20. května 2024

Projev předsedy ODS Petra Fialy na zahájení horké fáze kampaně SPOLU před evropskými volbami

(www.ods.cz) Projev premiéra a předsedy ODS Petra Fialy na zahájení horké fáze kampaně SPOLU před evropskými volbami.

Vážení přátelé,

dnes mám pro vás zásadní zprávu:

Koalice SPOLU je jediným demokratickým uskupením, které má reálnou šanci porazit v evropských volbách hnutí ANO a zabránit tak zhoubnému vlivu populistů a extremistů na budoucnost Evropy.

Proč je pro každého rozumného občana naší země důležité, aby v Evropském parlamentu měly většinu právě demokratické strany?

Protože v dalších měsících budeme muset vyřešit hned několik tíživých problémů. A pokud je vyřešíme správně, pak všem Evropanům, a tedy i občanům České republiky, budeme schopni i nadále garantovat osobní bezpečnost a dlouhodobou prosperitu.

Sami víte, že nežijeme v jednoduché době. Čelíme celé řadě nových nebezpečí.

Neohrožují nás pouze bezprostřední dopady války na Ukrajině. Evropu dnes ohrožuje i cílená snaha Ruska a Číny získat politickou i ekonomickou dominanci nad západním světem. To je samo o sobě velký důvod posílit společnou bezpečnost všech demokratických evropských zemí.

Nemusím připomínat, že to lze jen těžko udělat s politiky, kteří těmto dvěma agresivním geopolitickým hráčům dlouhodobě nadbíhají. A je jedno, zdali to dělají přímo, či nepřímo, vědomě, či nevědomě. Nebo kvůli svým osobním, nebo třeba obchodním zájmům.

Velkým společným evropským tématem posledních měsíců je energetická bezpečnost a soběstačnost. Nemůžeme dopustit, abychom se opět stali vydíratelnými přes dodávky strategických surovin, jako se nám to stalo před dvěma lety. Energetickému vydírání ze strany Ruska jsme se ubránili mimo jiné díky společnému evropskému postupu. Sdílené terminály na zemní plyn, společné ropovody a plynovody a koordinovaná energetická politika jsou naší šancí, že se ubráníme i v budoucnu. Jen si to musíme v dalších letech tvrdě odpracovat. U nás doma, ale i v Bruselu, v Evropě.

Podobné je to s nelegální migrací z Asie a z Afriky. Nestabilita ve světě a zhoršování klimatu povedou ke zvyšujícímu se tlaku na Evropu. Z migrace se také stala zákeřná geopolitická hra – a Evropa musí umět tento problém úspěšně zvládnout.

Proto Česká republika spoluzaložila skupinu evropských zemí, které vědí, že musí jít nad rámec přijatého migračního paktu. Cílem je společná silná ochrana evropských hranic a řešení problému migrace tam, kde začíná, tedy mimo Evropu. Řešit migraci až v Evropě, to je pozdě!

Abychom všechny tyto výzvy zvládli, musíme Evropskou unii rozumně změnit. Brusel potřebuje méně byrokracie, méně administrativy, méně ideologie a více zdravého rozumu. I o tom, o dostatku zdravého rozumu, budou tyto volby.

Chtěl bych vás ale varovat před zkratkovitým úsudkem. Nevěřte těm, kteří zaměňují boj za lepší Evropu s bojem proti Bruselu a proti Evropské unii. Buď chcete Evropskou unii zlepšit a zkultivovat, jako to chce koalice SPOLU, nebo ji chcete poškodit a zničit, jako to chtějí ti, kteří si antievropská hesla lepí na svoje billboardy.

Jsem bytostně přesvědčen, že kandidátka koalice SPOLU nabízí výběr toho nejlepšího, co má naše republika v tuto chvíli k dispozici. Naši kandidáti jsou výrazné osobnosti prověřené lety tvrdé práce ve prospěch naší země. Mají vize i kritické myšlení. Nemusíte s nimi ve všem souhlasit – ani oni spolu úplně ve všem nesouhlasí – ale určitě si jich budete vážit.

Koalice SPOLU totiž prokazuje, že podstatou demokratické politiky je schopnost vzájemně se respektovat a shodnout se na tom důležitém, co nás všechny spojuje. Jen zkušení politici – s vizí, se znalostí problémů a se schopností se dohodnout – mají šanci uhájit zájmy České republiky a jejích občanů. Prázdné křiklounství a silácká gesta, ta nikdy nikam nevedou.

Ne, ani my nejsme bez chyb. Ale můžete si být jisti, že všichni – jak tady stojíme – víme, že Česká republika patří na Západ a jsme připraveni udělat maximum pro to, aby to platilo i v dalších letech.

Vážení přátelé, naším heslem je Bezpečná Evropa, silné Česko. Naším cílem je zabránit populistům a extremistům, aby v této době měli významný vliv na budoucnost Evropy. Jsme jediní, kteří mají reálnou šanci to dokázat. Prosím, pojďte do toho s námi. Jedině SPOLU máme šanci vyhrát.

Petr Fiala

předseda vlády ČR
předseda ODS