Čerpání desítek miliard je nadále ohroženo

22. dubna 2015
Čerpání desítek miliard je nadále ohroženo

„Domluvili jsme se, že se domluvíme.“

 
Takto lze zkráceně interpretovat středeční (dnešní) vystoupení ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové a předsedy vlády Bohuslava Sobotky k problému s finální auditní zprávou auditního orgánu Ministerstva financí o stavu monitorovacího systému. Jinými slovy, problém trvá, čerpání desítek miliard korun z evropských fondů je nadále ohroženo a řešení hledáme.
 
„Já nic, já muzikant“

Pokud někdo očekával nějaké vyvození osobní odpovědnosti nebo alespoň přiznání nějaké chyby za současný kritický stav, tak se dočkal skutečně „statečné a sebekritické“ reakce. „Žádnou chybu jsme neudělali, za všechno mohou předchozí vlády,“ tak společně reagoval pan premiér a paní ministryně Šlechtová. Škoda jen, že na stránkách Ministerstva pro místní rozvoj je možné snadno dohledat, že v roce 2014 prošla příprava monitorovacího systému dvanácti kontrolami. Škoda jen, že na webových stránkách stejného ministerstva se dočteme, že například 29. ledna 2014 začal prověřovat dnes problematický monitorovací systém auditní orgán Ministerstva financí a že 17. dubna předal zprávu, která neobsahovala žádné závažné zjištění.
 
Sečteno a podtrženo, namísto toho, aby odpovědní přiznali chybu a vyvodili osobní odpovědnost, se zdá, že se odpovědní rozhodli, že se budou vymlouvat a že se domluví a navzájem si pokryjí záda. Prý v zájmu České republiky. Tak uvidíme.
RNDr. Miloš Vystrčil

místopředseda strany
1. místopředseda senátorského klubu
krajský zastupitel
zastupitel města
předseda regionálního sdružení
místopředseda oblastního sdružení