26. června 2013

Prezident a jeho Kýval

Skutečnost, že se na úrovni Evropské unie řeší důležité otázky, velmi obtížně až neúspěšně, jsme se v českých médiích mohli dozvědět až včera díky nejasnostem, zda na nadcházející summit EU pojede premiér Nečas, nebo premiér Rusnok. Pojede premiér Nečas, byť je v demisi. A to je ze dvou důvodů dobře.

Za prvé by bylo špatně, kdyby jel premiér Rusnok, protože nikdo nevíme, co by tam povídal, jak by hlasoval a k čemu by Českou republiku zavazoval. Neprošel volbami, takže neznáme jeho názory, politický program nemá žádný a nereprezentuje nikoho kromě prezidenta, který si jej prosadil proti vůli českého Parlamentu, tedy paradoxně proti vůli lidu, na nějž se odvolává.

Za druhé by bylo nešťastné, kdyby Jiří Rusnok reprezentoval názory prezidenta Zemana na směřování Evropské unie, protože co opravdu EU nyní nepotřebuje, je další Kýval navíc. Zásadní neshoda ministrů financí mnoha zemí EU o nových pravidlech na záchranu evropských bank ukazuje, že skeptický přístup ODS včetně premiéra Nečase k možnému úspěchu urychlené evropské integrace je na místě. Stručně řečeno: členské státy EU nejsou na vznik fiskální a politické unie připraveny a snaha o urychlení integrace může paradoxně vést k rozpadu EU.

Proto je třeba, aby vůči urychlování integrace EU existovala konstruktivní opozice, aby na evropský summit přijeli premiéři schopní vystoupit proti hlavnímu názorovému proudu a rozpoutat diskuzi, která zamezí podobným chybám, jakým bylo překotné zavedení eura. Jak už jsem jednou napsal: i když jde stádo svorně jedním směrem, nemusí jít nutně správně.

Premiér Nečas je sice premiérem v demisi, takže jeho pozice na summitu EU bude oslabena, ale na druhou stranu, zpátky se držet nemusí. Nemá co ztratit a stále ještě je legitimním reprezentantem České republiky.

Ing. Jan Bauer

1. místopředseda poslaneckého klubu PČR
místopředseda regionálního sdružení
předseda oblastního sdružení
zastupitel