31. května 2013

ČSSD chystá eurošikanu na dopravce

Brusel - Podle představ socialistických a komunistických europoslanců by měli policisté nově zastavovat a kontrolovat užitková vozidla ne podle jejich technického stavu, ale podle firmy, která je vlastní a provozuje. Stanoví to návrh nového evropského nařízení, který ve čtvrtek odhlasoval dopravní výbor Evropského parlamentu.

 
"Mají vzniknout jakési černé listiny, na kterých by nebyla uváděna jednotlivá vozidla, ale jejich vlastník podle toho, kolik závad bylo v minulosti u jeho vozového parku odhaleno," říká člen dopravního výboru a místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák (ODS). "Socialistická představa, že policista u krajnice vybírá z projíždějících aut podle vlastníka, je jako z říše pohádek. Celá tato černá listina je především diskriminační, nabízí obrovský prostor pro korupci a na míle se vzdaluje původnímu cíli zvýšení bezpečnosti na našich silnicích. Navíc není zřejmé, jak a zda vůbec by mohl být dopravce ze seznamu odstraněn."
 
Diskriminaci spatřuje Oldřich Vlasák právě ve skutečnosti, že na černé listině mají být nikoli vozidla, ale společnosti. Pokud tedy firma zakoupí nový vůz, i ten bude kontrolován častěji, než starší vozidla "méně rizikových" společností. Policisté by přitom měli mít pravomoc poslat vozidlo na podrobnou technickou prohlídku, samozřejmě plně hrazenou provozovatelem.
 
Socialisté také požadují pětiprocentní poměr kontrol k počtu vozidel registrovaným v daném členském státě. Pro Českou republiku, na jejímž území jsou registrovány zhruba dva miliony užitkových vozidel, by to znamenalo na tři stovky dodatečných policejních kontrol denně, včetně víkendů a svátků. 
Ing. Oldřich Vlasák

místopředseda EP
zastupitel statutárního města