15. května 2013

Dvacetimilionová kauce zkomplikuje život podvodníkům na trhu s pohonnými hmotami

Miliardovým daňovým únikům při prodeji pohonných hmot budou bránit nová pravidla v zákoně o pohonných hmotách a v živnostenském zákonu, s nimiž dnes vyslovila souhlas Poslanecká sněmovna. Poslanci potvrdili i návrh hospodářského výboru, aby distributoři pohonných hmot povinně platili kauci ve výši 20 milionů korun.

 
Návrh zákona v dolní komoře parlamentu iniciovali a po dohodě s vládou předložili poslanci za ODS Jan Kubata, Jan Bureš, Jan Čechlovský, František Sivera a Igor Svoják spolu se zástupci dalších dvou koaličních klubů. 
 
„Naším záměrem bylo narušit kriminální síť distributorů pohonných hmot, kteří při fingovaných předprodejích prostřednictvím bílých koní okrádají stát o miliardy korun na DPH. Věříme, že mimo jiné i díky dvacetimilionové kauci si nepoctiví obchodníci takový postup rozmyslí. Fiktivní obchody pro ně totiž budou nevýhodné, protože stanovenou kauci by musela platit každá z účelově založených společností,“ říká k zákonu za předkladatele Jan Kubata z ODS.
 
Zároveň odmítá, že kauce měla být nižší pro malé a poctivé distributory. „Organizovaný zločin zabírá odhadem až 20 procent objemu trhu s pohonnými hmotami a pokud se nám podaří alespoň 15 procent takříkajíc vyčistit, budou moci slušní obchodníci zvýšit své aktivity i zisk. Pokud by navíc nebyla kauce stanovena v jedné výši, nelze vyloučit, že po vyčerpání odpovědných osob na trhu by organizovaný zločin násilím přebíral i malé distributory,“ předchází jedné z námitek Jan Kubata.
 
Novela kromě povinné kauce stanovuje také přesné podmínky, za nichž může distributor svou činnost vykonávat, a zavádí přísnější kontrolu i možnost pochybného distributora vymazat z registru. „Osoba, která se bude chtít distribuci pohonných hmot věnovat, bude muset mimo jiné prokázat, že nemá žádné dluhy vůči finanční a celní správě. Živnostenský zákon také zavádí novou koncesi a firmy a osoby, které se na trhu s pohonnými hmotami pohybují, budou muset prokazovat odbornou způsobilost. Zápis do registru nebude automatický a celní úřad bude oprávněný ve stanovených případech firmu z registru vymazat.“ 
 
Jan Kubata přiznává, že ani toto opatření nemusí organizovaný zločin z trhu s pohonnými hmotami zcela vytlačit. Přesto zákon považuje za zásadní krok v boji proti tomuto druhu hospodářské kriminality. „Žádné opatření není samospásné, ale jsem přesvědčen, že podobné praktiky výrazně omezíme. Zvýšený příjem do státní kasy bude moci plynout například do opravy silnic a dálnic,“ říká Kubata.