Vrátím se ke strojům, říká odcházející starosta Loun

Po deseti letech odchází z místa starosty Loun Jan Kerner. Skončil poté, co se rozpadla dosavadní koalice. Spory mezi ODS a ČSSD vygradovaly natolik, že další spolupráce nebyla již možná. Jan Kerner se nakonec rozhodl, že odstoupí z funkce, protože v danou chvíli neměl podporu ani pravicové části zastupitelstva. Za pár dní se sejdou zastupitelé, aby zvolili nové vedení města. Starostou se má stát Radovan Šabata (Unie pro sport a zdraví) a místostarostkou Edita Hořejší (ODS).
V pondělí 13. února vám podle všechno skončí mandát. Zastupitelé by měli zvolit nové vedení města. Jak vypadají vaše poslední dny ve funkci starosty?
Jsou nesmírně hektické. Snažím se poděkovat za spolupráci co největšímu počtu lidí, kteří se mnou za dvě desetiletí mé služby městu spolupracovali. Takže to jsou desítky dopisů, mailů, telefonátů, setkání. Do toho se snažím připravit co nejkvalitněji agendu k předání Radkovi Šabatovi. Je toho fakt hodně.
Když se podíváte zpět, nemyslíte, že koalice s ČSSD byla chyba? Už od počátku bylo zřejmé, že v personálních otázkách na vedení městské policie, ale i právní zastoupení města se neshodnete.
My jsme do spolupráce s ČSSD nešli s lehkým srdcem, ale jiné řešení v té době neexistovalo. Já ten rok a půl ale určitě nepovažuji za ztracený: lounská ČSSD se v jeho průběhu úžasným způsobem „odkopala“. Teď již nikdo nemůže pochybovat o tom, co je to za spolek.
Louny byly v minulosti poměrně politicky stabilní, bez větších veřejných politických přestřelek. Po komunálních volbách se to ale změnilo. Najednou jste se nedokázali domluvit skoro na ničem. Co se stalo?
Minulost při pohledu zpět ve srovnání s bouřlivou současností téměř vždy vypadá idylicky. Dovolím si připomenout odchod mé místostarostky Věry Mirvaldové, to přece nebylo nic pohodového, to byl „texaský masakr motorovou pilou“. Abych ale neuhýbal z otázky, pár věcí se skutečně změnilo. Především se změnil volební výsledek, ODS sice vyhrála, ale oproti minulým volbám výrazně ztratila a ostatní začali mít pocit, že bude snadnější kořistí. Také se na scéně objevili noví hráči, jak v podobě nové a ambiciozní TOP 09, tak v podobě nových zastupitelů uvnitř tradičních stran připomenu třeba PhDr. Michala Pehra, který výrazně změnil tvář KDU-ČSL, a nejsem si jist, zda to je k lepšímu. Podstatnou změnou byl i výrazný nárůst lékařů v zastupitelstvu, a to jsou lidé tak hluboce oddaní svému povolání, že jim na aktivní práci pro město při nejlepší vůli moc energie a času nezbývá.
ČSSD vám po rozpadu koalice vyčetla, že jste zasahoval do správních řízení, vytvářel systém „jakobydemokracie“, ovlivňoval práci odborných komisí a porušoval zákon o obcích. Vaše působení na radnici označila za „kernerismus“. Můžete to nějak okomentovat?
Moje údajné zasahování do správních řízení znamená ve skutečnosti jen nastavení jasného systému spolupráce mezi městskou policií a správními orgány, spočívající v tom, že správní orgán nikdy neudělí nižší pokutu, než navrhl strážník na ulici. Pokud tedy člověk odmítne zaplatit blokově na ulici pokutu a jde ke správnímu řízení, tak se musí buď obhájit, že nic nespáchal, anebo musí počítat, že zaplatí víc. Jde o to ochránit správní orgány před záplavou případů a městskou policii před ztrátou autority. Na tom není nic nezákonného, to je ochrana proti vychytralým přestupcům. Je-li tohle „kernerismus“, tak to abych s tím běžel na patentový úřad!
Zazněly i výtky, že výběrové řízení na ředitele městské policie bylo zmanipulované, koaliční partneři vám vyčítali, že komisi jste si navolil sám. Proč jste nepřistoupil na to, aby si strany zvolily své zástupce do samy?
A proč bych na to měl přistupovat? Komise by měl jmenovat ten, kdo je pod jmenováním podepsán. Podle zákona za fungování policie odpovídá starosta, nikoli politické strany. Mimo to si dovolím připomenout výběrové komise na zakázky města, které jmenuje už řadu let na lounské radnici vždy místostarosta. Také mu nikdo nediktuje, kdo tam za jakou stranu má být, je to zkrátka jeho zodpovědnost, a proto rozhoduje on.
Město Louny jste vedl dlouhých deset let. Vzal byste něco zpět? Udělal jinak?
Dodnes si nejvíc vyčítám již zmiňovanou prohru na ustavujícím zasedání zastupitelstva na podzim 2006, kdy svou funkci nedobrovolně opustila Věra Mirvaldová. Něco jsme tenkrát po drtivém vítězství ve volbách udělali špatně, něco jsme měli udělat jinak, i když dodnes nevím přesně jak. Tím se budu trápit už napořád.
Co se podle vás naopak povedlo?
Za největší úspěch považuji realizaci prodeje bytů. Když si představíme, že před patnácti lety městu patřilo 3200 bytů, ve kterých bydlelo skoro deset tisíc lidí, tak to byla prakticky polovina města závislá na rozhodování zastupitelstva. Dnes město skoro žádné byty nemá a tihle lidé jsou svými svobodnými pány. Navíc z peněz za jejich domy město velmi podstatně změnilo svou tvář. Velmi zdařilý je určitě také projekt Zahradního města, kde se podařilo splnit původní záměr a vybudovat novou čtvrť města, aniž by to stálo nějaké peníze z rozpočtu města. Do infrastruktury přitom bylo investováno asi sto milionů korun, ale na to si Zahradní město samo „vydělalo“ prodejem budov a pozemků a také získanými dotacemi.
Blíží se krajské volby, budete se v nich angažovat?
Nechtěl jsem být na předních místech kandidátky a to se mi také splnilo, jsem až mezi náhradníky. Ve volbách se ale angažovat určitě budu, na desátém místě kandiduje předseda místní ODS Richard Hájek a to je člověk, kterému věřím a pro kterého chci odvést pořádný kus práce.
Co budete dělat po 13. únoru?
Zůstala mi spousta aktivit, od vodárenské společnosti a lektorské činnosti pro Svaz měst a obcí přes Euroregion Krušnohoří a Destinační agenturu až k nové funkci předsedy investiční komise. Takže si dovybavím kancelář a dokončím stěhování, abych to všechno zvládal. No a pak už bude čas začít se pomaloučku poohlížet po nějaké práci. Táhne mě to zpět ke strojům, od kterých jsem si před dvaceti lety odskočil.
Další komunální volby budou za dva a půl roku, zapojíte se do nich aktivně?
Aktivně se určitě zapojím, jsme velmi silný tým a jako takový máme ambici a věřím, že i sílu další komunální volby zase vyhrát. O post starosty se nejspíš ucházet už nebudu, věřím, že dokážeme nabídnout jiného silného kandidáta.
Město nyní povede Radovan Šabata coby starosta s místostarostkou Editou Hořejší. Oba chtějí vylepšit tvář radnice vůči občanům. Je to vůbec možné? O úspěších se všeobecně mluví málo, spíš se hledají chyby...
Mezi přívětivou tváří k občanům a bezbřehým populismem může být někdy jen velmi tenká hranice, ono prostě není možné s každým souhlasit. Budu oběma novým radničním šéfům moc držet palce, aby se jim jejich sny splnily. Mají za sebou pevnou koalici a k dispozici skvěle fungující úřad a městskou policii. Oba jsou mimořádně schopní, poctiví a konstruktivní lidé. Takže věřím, že uspějí je to v zájmu jejich i v zájmu města, které tolik miluji.
Děkuji za rozhovor.
Miroslava Strnadová, Lounský deník