Premiér Fiala jednal s dalšími nejvyššími ústavními činiteli o zahraniční politice

1. července 2024
Premiér Fiala jednal s dalšími nejvyššími ústavními činiteli o zahraniční politice

(www.vlada.cz) Předseda vlády ČR Petr Fiala se v pondělí 1. července 2024 zúčastnil na Pražském hradě pravidelného setkání nejvyšších ústavních činitelů k zahraničně politickým tématům. Prezident republiky Petr Pavel kromě premiéra přivítal předsedu Senátu Miloše Vystrčila, předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou, ministra zahraničních věcí Jana Lipavského a tentokrát také ministryni obrany Janu Černochovou. Hlavními tématy byla koordinace před nadcházejícím summitem Severoatlantické aliance, který proběhne ve Washingtonu, ale také pokračování české muniční iniciativy.

Premiér Petr Fiala ocenil, že se nejvyšší představitelé státu v otázkách zahraniční politiky koordinují. „Aby byla česká zahraniční politika čitelná a srozumitelná, pravidelně ji koordinujeme na setkání nejvyšších ústavních činitelů. Na dnešním setkání jsme mluvili o nadcházejícím summitu NATO ve Washingtonu, kde se bude řešit mj. posilování spolupráce s partnery ve světě a dlouhodobá podpora Ukrajiny,“ uvedl Petr Fiala.

„Pana prezidenta jsme také informovali o stavu české muniční iniciativy. I nadále s partnery sháníme finance na munici, aby se byla Ukrajina schopna účinně bránit ruské agresi. Jsme připraveni v ní pokračovat i nadále do doby, než se navýší výrobní kapacity munice v Evropě,“ sdělil po jednání premiér Fiala.

Podle předsedy vlády musí Česko v dnešní době sledovat dva hlavní cíle. „Prvním je zajištění a posilování bezpečnosti naší země a evropského kontinentu a myslet na prosperitu, hospodářský rozvoj. Druhým cílem je otevírání nových příležitostí pro naše firmy. Pro exportně orientovanou ekonomiku je to důležité a v řadě zemí to bez politické podpory a výborné diplomacie nejde,“ uzavřel předseda vlády Petr Fiala.

Petr Fiala

předseda vlády ČR
předseda ODS