Financování sociálních služeb potřebuje rychlou změnu, ukázala amnestie
24. ledna 2013

Financování sociálních služeb potřebuje rychlou změnu, ukázala amnestie

Dlouhodobě neřešený problém s nefunkčním financováním může už letos ohrozit poskytování sociálních služeb v České republice. Na dnešním jednání sněmovního sociálního výboru, který přímo na půdě Ministerstva práce a sociálních věcí kontroloval situaci v resortu, před tím varovali zástupci Občanské demokratické strany.

  
„Paní ministryně mne rozhodně neuklidnila odpovědí, že je nedostatek finančních zdrojů. Na možný problém upozorňujeme minimálně dva roky. Chceme znát jasné odpovědi na jasné otázky nebo návrhy, co s danou situací dělat,“ zdůraznila Lenka Kohoutová, členka sněmovního výboru a poslankyně ODS. „Sociální služby si zaslouží jasný systém financování a ministerstvo se k tomuto kroku musí odhodlat, stejně jako k úpravě financování sociálního bydlení,“ dodává Kohoutová.
 
Podle Lenky Kohoutové je financování sociálních služeb, stejně jako financování sociálního bydlení, zapotřebí velmi rychle stabilizovat. „Není možné, aby poskytovatelé sociálních služeb neměli jistotu, zač budou sociální služby poskytovat nebo stát nebyl připraven na atypické situace, jako je tuhá zima nebo například letošní amnestie. Ta nevyvolala pouze vyšší nároky na sociální dávky, ale také vyšší nároky na poskytování sociálních služeb, které hradí stát ve spolupráci s kraji a obcemi,“ dodává Kohoutová.
 
Právě nadefinování parametrů pro poskytování sociálních služeb tak, aby bylo jasné, za co a komu stát v systému sociálních služeb platí, patří mezi desítku priorit, se kterou ODS vyjednává se svými partnery novou koaliční smlouvu.
 
Čtvrteční jednání sněmovního sociálního výboru na půdě MPSV se týkalo i začleňování sociálně nebo zdravotně znevýhodněných osob. „Musím konstatovat, že jsme zdlouhavým jednáním k tématům, jako je podpora zaměstnávání osob se zdravotním znevýhodněním, znepokojeni,“ dodává Lenka Kohoutová.
 
„Současná strategie proti sociálnímu vyloučení naprosto nesehrává roli, která se od ní očekává. V podstatě se omezila na poměrně emociální debatu o rušení, či nerušení základních praktických škol. Tento problém nebyl a není řešen komplexně. Toto očekáváme od Strategie zaměstnanosti a sociálního začleňování pro období 2014-2020, která by měla nahradit současnou strategii proti sociálnímu vyloučení,“ uzavírá Jaroslava Wenigerová, členka sněmovního sociálního výboru a poslankyně ODS.