Dnešní problém je, že si EU vyměnila kulturní role s Orientem.

14. dubna 2015
Dnešní problém je, že si EU vyměnila kulturní role s Orientem.

Základní přístup kultur k ostatním lidem je už od starověkého Řecka a Říma založen na tzv. "Xenia" a "Pietas". Xenia je starořecký princip pohostinnosti a Pietas je starořímský princip povinnosti a loajality vůči celku.

Národy Střední Asie dodnes už od dob starověku fungují na principu

- host do domu, Bůh do domu, vše co mám, musím hostovi nabídnout.
Typickým příkladem je Homérova Odyssea, kdy je tento Itacký král při návštěvě vždy bohatě obdarován.
Dnes krásně vidíme, co tento kulturní princip na těchto územích způsobil. Nikdo nemá nic a tudíž se ani neusiluje, protože když ke mně přijde chudší, tak jsem povinován mu z toho mála, co jsem získal usilovnou prací, dát.

Na druhé straně kulturní princip Pietas je v krystalické podobě popsán v prvním propagandistickém románu od Vergilia Aeneas,(který napsal na požádání císaře Augusta po občanských válkách), kde je do protikladu k Odysseovi (v knize nazývanému Ullyses) postaven královský potomek Trojanů Aeneas.
Ten má povinnost vůči celku, kmenu, později národu a státu. Obětuje své vlastní štěstí (manželku, později lásku ke kartaginské královně Dido) ve prospěch svého syna a skupiny Trojanů, kterou vede.

Jak se Pietas projevovala v západní civilizaci?

Řím za vynikající práci pro celek nabízel občanství – vedle z toho vyplývajících občanských práv, se římský občan mohl spolehnout na vládu zákona, funkční státní správu a bezpečnost. Velmi vtipně to popsali Monty Python ve filmu „Život Briana“.

Anglosaská – dnes euroatlantická civilizace uspěla právě proto, že stavěla na kulturním principu „Pietas“. Někdy i se „skřípajícími zuby“ podporovala svobodu a individualismus, protože to přispívalo vyššímu celku (křesťanství, později národ). Co tato civilizace díky kapitalismu a svobodnému trhu dokázala, je vidět na každém kroku.


Evropská Unie nemá nic, co víc by jednotlivým národním státům nabídla. Společný trh, volný pohyb lidí a kapitálu nefunguje, tak se lidem nabídla „Xenia“ – pohostinnost, povinnost pomáhat a dávat dary (nevratné půjčky) ve prospěch slabších, co mají méně než my.

Těch je bohužel všude většina, tak proč se socialisté diví, že je jejich vysněný a vybojovaný sociální stát ohrožen?

A horší je, že jsme si tyto kultury se Středním východem vyměnili.

IS (Islámský stát) volá po obětování jedinců ve prospěch vyšších společných hodnot a tato „novodobá Pietas“ nachází i mezi Evropany své věrné stoupence.

Použité zdroje:

Federico Barocci [Public domain], via Wikimedia Commons

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f7/Aeneas%27_Flight_from_Troy_by_Federico_Barocci.jpg

Ing. Radek Novotný, PhD.

člen místní rady
člen strany

Štítky: evropská unie