Premiér Fiala po zasedání VVSI: Česko musí lépe cílit na to, do čeho investuje

1. července 2024
Premiér Fiala po zasedání VVSI: Česko musí lépe cílit na to, do čeho investuje

(www.vlada.cz) Na pondělí 1. července 2024 svolal premiér Petr Fiala již šesté jednání vládního výboru pro strategické investice. Tentokrát se řešilo zejména financování strategických investic. Například jak používat modernější a efektivnější nástroje v souvislosti s investicemi.

Vládní výbor pro strategické investice se po konsolidaci veřejných financí nyní zaměřuje na podporu hospodářského růstu, nejen krátkodobého, ale hlavně udržení dlouhodobé konkurenceschopnosti ČR. Na svém šestém jednání zástupci výboru řešili výsledky modelu dlouhodobých fiskálních dopadů, priority nového kohezního období, plán podpory budování energetických zdrojů a řešil se také plán přechodu od dotací k finančním nástrojům.

Premiér Fiala po jednání výboru oznámil, že v následujícím desetiletí nás čeká potřeba investic přesahujících bilion korun. Pracovat se musí například se změnou demografické křivky a zejména stárnutím populace

Díky modelu fiskálních dopadů jsme schopni lépe vyhodnocovat klíčové výdaje státu v kontextu a s odpovídající délkou výhledu. Zkvalitňujeme rozhodovací proces a ten nám dává přesnější obrázek o přínosnosti investic. Nyní díky modelu bude stát lépe připravovat projekty ve střednědobém výhledu a lépe vyhodnotí přínosnost. Například v oblasti jaderné energetiky, energetické transformace a dopravní infrastruktury,“ řekl Petr Fiala.

Výbor podle premiéra řešil také přechod od dotací k jiným finančním nástrojům. Česká republika patří dlouhodobě mezi země s největším podílem dotací ve veřejných výdajích. Veřejná podpora se stále více soustředí na soukromé subjekty. Tato transformace bude podle premiéra efektivnější a realizovat se budou jen ty projekty, které mají opravdu smysl.

„Vidíme, že tyto finanční nástroje málo využíváme oproti jiným evropským zemím. Většina věcí je financovaných z dotací a je potřeba začít využívat například zvýhodněně úvěry, což přinese i větší efektivitu výdajů. Důležité bude také zapojení Národní rozvojové banky, jejíž strukturu a náplň teď měníme,“ oznámil premiér Petr Fiala.

Vládní výbor projednal také priority nového kohezního období 2028+. Výsledkem dnešního dne je ještě lepší koordinovanost v připravovaných projektech a nastavení mechanismu koordinace.

„Peníze musíme směřovat do oblastí s největším pozitivním dopadem. Je potřeba stanovit omezené množství priorit a tam soustředit finanční prostředky. Musíme najít synergii a systematicky přistupovat k jednotlivým regionům – podle jejich potřeby,“ uvedl Fiala.

Vládní výbor pro strategické investice se dnes zabýval ještě plánem podpory budování energetických zdrojů, který souvisí s chystanou Státní energetickou koncepcí. Jde o přípravu mechanismů, které zajistí schopnost průběžně efektivně reagovat na neustálé změny v energetice, které jsou mimo lidskou kontrolu. Například neočekávané pohyby cen energií, nebo výpadky zdrojů energií ze zahraničí.

Petr Fiala

předseda vlády ČR
předseda ODS