí kandidátkou je náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová. Kdo z nich podle vás nejlépe splňuje parametry pro to, aby se stal ministrem školství. 
 

Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

To nevím. A nebudu ani panu premiérovi radit. Ať si vybere kandidáta. On stejně za něj nese odpovědnost. Samozřejmě, že u ministra školství je důležité, aby měl nějakou autoritu u učitelské veřejnosti a u rodičů. Aby tomu rozuměl, protože školství je poměrně složitá oblast. Ale u ministra školství je také důležité, aby měl silné politické postavení. To je prostě klíčová věc, protože pokud není schopen Ve vládě obhajovat potřeby vzdělávání a potřeby resortu, který má jeden z největších rozpočtů. A přitom nemá prakticky žádné takzvané mandatorní výdaje, že při pokusu někde šetřit se skoro vždycky nejdřív sahá na školství, tak je důležité, aby to byla i osobnost, která má autoritu uvnitř vlády, uvnitř politických stran, a to si musí pan premiér rozhodnout, který z těch kandidátů či kandidátek je...

 

Jaroslav PLESL, šéfredaktor Mladé fronty DNES: 

Vy sám jste přišel z akademické sféry. Cítil jste jako handicap, že přicházíte jako akademik, nikoliv jako politik?

 

Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Ne. Já jsem jednak měl podporu u premiéra a řekl bych, že jsem měl podporu i celé vlády i v tom, abych dal resort do pořádku. Ale hlavně jsem měl za sebou úspěšnou manažerskou kariéru, protože jsem léta řídil jednu z největších univerzit v této zemi. Takže já jsem to jako handicap necítil. A myslím si, že to, že jsem přišel z akademické sféry, by pro mě žádná velká výhoda nebyla. Ale to, že jsem přišel z řídících funkcí v akademické sféře, to pro mě výhoda byla.

 

Jaroslav PLESL, šéfredaktor Mladé fronty DNES: 

Prezident Zeman se dnes schází s odcházejícím ministrem Chládkem. My neznáme závěry této schůzky, protože z časových důvodů pořad předtáčíme. Ale zdá se vám v pořádku, že Miloš Zeman nechce ten návrh na odvolání ministra přijmout a chce se ještě s panem Chládkem setkat? 


Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Mně se nezdá v pořádku tisíc věcí, které dělá pan prezident Zeman. Když jsme u školství, tak třeba to, že nejmenuje profesory, je podle mě absurdní a vlastně nepřijatelné. Nevím, co tady pan prezident sleduje, možná nějakou mediální pozornost. Ale ministr, který se špatně chová ke svým podřízeným, který je ponižuje a šikanuje, je neudržitelný a je prostě v zájmu všech, aby co nejdřív odešel, a k tomu není co dodat.  


Jaroslav PLESL, šéfredaktor Mladé fronty DNES:

Když jsme u prezidenta Zemana, je tady návrh na omezení jeho pravomocí. Vaše strana se staví proti tomu, tak když sledujete prezidenta a jeho počínání, nebylo by možná lepší mu ty pravomoci trošku omezit nebo zúžit jeho manévrovací prostor?  


Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

A to je taková zvláštní úvaha. Když se mně nebudou líbit média, tak budu zužovat prostor médii. Když se mně nebude líbit, jak vykovává svou funkci předseda nějakého úřadu, tak začnu upravovat zákony. Ono to přece takhle nemůže fungovat. My máme ústavu jako základní dokument, podle kterého se řídí stát a vytváří se politický systém, a když kdykoliv, když se nám něco nebude líbit, do toho začneme zasahovat, tak výsledek bude, a to říkám všem s plnou odpovědností, jenom horší, nikdy to nebude lepší. Prostě k ústavě mějme úctu a spíše se snažme, aby to, co ústava předepisuje a zvyky, které se na základě toho vytvořily, byly dodržovány. A chtějme to i po Miloši Zemanovi. Pokud mu to nebudeme tolerovat, tak on nebude mít prostor pro to, aby ústavu napínal, šel až do krajností, nedodržoval ústavní tradice a tak dál. Já pokládám změny ústavy, které jsou účelové, za pohrdání ústavou. Ústava není cár papíru, abychom ji pořád měnili. Jestli chce někdo měnit ústavu, ať si sedne s opozicí, řekne, co se mu na ní nelíbí, pak, diskutujme poměrně dlouho o tom, co je teda dobré opatření, promysleme to, a pak to měňme. Ale takto? Vždyť to bude jenom horší.  


Jaroslav PLESL, šéfredaktor Mladé fronty DNES:

Když se díváte na rozložení sil v obou komorách parlamentu, domníváte se, že tedy návrh na ty změny projde? 

 

Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Nevím, myslím si, že neprojde a doufám, že neprojde. A doufám, že neprojde. Jako konzervativní politik si přeji, aby neprošel, protože s ústavou se nemá takto nakládat. Jaroslav PLESL, šéfredaktor Mladé fronty DNES:

Tolik dnešní Kauza dne. Jejím hostem byl předseda ODS a bývalý ministr školství Petr Fiala. Děkuji vám za rozhovor a na slyšenou. 
 


Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Děkuji za pozvání. Na shledanou.