4. června 2024

Premiér Fiala: ČR se zbaví závislosti na ruské ropě nejpozději do poloviny příštího roku

(www.vlada.cz) ​​​​​​​Předseda vlády Petr Fiala navštívil v úterý 4. června, společně s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou a ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou, Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi. S vedením společnosti MERO ČR jednali o aktuálním průběhu prací na projektu TAL-PLUS, který má za cíl rozšířit kapacitu evropského ropovodu TAL a přivést do Česka o 4 miliony tun ropy ročně navíc západní cestou. V Rakousku se nyní na ropovodu TAL rozbíhají první modernizační práce. ČR se tak zbaví závislosti na ruské ropě nejpozději do poloviny příštího roku.

Premiér zdůraznil, že o zrušení výjimky na dovoz ruské ropy Česko požádá okamžitě poté, co bude projekt dokončen. „Díky rozšíření kapacity ropovodu TAL se po šedesáti letech zbavíme závislosti na ruské ropě. Během posledních dvou let se nám podařilo vymanit se rychle ze závislosti na ruském plynu, výrazně jsme posunuli tendr na Dukovany a zásadně zrychlili výstavbu obnovitelných zdrojů energie. Dokončení prací na rozšíření kapacity TAL a nahrazení ruských dodávek ropy nejpozději v první polovině příštího roku bude další zásadní změna na energetické mapě Česka, která významně posílí naši energetickou soběstačnost a bezpečnost, které jsou základním předpokladem k úspěšnému Restartu Česka. Děláme, co je třeba,“ uvedl premiér Petr Fiala.

Strategický projekt TAL-PLUS nyní vstupuje do další fáze. Na ropovodu TAL se rozbíhají první práce na rozšíření jeho kapacity. První technologické změny proběhnou na přečerpávacích stanicích v Rakousku. Instalují se tam nová čerpadla. Úpravy ropovodu budou letos pokračovat v Německu a Itálii.

„Zkapacitněním ropovodu TAL bude do Česka proudit o 4 miliony tun ropy ročně navíc, což pokryje spotřebu obou rafinerií v Litvínově i Kralupech nad Vltavou. Zároveň dojde k výrazné modernizaci ropovodu TAL, který bude patřit mezi nejbezpečnější a nejvýkonnější v rámci celé Evropy. Náklady na projekt TAL-PLUS by měly být zhruba 1,3-1,6 miliardy korun a hradit je bude MERO ČR plně ze svých výnosů,“ uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura.

„Poté, co jsme se zbavili závislosti na plynu z Ruska a přestali odebírat jaderné palivo od ruských firem, nám tento projekt umožní zbavit se také závislosti na dovozu ropy z Ruska. Jde o rozsáhlý projekt, který zahrnuje především technologickou úpravu ropovodu TAL, jehož cílem je navýšit objem přepravované ropy tak, aby pokryla celou naši roční spotřebu. Na to navážou úpravy ropné infrastruktury také v České republice a postupná obměna strategických zásob ropy. V našem morálním i strategickém zájmu je nadále maximálně omezovat spolupráci s Ruskem. A to nám tento projekt přinese,“ dodal ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Projekt TAL-PLUS zajistí Česku plné zásobování západní cestou z ropovodu IKL a TAL už od roku 2025. Díky zkapacitnění ropovodu TAL bude do Česka proudit o 4 miliony tun ropy ročně navíc, což pokryje spotřebu obou rafinerií. Zároveň dojde k výrazné modernizaci a ropovod TAL tak bude patřit mezi nejbezpečnější a nejvýkonnější v rámci celé Evropy.

Petr Fiala

předseda vlády ČR
předseda ODS