Partie

Hostem nedělního diskusního pořadu televize Prima family byl premiér a předseda ODS Petr Nečas.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Dobré dopoledne, vítejte u první nedělní Partie v letošním roce. Naším dnešním hostem je premiér a předseda ODS Petr Nečas. Dobrý den, vítejte na Prima Family.
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Hezké dopoledne.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Pane premiére, sociální demokraté tento týden poslali k Ústavnímu soudu stížnost na reformní zákony, které jste přijali na konci roku, už jste jí četl?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Nečetl jsem jí zatím a považuji to za součást politického folklóru. To znamená, kdykoliv sociální demokracie nedosáhne nějakého kroku v parlamentu v jeho dvou komorách, tak začne používat jakýsi pokus o třetí komoru v parlamentu, což někdy v některých případech je rozhodování Ústavního soudu.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Předpokládám, že u Ústavního soudu budete reformní zákony a způsob jejich přijetí, který sociální demokraté kritizují především, obhajovat vy. Věříte si?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Není to o tom, jestli si věřím nebo nevěřím. Já jsem přesvědčen, že vláda postupovala správně. Rozhodl Ústavní soud. Ten je ve svém rozhodování nezávislý. Některá jeho rozhodnutí můžete chválit, některá můžete nechválit, s některými můžete dokonce velmi výrazně nesouhlasit, ale řečeno s Járou Cimrmanem, nemusí se vám to líbit, nemusíte s tím souhlasit, ale to je tak asi všechno, co s tím můžete dělat.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Vzhledem k tomu, že jste ještě tu stížnost sociálních demokratů nečetl, tak asi nedokážete posoudit, jestli argumentují srozumitelně, akceptovatelně pro Ústavní soud i na základě zkušenosti z těch stížností, které předávali před tím.
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Já mohu říci, že můžu vyjít pouze z toho, co proběhlo médii, a základ je argumentace, podle mého názoru je vystaven na nepravdě, celkem u těchto 14 reformních zákonů proběhla tří čtení v Poslanecké sněmovně. To znamená, 42 diskusí bez jakéhokoliv omezení, počtu diskusních příspěvků, času a podobně. Čili sociální demokraté měli obrovský prostor se k těmto zákonům vyjádřit, měli obrovskou možnost říci, co si o nich myslí, mohli je diskutovat, když k tomu započítáme jednání ve výborech, tak v podstatě neomezeně. Čili žádné právo opozici upřeno nebylo. Byl to jednoznačný pokus zablokovat parlament na několik měsíců, na několik měsíců zablokovat chod Poslanecké sněmovny. Já si myslím, že není možné, aby malá dobře organizovaná menšina v podstatě zablokovala chod ... nebo zákonodárného sboru.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Ta dobře organizovaná menšina ovšem vyhrála volby, pokud to bereme čistě z hlediska počtu přijatých hlasů.
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Vyhrála volbu, ano, sociální demokraté získali o 3 mandáty více než občanští demokraté, nicméně vládu sestavili občanští demokraté, protože sociální demokraté neměli žádný koaliční potenciál.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Sociální demokracie vládě vytýká nejen proceduru, ale také obsah některých přijatých zákonů. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve čtvrtek zpochybňoval například princip, kdy nezaměstnaní musejí vykonávat takzvanou veřejnou službu, jinak přijdou o podporu v nezaměstnanosti.
Bohuslav SOBOTKA, předseda strany /ČSSD/ (záznam):
My jsme přesvědčeni, že veřejná služba by měla být používána jako nástroj na mobilizaci dlouhodobě nezaměstnaných, to znamená, lidí, kteří jsou v evidenci úřadu práce 6 a déle měsíců, ale rozhodně by neměl být používán takovýmto způsobem pro lidi, kteří dlouhodobě pracovali, platili si příspěvek na politiku zaměstnanosti, byl za ně odváděn a nyní se ocitli v situaci nezaměstnanosti, krátkodobé nezaměstnanosti a vláda se jim rozhodne život zkomplikovat takovýmto způsobem.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Pane premiére, kdybych zjednodušil tu argumentaci sociální demokracie, tak říkají, že takhle výrazné používání veřejné služby je do jisté míry ponižování nezaměstnaných, že už po dvou měsících po nich stát chce, aby chodili zametat ulice, omývat mrtvoly a podobné záležitosti.
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Myslím si, že skutečně vybíráte velmi nevhodné a ojedinělé příklady. Za prvé, neplatíte, za kterou řekl pan Sobotka, že si lidé ve svých odvodech platí příspěvek na státní politiku zaměstnanosti u zaměstnanců, té části, která je placená zaměstnancem, byla platba tohoto příspěvku zrušena již v roce 2009, čili to mimochodem není pravda, co říkal jako jeden z argumentů. Další z argumentů, který je nutné říct, je, že takzvaná veřejná služba již v podstatě 3 roky funguje, to není něco, co se zavádí teď znovu, pouze se zkracuje ta lhůta, kdy je možné jí použít. Původně byla zavedena pouze pro ty, kteří byli v evidenci nezaměstnaných déle než rok, teď se ta možnost zkracuje teoreticky až na 2 měsíce, ale i tak metodicky úřady práce budou vedeny k tomu, aby se jednalo převážně o uchazeče, kteří jsou déle než rok, anebo rok za poslední 3 roky a ty 2 měsíce jsou tam teď v této etapě především proto, že pokud budou existovat důvody domnívat se, že někdy zneužívá podporu v nezaměstnanosti, například pracuje načerno, tak je možno mu tím zkrátit jakýsi jeho pomyslný volný čas a je možné mu tedy nabídnout tuto veřejnou službu.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Počkejte, pane premiére, a to znamená, že ten výklad je tedy na nějakém konkrétním úředníkovi na úřadu práce, který se v určitou chvíli rozhodne, že já, jakožto čerstvý nezaměstnaný ...
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Je přesně dělaná metodika, existuje na to i možnost správního řízení, postupu. Není to na libovůli úředníků, je to prostě kontrolovaná věc, to za prvé. Za druhé, co je ale nutné zdůraznit, přece když jsem bez zaměstnání, tak to neznamená, že automaticky mám právo být jakoby bez práce a dostávat peníze od svých spoluobčanů. Ano, my chceme pomoci těmi, a to všichni, kteří bez své vlastní viny přijdou o práci, práci si aktivně hledají a po tu dobu berou nějaký sociální příspěvek, podporu v nezaměstnanosti, příspěvek na živobytí a podobně. Ale není přece nic špatného na tom, že společnost chce za to, že dostávám bez práce tyto finanční částky, abych té společnosti něco odvedl, abych něco odpracoval. Takže práce je důstojná, to prostě není pravda, že se jedná o nějaké ponižování, přece vy, když jste doma a máte, dejme tomu, méně práce, protože třeba nemáte směnu tady v Primě, tak je něco ponižujícího, že vezmete prostě koště a uklidíte svůj byt. Je na tom něco nepatřičného? Není. Je to prostě normální věc. Jestliže dostávám peníze, v tomto případě v podobě sociálních dávek, tak na druhé straně odvedu něco společnosti v podobě dobrovolné veřejné služby.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Já bych přesto zůstal u té argumentace, kterou použila sociální demokracie. Jedna z těch daní, které platíme, se jmenuje sociální pojištění, a i když nemusí obsahovat přímo to, že si předplácím cosi jako podporu v nezaměstnanosti, tak bych čekal, že něco, co se jmenuje sociální pojištění, mě bude krýt pro případ sociálního propadu, mimo jiné z důvodu toho, že přijdu o práci.
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Sociální pojištění se tomu sice říká, ale není to sociální pojištění, jsou to odvody na sociální zabezpečení a zaměstnanec mimo jiné již příspěvek na státní politiku zaměstnanosti neplatí a i v té původní variantě se to nejmenovalo nějaké pojištění proti nezaměstnanosti, ale příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Takže tento argument je absolutně z právního hlediska postavený na vodě.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Já ho nemyslím z hlediska právního, myslím čistě z hlediska věcného, že platím něco, co se tváří jakože pojišťuje nějaká rizika, když se to jmenuje pojištění, a ve výsledku mi to vlastně žádná rizika nekryje.
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Jak to, že ne? Ve výsledku, ve chvíli, kdy přijdete o práci, a bez svého zavinění a zaevidujete s na úřadu práce, tak dostanete podporu v nezaměstnanosti, poté, co vám doběhne 5 měsíců, tak dostanete příspěvek živobytí a další sociální dávky, vy nejste v ničem krácen, pouze je po vás požadováno, abyste za určitých okolností odvedl určité množství práce. Co je na tom špatného? Být bez zaměstnání ještě přece nemusí znamenat automaticky být bez práce, nepracovat, zůstávat doma. To znamená, vedle možnosti různých rekvalifikací, kurzů, vzdělávacích aktivit a podobně, možnost veřejné služby je to, co drží i toho nezaměstnaného v určitých pracovních návycích a v určitém pracovním rytmu, který se mimochodem velmi rychle ztrácí. Ty průzkumy ukazují, že již po půl roce velké množství lidí ztrácí základní pracovní návyky typu, že každý den v určitou dobu mám vstát, mám někam jít, tam někde odvést kus práce a zase se případně vrátit. Čili to je, to jsou pozitivní věci, to nejsou negativní věci.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Pokud bychom se ale bavili o výše příjmových lidech, jenom když budu vzpomínat na to, s jakými slovy odcházeli vaši předchůdci, s jakými slovy odcházejí top manažeři ze státních společností, říkají vždycky, teď si potřebují několik měsíců odpočinout, a pak se rozhlídnu, jestli přijde nějaká nabídka. Proč mi stát chce bránit v tom, abych se svobodně rozhlížel po nějaké pořádné nabídce a nesáhl po první už za dva měsíce jenom proto, abych se vyhnul veřejné práci?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
No, v případě, že to říká někdo a nejde na úřad práce a nebere sociální dávky, ať se klidně rozhlíží, žije za své, musí si platit zdravotní pojištění, musí si platit v případě, že chce, aby se mu to započetlo do důchodu, minimální penzijní pojištění a podobně. Tady totiž vedle toho, že ten nezaměstnaný dostává sociální dávky, tak je nezbytné připomenout, že je také tím pádem takzvaným státním pojištěncem. To znamená, že stát za něho platí zdravotní pojištění a že také ta doba je takzvaná náhradní doba do důchodu. To znamená, že sice on neplatí příspěvek na důchodové pojištění, ale do zápočtu důchodu se mu ta doba započítává. To znamená, on dostává ještě další benefity ten nezaměstnaný, které nevidí, které mu nechodí na účet, které nedostává na ruku, a za to všechno chceme, aby v případě potřeby odpracoval 20 hodin měsíčně, to je opravdu nějaká enormní záležitost.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Když to obrátíme, bude těch příležitostí pro veřejnou práci vůbec dost při množství nezaměstnaných, při tom, když se o veřejných službách a veřejně prospěšných pracech mluví ještě ...
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
To je něco jiného, než veřejně prospěšné práce, veřejná služba je něco jiného.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Nicméně jsou to nějaké záležitosti ve prospěch obvyklé obce nebo zařízení, které ty obce provozují. Já se ptám, jestli vůbec těch příležitostí, zvláště v regionech, kde je vyšší míra nezaměstnanosti, bude tolik, aby ti nezaměstnaní měli tedy, kde se odvděčit státu za to, že jim přispívá na jejich sociální potřebě, jak jste to teď říkal?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Ano, to je dobrá otázka, mimo jiné i to je důvod, proč ve skutečnosti to nebude fungovat tak, že každý, kdo je na podpoře déle než dva měsíce, tak bude muset jít na tu veřejnou službu, prostě proto, že se to primárně bude soustředit opravdu na ty, kteří jsou zhruba ten rok a více, mimo jiné i díky tomu, že zatím těch pracovních příležitostí pro tu veřejnou službu není tolik. Ale na druhou stranu vám položím nebo vám odpovím otázkou, když se podíváte po ulicích, náměstích, návsích, českých, moravských a slezských měst, městeček, obcí, vesnic, máte pocit, že to tady máme jako ve Švýcarsku? Všude naprosto čisto, uklizeno, pořádek. Já myslím, že ne. Já myslím, že tady pořád je něco dělat, pořád je co zlepšovat, pořád je co zvelebovat a k tomu ta veřejná služba podle mého názoru může velmi výrazným způsobem přispět.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
A předpokládáte, aniž bych to chtěl příliš ironizovat, že se teď všichni moudří starostové od těch největších měst až po malé vesnice zamyslí a řeknou si, teď bychom chtěli zvelebovat tohle a pošlou tam čistě tu fyzickou sílu protože předpokládám, že další peníze, já nevím, na pracovní prostředky, na materiál a podobně, asi k dispozici nedostanou?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Tyto věci bude zajišťovat úřad práce, včetně příslušných pomůcek, včetně zabezpečení, včetně pojistného a podobně, to zabezpečí úřad práce.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Když se vrátím ještě k argumentaci sociální demokracii, tak ten další argument, který na první poslech působí velmi silně, je ten, že tím zavedením nebo používáním veřejné práce, tak jak jsme o ní teď mluvili, se porušuje ten princip, že člověku náleží odměna za práci, kterou vykonává, protože tady tou odměnou vlastně je v uvozovkách jenom to, že nepřijdu o podporu a další dávky.
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Tak já musím říci, že za prvé ta veřejná služba je dobrovolná, ano, ale vážou se na ní určité benefity a určité penalizace za to, že je vykonávám nebo nevykonávám.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Teď už tak dobrovolné není.
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Je to dobrovolné, vždycky nakonec to výsledné rozhodnutí je na vás, jak vy se rozhodne ...
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
V tom smyslu, že nepřijde městský policista a neodvede mě zametat náměstí.
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Samozřejmě, záleží to na vás. Ale znovu opakuji, jestliže jsem bez zaměstnání, nemám žádný vlastní příjem, dostávám pouze sociální dávky nebo podporu v nezaměstnanosti, jinými slovy, zprostředkované solidární prostředky od svých spoluobčanů, tak považuji za naprosto správné a korektní, abych za to těm svým spoluobčanům něco odvedl například v podobě dobrovolné veřejné služby, kdy například pomůžu zvelebit svou obec nebo město.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Vy jste říkal, když to shrnu, že smysl téhle práce a tady toho používání je dvojí - první je lidem, kteří jsou déle v evidenci úřadu práce, dejme tomu, vrátit nějaké pracovní návyky, obnovit jim pravidelný ...
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
A také řeknu velmi otevřeně, zúžit ten prostor, který mají pro případnou práci načerno.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Tedy jde tam o komplikaci práce načerno zejména.
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Ne, a to, co jste říkal, to znamená, včetně obnovení těch pracovních návyků a podobně.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Já se přiznám, že jedné věci totiž úplně nerozumím. Když jsem si sečetl peníze, které plánuje ministerstvo práce a sociálních věcí, utratit za sociální dávky v letošním roce, a srovnal jsem to s tím loňským, odhlédněme od důchodu, kde ten princip je trochu jiný, tak ten rozpočet narostl o, tuším, asi 1,5 miliardy, to znamená, že ve výsledku bude stát rozdělovat úplně stejné peníze, takže předpokládáte, že ten systém teď bude adresnější nebo v čem je ta změna?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Ta změna je v tom, že od 1. ledna stát valorizoval existenční a životní minimum, tím pádem vám narůstá počet lidí, kteří mají nárok na určité dávky, například na příspěvek na živobytí, nebo přídavky na děti.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Takže ve výsledku v současné době se o ten koláč stále stejných sociálních dávek popere více nebo rozdělí více lidí tedy.
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
To bude velmi záviset na vývoji i příjmové situaci jednotlivých občanů, ale toto je prostě expertní propočet ministerstva práce a sociálních věcí.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
A ty změny, o kterých mluvíme, nejenom v souvislosti s úřady práce, ale i s dalšími dávkami státní sociální podpory, mají směřovat k tomu, že opravdu ty dávky skončí u těch lidí, kteří je více potřebují a vláda si je jistá tím, že to takhle bude?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Ano, my již od roku 2007 máme poměrně kontinuální politiku, větší adresnosti naší sociální politiky, což mimo jiné velmi prospělo i trhu práce. Málo se ví, že v České republice máme šestou nejnižší nezaměstnanost v rámci celé Evropské unie, že ještě do roku 2006 jsme byli 17., to znamená, patřili jsme k tomu chvostu Evropské unie. Tím, že jsme neváhali provádět sociální reformy a reformy trhu práce již v tom období 2007 a 2009, a teď od roku 2010 jenom kontinuálně pokračujeme, tak jsme vytvořili adresnější sociální systém, který více motivuje k tomu, aby člověk se pokoušel vlastní aktivitou naleznout práci a který zužuje prostor pro zneužívání sociálních dávek a pro typ chování, kdy raději zůstanu na sociálních dávkách, než bych pracoval.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
To je asi princip, který vám obecně podpoří kdokoliv, včetně opozičních sociálních demokratů ...
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
A on funguje v České republice, znovu opakuji, 6. nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Nicméně vedle toho se s vámi určitě všichni shodnou i na tom, že je potřeba ze sociálního systému podporovat ty, kteří pomoc opravdu potřebují, tělesně, zdravotně handicapované lidi. Nestalo se náhodou zrovna v té oblasti sociálních dávek, že stát s vaničkou vylil i dítě, když jsem sledoval v našich zprávách tento týden fronty tělesně postižených, kde lidé říkají, jak o berličce stojí dvě hodiny frontu na úřadu práce, aby dostali dávku, kterou v zásadě dostávali už v předchozím roce? Není tady něco systémově špatně u lidí, kde je těžko někdo bude zpochybňovat, že mají nárok na to, aby jim stát pomáhal?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Já jsem přesvědčen, že za prvé něco jsou bohužel logické důsledky z těch dětských nemocí nového systému, to znamená, je spouštěna nová podoba sociálních dávek i pro zdravotně postižené, je to děláno nově z hlediska úřadu, to znamená, všechny sociální dávky jsou soustředěny na úřad práce. Čili ano, v tom počátku tam může být opravdu jakási vlna návalu, která je hůře zvládnutelná, to za prvé. Za druhé víme, že u těch zdravotně postižených to do jisté míry byla organizovaná akce Národní radou zdravotně postižených, to znamená, že tak trošku ty návaly u těch přepážek byly uměle organizované. A za třetí, já jsem pevně přesvědčený, že ministerstvo práce a sociálních věcí je si vědomo své zodpovědnosti, vedeme to vždycky, úřad práce a jeho pobočky tak, aby tyto věci byly zvládnutelné, ale to, že i samozřejmě zdravotně postižení si zaslouží naší solidaritu, ale platí také to, že my se máme snažit pro ně vytvářet pracovní příležitosti, že i oni, je-li ta možnost, tak mají mít možnost pracovat a také nemají mít možnost v případě, že to pracovní místo pro ně, to pracovní místo odmítat.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Což ale neodpovídá úplně na tu otázku, jestli to bylo potřeba měnit. Vy jste říkal, jsou to dětské projevy nového systému ...
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Ne dětské projevy, dětské nemoci.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Počáteční projevy nového systému, jestli opravdu bylo potřeba ten systém měnit, zejména pokud jde o tělesně znevýhodněné. Já předpokládám, že ten okruh lidí se nemůže dramaticky měnit, protože člověk buď je tělesně postižený nebo není.
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
No, na druhou stranu dneska funguje i rehabilitační medicína, funguje i medicína dneska dělána na základě tak, že věci, které, dejme tomu, byly léčeny operativně ještě před 15 lety, vedly třeba k invaliditě, dneska už jenom časově omezené invaliditě a podobně. Čili toto všechno se musí brát v potaz. A já znovu opakuji, já považuji ten krok za správný.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Pojďme se vrátit ještě k rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí jako celku, když ho srovnám s loňským rokem, tak ministerstvo utratilo o 21 miliard víc než loni. Když se zeptám úplně laicky, kde se tedy odehrávají ty úspory, o kterých vaše vláda hovoří?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Já musím říci, že o těch 21 miliard je to dáno především důchodovým systémem.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
To je těch 18 tedy.
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
A to dvěma aspekty. První z nich je, že samozřejmě došlo k valorizaci důchodů, to myslím nikdo z nás kritizovat nebude. A druhou logickou věcí je, a sice, že každý rok v podstatě přibývá v naší zemi 40 tisíc penzistů, tím, že je takový demografický vývoj jako u nás, že v podstatě populace stárne, čili vy potřebujete penze pro dalších 40 tisíc lidí ročně, to je jedno větší okresní město. Čili to jsou logické důsledky a drtivá většina této částky toho zvýšení 21 miliard je způsobena důchodovým systémem.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
A když se podíváme na celý rozpočet, tak tam zase v meziročním srovnání výdaje rostou o nějakých 10 miliard, příjmy o 40 miliard, jestliže stoupnou výdaje o 10 miliard, kde tedy stát šetří?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Já musím říci, že vzrostou o necelých 10 miliard proti letošnímu, proti loňskému roku, že je to v podstatě situace, kdy výdaje jsou větší o méně než 1 procento, to znamená, v podstatě jsou zafixované a stát šetří i především na svém vlastním provozu, to znamená, na objemu, které dává do platu, které dává do různých provozních záležitostí. Například úřad vlády v letošním roce proti loňskému roku ušetří 21 milionů korun, o to bude mít nižší rozpočet.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Když shrnu to, co se teď odehrává v obchodech, lidé sledují projevy zvýšení spodní sazby DPH z 10 na 14 procent, což v překladu znamená dražší potraviny, dražší léky. Stát počítá, že tím vybere 20 miliard korun navíc. Jak chcete lidi přesvědčit, že ty dodatečné peníze opravdu potřebujete a že není prostor k úsporám někde jinde ještě před tím, než si řeknete o další peníze, které v tuto chvíli dopadají vlastně na všechny, včetně těch nejchudších?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Já musím říci, my jsme se teď bavili o důchodovém systému, že kvůli valorizaci a většímu počtu důchodců potřebujeme letos o 18 miliard více v důchodovém systému, než v roce loňském, ale 18 miliard na výdajové straně. Ale pořád, když vezmete objem důchodového pojištění, které vybereme od ekonomicky aktivních, a objem důchodu, které vyplatíme, tak to číslo, které vyplatíme, je o 35 miliard korun vyšší. To znamená, na důchody se vyplatí více, než se na ně vybere. Je tedy logické, že částka, kterou získáme tímto zvýšením daně z přidané hodnoty, jde celá na vrub důchodového účtu, aby zmenšila deficit důchodového účtu, čili jinými slovy, ty peníze zase dostanou lidé v podobě penzí.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Takže si můžu říkat, super, platím sice za syrečky 40 korun, místo 30, které jsem platil ještě před třemi měsíci...
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
No, to určitě není dáno zvýšením z 10 procent na 14 procent. Počítat, pane redaktore, i když jste zřejmě absolvent humanitně orientovaného oboru, tak věřím, že zvýšení ceny o 4 procenta, i kdyby došlo ke 100procentnímu započtení do zvýšení ceny, tak to není skok z 30 na 40 korun, ale zřejmě tam působí něco zdaleka jiného. To znamená, hra obchodníka nebo výrobce, snažit se to využít ke zvýšení své marže.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
K tomu jako absolvent podnikové ekonomiky a managementu rozumím, což ...
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Já se přiznám, že jsem myslel, že jste absolvent žurnalistiky, tak z toho jsem vycházel.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Takhle, ale ...
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Tak to vidíte, to umíte počítat bravurně jako ekonom.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Když se vrátím k té atmosféře, ve které se podle mě rodiny vyskytují objektivně, platí víc za potraviny, samozřejmě nejenom kvůli DPH, ale i kvůli tomu, že se ceny potravin koncem roku vyvíjely poměrně výrazně nahoru, zeptám se jednoduše, čtete noviny, pane premiére?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Samozřejmě, že ano.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Já jsem si udělal takový výtah jenom za tento týden. Přečtu vždycky jakoby shrnutý titulek a částku, privatizace Mostecké uhelné, prozatím prošvihnutá příležitost přihlásit se o 3,5 miliardy. Nekvalitní D1 u Ostravy. Škoda v řádu stovek milionů. Obchvat Prahy, nevýhodná směna pozemků za 31 milionů. Ředitelství silnic a dálnic, sta miliony ze zmanipulovaných pronájmů pozemků pod čerpacími stanicemi, ministerstvo obrany, zmanipulovaná výběrová řízení na opravy vojenských objektů za desítky milionů. To je kontext, ve kterém, a to je opravdu jenom za tento týden, věci, které se tam objevily nebo znovu objevily.
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Ano, ale, dobře, pane redaktore, ale tak to zařaďme do kontextu. V prvé řadě prakticky všechny tyto věci spadají mimo mandát této vlády. To znamená, jsou to věci z minulosti, některé z nich dokonce více než 10 let, typu Mostecká uhelná, protože tam se stal ten přešlap nebo možná dokonce kriminální čin, to ať posoudí orgány činné v trestním řízení, to se nestalo teď. Za další, stát se přihlásí k tomu řízení, zda vysoudí 3,5 miliardy korun, to nikdo neví, to si asi, řekněme, budou rozhodovat soudy ve Švýcarsku, nikoliv v České republice. Za další, drtivá většina těch věcí, o kterých mluvíte, tak je medializována právě proto, že tam bylo zpravidla zahájeno trestní stíhání, to znamená tam, kde dochází ke kriminálnímu činu, jehož důsledkem je plýtvání veřejnými prostředky, tak nastupují orgány činné v trestním řízení a je to tak správně. Já myslím, že pro to se o tom píše v novinách, a je to dobře.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Pane premiére, já předpokládám, že vás nikdo nebude šikanovat za to, že policie začala odhalovat plýtvání se státními prostředky, ale ptám se, jestli si uvědomujete jako premiér a člověk odpovědný za tvář vlády, ten kontext, v jakém si lidi přečtou v novinách, že stát někde, a lhostejno kde, protože pro nás je vláda jakýsi symbol někde daleko, prošustrovala desítky nebo stovky milionů a současně po mně chce, abych platil víc za potraviny, léky na moje nejběžnější výdaje.
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Ano, já jsem si toho plně vědom a právě proto říkám, tam, kde dochází k překročení zákona, tak tito lidé mají být trestně stíháni a postaveni před nezávislý soud, a je dobře, že se tak děje, že tam zpravidla nastupuje toto trestní stíhání, to za prvé. Za druhé to znamená pro nás ano, zaměřit se na chod státu, na jeho efektivitu, na jeho úspornost a na jeho transparentnost, aby nedocházelo k podobnému plýtvání finančními prostředky, aby se prostě nedocházelo k machinačním krokům, když se zaměňují různé pozemky a stát na tom prodělává desítky nebo stovky milionů korun.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Věříte každému ze svých ministrů, že spravuje svůj resort tak, že tam podobné věci, které dnes a denně čteme v novinách, už nebudou nastávat.
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Věřím každému ze svých ministrů, že dělá všechno pro to, aby výkon státní správy byl transparentní, průhledný a efektivní. V případě, že mu věřit přestanu, tak ten ministr odejde.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Premiér Petr Nečas je hostem Partie na Prima Family. Teď budeme mluvit o tom, jaký nás podle něj čeká rok. Pane premiére, vy jste do nového roku vstoupili opět s drobnou koaliční rozmíškou, tentokrát na téma církevní restituce. Předpokládám, budete nás i letos oblažovat svými vnitrokoaličními spory?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Já, když se podívám do historie těch koaličních sporů, tak musím říci, že v drtivé většině z nich to byly spíše jiné koaliční strany než občanští demokraté. Ale teď tady sedím především jako předseda vlády, nikoliv jako předseda ODS, takže musím říct, že to nesu s velkou nelibostí tím, že vláda dělá program, jehož cílem je modernizace země cestou reforem, tak samozřejmě řada těch kroků je logicky nepopulární a vláda si sama sobě ještě stěžuje situaci tím, že předvádí někdy tyto vnitrokoaliční roztržky, které mají charakter spíše roztržek v koalici než přímo ve vládě, i když o tom zrovna bohužel ten případ není. Já musím říci, že v tomto konkrétním případě církevních restitucí je to krok, který je správný, na který tato země čekala více než 20 let. Krok, který pomůže stovkám a stovkám českých obcí a měst, které se nemohou rozvíjet, protože mají zablokované například pozemky, nemovitosti a podobně. Je to navíc krok spravedlivý, protože tady došlo opravdu po roce 1948 k masové krádeži ...
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
My se, pane premiére, k církevním restitucím ještě dostaneme ...
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Ale já teď chci říct, já pevně věřím, že jsou si všichni koaliční politici vědomi tady toho, co jsem říkal před chvílí, že dodrží koaliční dohody, protože tyto věci nebyly stvořeny teď, ve středu nebo minulou středu na vládě, respektive poslední středu před Vánocemi, to jsou věci, které byly v podobě smluvního dokumentu podepsány, zplnomocněnými zástupci všech tří koaličních stran a dohodnuty s představiteli 17 církví.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Já se zkusím přesunout do trochu obecnější roviny a předznamenám před to několik čísel jenom z průzkumu, které se objevily v minulém týdnu, tuším, že asi 60 procent lidí, kteří v předchozích volbách volili, a z těch voleb vzešla i vaše vláda, říká, že dnes už by volili jinak, víc než polovina lidí si nedokáže v nabídce politických stran žádnou vybrat, do toho Mladá fronta DNES zveřejnila výzkum, ze kterého vyplývá, že lidé mají blbější náladu, než ji měli loni, horší očekávání od budoucnosti, a do toho sledují poměrně časté, byť ne tolik ke konci roku, ale teď to vypadá na znovuobnovení koaliční šarvátky. Co jako vláda, která by měla být spoluzodpovědná za atmosféru v této zemi, uděláte pro to, aby lidi neměli blbou náladu a měli pocit, že pro ně opravdu děláte něco, co je pozitivní a co cítí?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Ekonomická situace v porovnání s obdobím zhruba před rokem se samozřejmě zhoršila, to nikdo nemůže zakrývat, zhoršila se v celé Evropě, v celé eurozóně, má to dopady na českou ekonomiku, mluví se o tom, podle mého názoru někdy zbytečně katastroficky, někdy zbytečně přehnaně, nicméně je to ve veřejném prostoru, lidé to slyší, a to znamená, jejich obavy jsou z tohoto pohledu logické, každý má obavu o sebe, o svou rodinu, jak jí zajistí, jak jí zabezpečí, aby nepřišel o práci, aby si na ní vydělal. Já to naprosto chápu a respektuji. Je to přirozené. Právě proto by politici se měli chovat zodpovědně, aby, za prvé, nepřeháněli nějakým strašením. Za druhé, aby předváděli práci, nikoliv spory. A je skutečností, že někdy koaličním partnerům a některým kolegům z koalice jako kdyby spíše se líbí provádět někdy spory, než předvádět tu práci.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Nepřetržité politické a mediální souboje kritizoval ve svém novoročním projevu i prezident Václav Klaus. Výsledkem jsou i podle něj prohloubení nedobré společenské atmosféry.
Václav KLAUS, prezident České republiky (záznam):
Vytváříme si vysoký stupeň vzájemné nedůvěry a z prestižně politických důvodů si navzájem blokujeme i ty věci, o kterých vědí všichni, že se udělat musí. Neumíme si nacházet politické lídry, každého, kdo trochu vyčnívá z řady, radši přibrzdíme, než podpoříme.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Prezident Václav Klaus. Pane premiére, vy jste ten novoroční projev označil za státnický a skutečně prezidentský, souhlasíte s prezidentem i v tomhle?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Já teď nechci rozebírat každou jednotlivou větu. Ano, já jsem podle mého názoru právem označil tento projev pana prezidenta za státnický, prezidentský projev. A to, že je tak trošku vlastností nejenom české politiky, ale české společnosti, že když někdo, jakoby kdyby začne trošku vyčnívat, tak mu hned začneme drobně okopávat kotníky, aby zase tolik nevyčníval, to je pravda. A koneckonců jako předseda vlády a někdy i předseda ODS jsem to xkrát zažil ...
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Kopou vám do kotníku tedy.
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
No, stane se, koaliční partneři někdy, vnitrostraničtí soupeři, ale to patří k řemeslu, které děláme. To je stejné, jako kdyby si vrcholový fotbalista stěžoval na to, že občas ty kotníky má okopané. Je tomu tak i v politice.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Prezident mluvil o vytváření vysokého stupně vzájemné nedůvěry, komu nedůvěřujete vy?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Já myslím, že se principiálně snažím přistupovat k lidem s důvěrou a vždycky spíše s pozitivním očekáváním, ale je skutečností, že někdo svými kroky, slovy, činy postupně vaší důvěru ztrácí a že o ní třeba úplně přijde.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
A není to tak, že člověk je na vrcholné, ať už politické nebo manažerské funkci, propadá paranoie téměř automaticky po nějakém čase.
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Já nemohu mluvit za jiné. Sám za sebe můžu říci, že snad paranoie neprodám a že skutečně by se nedalo pracovat, kdyby člověk každému nedůvěřoval, to by opravdu fungovalo velmi těžko.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Další prezidentova poznámka směřovala k vzájemnému blokování věcí, o kterých všichni vědí, že je potřeba je udělat, ale z nějakého prestižně politického důvodu je blokují, co měl podle vás Václav Klaus na mysli?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
To je otázka na pana prezidenta. Já mohu pouze usuzovat například právě to, že všichni ví, že musíme reformovat náš důchodový systém, musíme reformovat sociální systém, musíme zpružnit trh práce, musíme reformovat zdravotnictví, které je velmi neefektivní, že musíme konsolidovat veřejné finance, přispět ke konkurenceschopnosti naší zemi, aby náš průmysl se prosazoval na zahraničních trzích a že to s sebou nese potom celou řadu nepopulárních kroků a jsou politici a politické strany, které moc dobře ví, že ty kroky je nutné udělat, přesto je kritizují, populisticky do nich buší, odvolávají se k Ústavnímu soudu, a přitom moc dobře ví, že když by byli na našem místě, že ty kroky musí také udělat. A drtivou většinu z nich přes ostrou rétoriku nechají v platnosti, protože jsou ve skutečnosti rádi, že tu černou práci konsolidace veřejných financí za ně udělá někdo jiný.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Není problém v tom, že je hodně zprofanované slovo reforma. Ono, pokud se podíváme i na předchozí volební období, tak reforma zdravotnictví se nakonec zdrcla na regulační poplatky, což věru moc reformně nevypadá, tím slovem hýří vaši ministři dnes a denně, i když popisují víceméně parametrické změny.
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
I já.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Není v tomhle problém, že označujeme za reformy kdeco a lidi přeci jen po 22 letech transformace jsou na některá slova poněkud alergičtí.
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Ano, je to skutečností, že toto slovo zní často. V těch minulých obdobích, především v první polovině minulého desetiletí, kdy bylo unikátní období ekonomického růstu a tím pádem prostor pro vedení těchto reforem se o nich jenom mluvilo a vůbec se neprováděly, o to více jsou potom lidé logicky alergičtí. Ale na druhé straně, když si přečtete projevy, které se říkají v rámci evropské politiky, Evropské unie, tam tohle to slovo zaznívá velmi často a velmi často se týká kroků, které nesahají té míře změn v České republice ani po kotníky. A přesto jsou tam označovány za reformy. Čili ano, já skutečně z tohoto pohledu spíše používám slovo modernizace, země modernizace ekonomiky. Na druhé straně řada těch reformních kroků, které provádíme, nejsou pouhé parametrické změny, někdy jsou to velmi zásadní změny, které úplně obrací velmi často pohled na věc. To, že je zaveden například nárok pacienta ve zdravotnictví, kde máte jasně definovanou ze zákona dostupnost časovou, prostorovou, kvalitativní, zdravotní péče, že vedle toho umožníte zavést nadstandard, to, že v důchodovém systému je zavedena možnost důchodového spoření na vaši penzi, to jsou poměrně zásadní systémové změny, to nejsou pouhé parametrické úpravy.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
On ten problém může být ještě v jedné věci. Ať už člověk mluví s vámi nebo s vašimi ministry, tak ve chvíli, kdy přijde řeč na změny, tak se vždycky všichni zatváří s takovoutou kamennou seriózní a někdy až smutnou tváří, říkáte, co všechno je potřeba udělat a jak strašně to bude bolet. Nechybí vám nějaká pozitivní vize, to, co bylo na začátku 90. let srozumitelné - doženeme Rakousko, zpátky do Evropy, věci, které si člověk dokázal představit, že jsou cílem těch změn? Protože já se přiznám, že i pro mě osobně stabilizace veřejných financí je taková těžko uchopitelná. Rozdíl mezi tím, jestli Česká republika dluží bilion 200 miliard, nebo bilion 400 miliard, to je prostě rovina čísel, ve kterých stejně nikdo neumí uvažovat a jakoby chyběl nějaké pozitivní sdělení, tohohle chceme dosáhnout, proto to děláme a předpokládám, že by to mělo být něco, co lidé chtějí.
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Ano, na tento pocit, pane redaktore, máte právo, ale já vás ujišťuji, že kdybychom neprováděli tu těžko srozumitelnou a komunikovatelnou konsolidaci veřejných financí, zastavování zadlužení, tak by vás to zadlužení velmi rychle jako občana a daňového poplatníka dohnalo. To si pište, že byste zaznamenal. A dneska občané v celé řadě evropských zemí zatraceně zaznamenávají, že jejich politici nejenom nemluvili, ale nedělali politiku konsolidace veřejných financí a snižování zadlužení. Čili to jsou konkrétní věci, které by na vás, kdyby to vláda nedělala, velmi rychle dopadly. A uvedu to na konkrétním příkladu. Jenom v loňském roce jsme například na úrocích ze státních dluhopisů ušetřili 17 miliard korun díky zodpovědné politice a díky tomu jsme měli nízkou cenu úroku. To za prvé. Za druhé, přirovnávat to k období počátku 90. let. Ano, to byla unikátní doba, neopakovatelná, nelze vstoupit dvakrát do téže řeky, absolutní společenské transformace, když jsme přecházeli od totalitního režimu k demokratickému režimu, od postátněné ekonomiky k soukromému vlastnictví, od regulovaných cen k tržní ekonomice, k celé společenské transformaci, stávali jsme se svobodnými občany ve svobodné zemi. Ten okamžik je prostě neopakovatelný. Na druhé straně ano, a to já říkám dlouhodobě, jestli vláda má, já osobně, nějaký deficit, nějakou chybu, kterou dělá, tak je to právě komunikace s občany a objasňování nutnosti a nezbytnosti těchto kroků, jejímž cílem není jako kdyby /nesrozumitelné/ pouze uspořit peníze, jejich cílem je připravit tuto zemi na velké výzvy, které nás čekají v budoucnosti, naše populace stárne, podléháme dneska ekonomické konkurenci zemí z Asie, z Latinské Ameriky, brzy i z Afriky, svět kolem nás nestojí, ten běží prostě mílovými kroky, protože Česká republika, česká společnost se také nesmí zastavit. My musíme modernizovat tuto zemi, učinit ji konkurenceschopnou, protože jedině konkurenceschopná ekonomika zajistí slušný životní standard pro naše občany, pro naše děti a pro naše vnuky, právě proto jsme třeba přijali i strategii konkurenceschopnosti a chceme se stát do roku 2020 jednou z 20 nejvíce konkurenceschopných zemí na této planetě, protože jedině tak obstojíme, malá otevřená proexportně orientovaná ekonomika, jako je ekonomika v České republice, nemá jinou budoucnost, protože když nepůjde touto cestou, tak začne postupně stagnovat, začneme zaostávat a začneme potom logicky zaostávat i v životní úrovni.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
To by ještě potom chtělo shrnout do několika srozumitelných hesel, myslím, že ta první část, která by zněla, nebudeme škrtat penze o 30 procent, tak jako Řekové to asi úplně chytlavé není, ale neměla by ...
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Nicméně tomu každý, doufám, rozumí, že budeme-li dělat zodpovědnou rozpočtovou politiku i s mnoha nepopulárními kroky, pak nemusíme buďto zmrazovat penze, anebo je dokonce snižovat o 100 euro jako v Itálii nebo o 30 procent jako v Řecku.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
A když vezmu ten pozitivní popis, jak by podle vás měla Česká republika vypadat? Ono, když se řekne malá moderní konkurenceschopná ekonomika, tak to jsou pořád takové abstraktní pojmy, ve kterých se člověk úplně nechytá. Je ta úvaha tedy v tom smyslu, budeme vyrábět, já nevím, víc chytrých mobilních telefonů a méně automobilů, nebo v čem má být ta změna, která Českou republiku posune mezi 20 nejlepších zemí na světě nebo nejlépe konkurenceschopných?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Chceme skutečně, abychom dále naši ekonomiku táhli na průmyslu. Já a vláda pod mým vedením jsme nikdy nesdíleli názor, který jednu dobu byl módní o takzvané deindrustializace. To znamená, čím více v hrubém domácím produktu je vytvářeno v sektoru služeb, tím pomalu lépe. My chceme stavět nadále na tom, že prakticky jedna třetina naší ekonomiky je vytvářena i z hlediska zaměstnanosti průmyslem. Ten průmysl také potřebuje modernizovat. Potřebujeme, aby byl založen na oborech s vysokou přidanou hodnotou, ano, na kvalifikované práci, ale také na práci, která je založena na tom, že ty výrobky budou vymýšleny a vyvíjeny tady v České republice, že tady nebudeme pouze montovat, že nebudeme tady pouze jakýmisi výkonnými biologickými roboty u výrobků, které vymýšlí někdo jiný v zahraničí. To znamená, založit to na kvalitně fungujícím vzdělávacím systému, mimo jiné i proto v letošním roce jde do oblasti vzdělávání o 4,5 miliardy korun více přes ty úspory. Založit to na systému podpory vědy, výzkumu a inovací. V letošním roce, včetně prostředků z Evropské unie půjde do této oblasti 38 miliard korun. I v této oblasti dáváme více než v loňských letech. Záleží to na kvalifikované práci.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
To budou peníze, které půjdou přes ministerstvo školství, kterému se tak daří v čerpání evropských prostředků?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Ne, to jde přes technologickou agenturu, přes Akademie věd a podobně. A drtivá většina těchto prostředků více než prakticky dvě třetiny jsou z národních zdrojů, ze státního rozpočtu. Čili záleží to na oborech, kde potřebujeme kvalifikované, vzdělané a kompetentní lidi, kteří dokáží výrobky u nás vymýšlet, konstruovat, vyvíjet, dokáží je tady vyrobit a dokáží je také na světových trzích prodat.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Pojďme se vrátit do bližší budoucnosti nebo posunout do bližší budoucnosti, pokud tedy za rok znovu přijdete do Partie na Primu a budete bilancovat rok 2012, co byste chtěl ...
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
To byste chtěl až za rok.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Do bilanční Partie, předpokládám, někdy kolem začátku, koncem roku ...
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Já myslím, že jsem teď dostal signál, že přijdu zase až za rok.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Až tady budete za rok bilancovat, pokud po několika dalších Partiích znovu přijdete, co byste chtěl říct, toto se v mi v roce 2012 mně a mé vládě povedlo.
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Budu velmi rád, když řeknu především to, že jsme společně s 10,5 miliony obyvateli této země dokázali zvládnout problémy, které mohou vzniknout v ekonomické oblasti, zvládnout je důstojným způsobem, kvalitním způsobem, že se Česká republika nebude v té ekonomické oblasti potácet odnikud nikam, že budeme mít položeny základy budoucí prosperity, že budeme pokračovat v etapě zastavování zadlužování naší země a zadlužování naších dětí a vnuků, to je nezbytné vždy zdůraznit a že jsme provedli další modernizační kroky v naší zemi.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Pojďme to vzít manažerštěji, typově, co byste chtěli prosadit, nějaké typy zákonů ve zdravotnictví, další etapu důchodové reformy, nebo co by měly být ty věci, které byste si rád odškrtnul v plánu vlády, které ještě máte.
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Já bych byl velmi rád, když bychom v letošním roce schválili mimo jiné i finanční ústavu, čili protidluhovou brzdu. To znamená, ústavní pojistky, které stěžují případné nezodpovědné vládě zvyšovat zadlužení, dělat deficitní rozpočty i v období ekonomického růstu. Chci, abychom prosadili i princip národní rozpočtové rady, což je velmi důležitá instituce, doporučovaná dnes všemi renomovanými organizacemi typu organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj. To znamená, instituce, která nezávisle posuzuje dopady jednotlivých legislativních kroků do rozpočtové oblasti. Chci, abychom pokračovali v modernizaci rodinné politiky, potřebujeme mít moderní systém, který provazuje sociální systém s trhem práce, mimochodem v České republice máme velmi nízkou, rekordně nízkou zaměstnanost, především maminek s menšími dětmi, protože pro ně nevytváříme například dostatečné množství částečných pracovních úvazků, ale také možností, kde by mohly mít děti v době, kdy se věnují pracovním aktivitám, že nemají možnost spojit svojí pracovní aktivitu s péčí o menší děti. Čili reformu této rodinné politiky. Musíme modernizovat dále náš daňový systém, pokračovat v sociálních reformách, ve zpružnění trhu práce, a co považuji za důležité, říkám to sice jako poslední, ale významem to rozhodně poslední není, a spíše první, dále pokračovat v konkrétních krocích, které zužují prostor pro korupci v této zemi.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
A pokud jde o nějaké další věci, byla by na tom vašem osobním premiérském plánu také prosazení přímé volby prezidenta?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Já teď budu mluvit velmi otevřeně. Přímá volba prezidenta nikdy nebyl můj šálek čaje. Ján jsem dlouhodobě byl a řeknu velmi upřímně, nadále jsem zastáncem spíše toho, že vhodnější je nepřímá volba. Nicméně bylo dosaženo jistého politického kompromisu, bylo dosaženo toho, že je podepsána koaliční smlouva, je odhlasováno vládní programové prohlášení, bylo dosaženo širšího kompromisu i na úrovni Poslanecké sněmovny, i s opozicí. Já to respektuji, a prosazuji tudíž jako zodpovědný člověk, který si stojí za svým podpisem pod koaliční smlouvou a pod vládním programovém prohlášení přímou volbu prezidenta, ale že bych se stal nadšeným obdivovatelem a podpůrcem přímé volby. Já to beru, její prosazování jako svoji lidskou a politickou morální povinnost, protože jsem se podepsal pod to, že to prosadím.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
My jsme o přímé volbě prezidenta mluvili také v předvánoční Partii s Václavem Klausem a prezident se proti tomuto způsobu volby svého nástupce snad poprvé velmi silně vymezil.
Václav KLAUS, prezident České republiky (záznam):
Já mám děs z toho, že jestli se někomu zdálo, že ta volba prezidentská nepřímá. To znamená, parlamentem, jestli byla komplikovaná se spousty sporů a podezření a tak dále, tak já myslím, že to byla selanka proti tomu, co bude v přímé volbě prezidenta. Přímá volba prezidenta bude nová velká česká superstar, kde racionální úvahy půjdou stranou a já se toho strašlivě obávám.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Pane premiére, co udělá přímo ODS pro to, aby se z přímé volby prezidenta, až bude, pokud tedy bude, nestal mediální cirkus?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
To samozřejmě nezávisí pouze na občanských demokratech, ale my určitě přispějeme k tomu, aby byl v prvé řadě zpracován kvalitní volební zákon, protože nestačí pouze změna ústavy, musí být také příslušný prováděcí zákon pro tuto volbu, budeme velmi usilovat pro to, aby v případě, že se uskuteční přímá volba prezidenta, tak aby se nestala jakýmsi způsobem dostihem v utrácení peněz za volební kampaň a tím pádem tím mediálním cirkusem, na kterém, pravda, v podobě třeba inzerce část sdělovacích prostředků může vydělat.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Nicméně elektronická média ne, takže to můžu klidně kritizovat.
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Teoreticky se tam může objevit, že volební spoty mohou být na soukromých televizích. To také nemůžete úplně vyloučit. Já jsem tedy proti tomu, aby bylo jasno. Čili i kvalitním provedením tohoto volebního zákona zamezit z toho, aby se z toho stal mediální cirkus. Za druhé, to, co k tomu můžeme pozitivního udělat, je vybrat důstojného kandidáta nebo kandidátku. A za třetí, držet se slušného vedení volební kampaně, to jsou tři věci, které občanští demokraté chtějí v případě, že bude přímá volba prezidenta, tak mít jako svůj příspěvek její, řekněme, politické kulturnosti.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Nicméně už tento týden jedna ze sázkových kanceláří vypsala kurzy na vítěze přímé volby prezidenta, to naznačuje, že vnímání ve společnosti možná bude víc směrem k té volbě superstar, o které mluvil prezident?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Pane redaktore, když si vybavím sázkové kanceláře, tak ty vypisují sázky na vítěze parlamentních voleb. Pokud se nepletu, tak i v roce 2010 bylo sázeno na to, kdo vyhraje, která politická strana, který politický lídr vyhraje volby, který sestaví vládu a podobně, a myslím si, že to ještě automaticky neznamená, že to k tomu cirkusu povede, ano, to nebezpečí tady je, to, o čem mluvil pan prezident, je jedno z reálných nebezpečí, ale mimo jiné v případě, že bude prosazena přímá volba prezidenta, tak jsem přesvědčen, že to bude i jakýsi test politické kultury, nejenom politické reprezentace, ale celého národa.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Vy sám byste si na vítěze vsadil, když už jsou známé kurzy?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Já si zásadně nesázím, nikdy jsem nesázel a svůj zvyk již měnit nebudu.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Neptají se vás lidé, kteří by si chtěli vsadit, koho byste jim tak doporučil, respektive kdo by tak mohl mít šanci minimálně ze strany ODS?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Já jsem známý svým negativním vztahem k sázkám, takže mě se ani neptají.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Díval jste se na to pořadí kurzu minimálně pro zajímavost, jak bookmakeři hodnotí šance jednotlivých kandidátů.
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Nedíval a myslím si, že je to spíše úsměvná záležitost, než abychom to brali nějak vážně.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Na druhou stranu nejlepší kurz, to vás tedy informuji, když jste se nedíval, dostal jeden z vašich předchůdců Jan Fischer a shodou okolností pouhý den po tom oznámil, že tedy opravdu kandidovat chce. Tam může být asi příčinná souvislost?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
To já netuším, to se musíte zeptat pana Fischera. Jsme svobodní lidé, ve svobodné zemi, prakticky každý, kdo splňuje zákonné podmínky tady na prezidenta, kandidovat může. Čili hypoteticky tady je možná 8 milionů potenciálních kandidátů.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Kteří budou muset získat těch 50 tisíc podpisů, to bude trochu ...
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Bude jich asi míň, než 8 milionů.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Vy jste říkal, že v ODS už diskutujete o tom, jestli o tom, koho postavíte jako prezidentského kandidáta, nebo čekáte na to, jestli bude volen přímo?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Musím říci, že nediskutujeme, považujeme to dokonce jistým způsobem zástupný problém. My jsme na konci minulého roku i na začátku tohoto roku viděli a vidíme jiné priority, především té ekonomické, sociální, rozpočtové oblasti, tam podle našeho názoru má být napřena pozornost politické reprezentace, včetně občanských demokratů. Musím říci, že seriózní diskuse samozřejmě jako v normální fungující politické straně občanských demokratů vypukne v okamžiku, kdy bude jasné, jakým způsobem bude prezident v roce 2013 zvolen. To znamená, zda bude volen přímo či nepřímo.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Ani neoficiálně o tom nediskutujete? Mně se nechce věřit tomu, že by politická strana neuvažovala o jakýchkoliv volbách, které jsou za relativně krátkou dobu, za rok a čtvrt, a nechtěla je vyhrát, tudíž nepřemýšlela o tom, koho do nich postaví.
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Ano, musíte mít jasno, jak toho člověka budete volit, a to je poměrně zásadní věc.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Takže mezi těmi kandidáty, o kterých se třeba v ODS v současné době diskutuje, se může rozhodnout i na základě toho, jestli jsou vhodnější osobou pro přímou nebo nepřímou volbu.
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Ano, to říkáte velmi správně. Ne každý, kdo, dejme tomu, má předpoklady uspět v přímé volbě, tak je dobrým kandidátem pro nepřímou volbu, která vzniká na základě vyjednávání v Poslanecké sněmovně, v Senátu a naopak. Ale samozřejmě může být kandidát, který je použitelný a vhodný pro oba dva typy této volby. Ale je skutečností, že od způsobu volby se odvíjí mimo jiné teoreticky i ochota některých kandidátů vůbec kandidovat. Někdo by byl třeba ochoten kandidovat pouze v nepřímé volbě, někdo pouze v přímé volbě, někomu je to jedno.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Odráží tohle, nechci říct přímo váhání, ale minimálně odložení toho rozhodnutí, také určité pochybnosti o tom, jestli přímá volba opravdu projde?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Jisté pochybnosti tady jsou, právě proto my jsme na tuto věc vůbec nespěchali. Znovu opakuji, považujeme ji spíše z horizontu konce minulého roku a počátku tohoto roku za věc, která je až v tom pořadí důležitosti někde poměrně nízko. Nicméně ta prezidentská volba se bude blížit, a ve chvíli, kdy bude jasný mechanismus volby prezidenta, tak se občanští demokraté tímto budou vážně seriózně zabývat a určitě vygenerují kvalitního kandidáta nebo kandidátku.