ČRo Plus: Írán je nebezpečný i pro Česko, říká náměstek ministra zahraničí Jiří Kozák

(ČRo Plus) Izrael a Írán na sebe přes víkend útočily ze vzduchu poté, co Izrael v pátek udeřil na íránská jaderná zařízení. Na obou stranách jsou hlášené i civilní oběti. „Íránský režim je nebezpečný, chce zničit našeho hodnoty,“ podporuje izraelský útok náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Kozák.
Proč je teď zapotřebí vyjadřovat velkou míru pochopení pro izraelský úder na Írán?
Je potřeba si uvědomit, na koho Izrael aktuálně útočí. Írán je režim, který je nebezpečný nejenom pro existenci izraelského státu, ale je nebezpečný i pro nás. Jeho představitelé se opakovaně vyjadřují o zničení našich hodnot.
A co víc, pro Česko je největším ohrožením aktuálně Rusko, které útočí na Ukrajině, to je kousek od našich hranic. Írán je velkým spojencem Ruska. I tento rozměr musíme vnímat.
Pane náměstku, nevedl izraelský úder na Írán k tomu, že pro tuto chvíli je konec všem diplomatickým snahám? Víme, že k úderu došlo v předvečer dalšího kola jednání Američanů s Íránci o regulaci jejich jaderného programu.
Zároveň k tomu útoku došlo den poté, co Mezinárodní agentura pro atomovou bezpečnost vydala prohlášení, ve kterém zopakovala, že Írán neplní své závazky, že pokračuje v obohacování uranu a v přípravě svých atomových bomb.
Myslím, že není v našem zájmu vyjednávat až do okamžiku, kdy Írán sestrojí dostatek materiálu na to, aby mohl vytvořit jadernou zbraň.
A myslím, že není fér stavět Rusko na úroveň Izraele a Ukrajinu na úroveň Íránu. Je potřeba se zamyslet nad tím, kdo proti nám stojí. Jsou to dva režimy (Rusko a Írán), aby zničily hodnoty, které máme.
Posuňme se teď k druhému tématu. Valné shromáždění OSN minulý týden přijalo rezoluci požadující okamžité příměří v Pásmu Gazy, které je sužované válkou. Jak víme, pro tuto rezoluci hlasovala naprostá většina zemí, včetně těch evropských. Proč se, pane náměstku, Česko při hlasování o této rezoluci zdrželo?
Když se text té rezoluce v New Yorku dojednával, tak jsme se snažili, aby byl vyváženější směrem k realitě situace, která mezi Izraelem a Hamásem aktuálně je. A to se nepodařilo. Proto jsme zvolili strategii, že nebudeme hlasovat proti, ale zároveň rezoluci nepodpoříme.
Můžete nám to ještě dovysvětlit, pane náměstku, z jakých obsahových důvodů Česko tu rezoluci nepodpořilo, když většina evropských zemí ji podpořila?
Hlavní důvod je, že rezoluce dostatečně nereflektovala zhoubný vliv, který má Hamás v Gaze a směrem do Izraele.
V tomto duchu, pokud se nepletu, se vyjádřil přinejmenším jeden izraelský ministr a další ministři včetně premiéra Benjamina Netanjahua mluvili v tom smyslu, že je potřeba přesunout obyvatelstvo Gazy.
Situace v Gaze je do velké míry zapříčiněna tím, jakým způsobem tam funguje Hamás. To, že někteří členové izraelské vlády se vyjadřují takto extrémně, je bohužel fakt, který je dán tím, že součástí izraelské vlády je strana, která je velmi extrémní ve svých projevech.
Nicméně je fakt, že mír na Blízkém východě může nastat až v okamžiku, kdy do životů lidí přestanou zasahovat teroristé. Zničení Hamásu je jednou z podmínek toho, aby mohla pokračovat jednání o budoucím dvoustátním řešení.
Nedokážu si představit, že bychom podpořili přesouvání obyvatel z Pásma Gazy. Kamkoliv jinam by to mělo být. Ostatně ani Izrael se tak nechová, on přesouvá civilní obyvatelstvo v rámci Gazy. Jedním z důvodů je zajištění jejich bezpečnosti.
náměstek ministra zahraničních věcí
zastupitel města Říčany