„Přátelství mezi Saskem a ČR se rozvíjí tak, že hranice mezi našimi státy už není patrná,“ řekl premiér Petr Fiala po návštěvě Saska

2. července 2024
„Přátelství mezi Saskem a ČR se rozvíjí tak, že hranice mezi našimi státy už není patrná,“ řekl premiér Petr Fiala po návštěvě Saska

Premiér Petr Fiala společně s ministerským předsedou Svobodného státu Sasko Michaelem Kretschmerem navštívil v úterý 2. července 2024 region Krušnohoří. Cesta se konala v kontextu pátého výročí zápisu hornického regionu na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Český premiér ocenil čas, který strávili s ministerským předsedou Saska na cestě po Krušnohoří. Společně si prohlédli místa v Jáchymově na české straně, následně se autobusem přesunuli do Annabergu – Buchholz a Marienbergu v Německu, kde mohli vidět výsledky toho, co se zde za pět let podařilo udělat.

„Měli jsme možnost mluvit s reprezentanty samosprávy, viděli jsme celou řadu projektů, které se podařily, a mám velkou radost, že přátelství mezi Saskem a Českou republikou a vzájemné vztahy se rozvíjí takovým způsobem, že hranice mezi Českem a Německem už není patrná. Vytváříme něco, co prospívá rozvoji obou našich zemí,“ oznámil Petr Fiala.

Během cesty oba premiéři otevřeli také další důležitá přeshraniční témata a projekty, jako je dopravní propojení obou zemí, těžba lithia, nebo výstavba nové továrny na čipy v Drážďanech.

„Hledáme správný model, jak v této věci spolupracovat. Nejlepší cestu vidím v tom, že na území ČR vzniknou dodavatelské řetězce a podpora, která bude i výhodná pro menší a střední firmy. Nám se podařilo získat obrovského zahraničního investora pro výrobu polovodičů do Rožnova pod Radhoštěm – firmu onsemi,“ připomněl premiér Petr Fiala.

Podle premiéra Petra Fialy je ale stále potřeba připomínat i minulost, což se právě díky investicím do krušnohorského regionu daří. Historická místa zde dle slov obou předsedů vlád znovu ožívají a lákají turisty.

„Ukazuje se, že na dobré prezentaci minulosti, na úctě k tradicím a na kvalitním vzdělávání se dá stavět i z hlediska prosperity regionu. Udržuje pracovní možnosti a motivuje lidi, aby cítili k místu, kde žijí úctu,“ uzavřel premiér Petr Fiala.

Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří byl utvářen 850letou historií dobývání surovin a dodnes je s ní velmi úzce spjat. Vliv báňského průmyslu se projevil na stavbách spojených s těžbou, ale i na krajině, architektuře, umění, kultuře a vědě. Na seznamu UNESCO je zapsáno 22 krušnohorských částí, z toho 17 na saské straně a pět na české, a to v Karlovarském a Ústeckém kraji.

Petr Fiala

předseda vlády ČR
předseda ODS