Premiér Fiala uctil oběti terezínského ghetta

19. května 2024
Premiér Fiala uctil oběti terezínského ghetta

(www.vlada.cz) Premiér Petr Fiala, další zástupci vlády ČR a nejvyšší ústavní činitelé se v neděli 19. května 2024 na Národním hřbitově před Malou pevností v Terezíně zúčastnili tradiční Terezínské tryzny. Vzpomínková akce k uctění obětí nacistické perzekuce se konala u příležitosti 79. výročí osvobození.

Vzpomínkového aktu se dále zúčastnil prezident republiky Petr Pavel, předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová a další zástupci politické reprezentace. Na Terezínskou tryznu se dostavili i zástupci Německa, Velké Británie, USA, Francie a dalších zemí.

Za přeživší pronesla projev Dita Krausová, která prošla během druhé světové války terezínským ghettem a koncentračními tábory Osvětim a Bergen-Belsen.

„K holocaustu vedl antisemitismus, rasistické zákony a netolerance. Považuji za důležité si tyto hrůzné události připomínat, aby se nikdy nemohly opakovat. Terezín nám připomíná, jakého zla jsou lidé schopni a jaké hrůzy se odehrávaly na našem území. Svoboda je křehká věc. Musíme se o ni starat a musíme dělat všechno pro to, abychom si ji zachovali,“ uvedl premiér Petr Fiala.

Terezínská tryzna se koná od roku 1947 každou třetí květnovou neděli. Areálem ghetta prošlo za války na 155 000 Židů ze všech koutů Evropy. Část z nich byla deportována do jiných koncentračních táborů, kde postupně zemřeli v plynových komorách. Historici uvádí, že v důsledku špatných životních podmínek zemřelo v ghettu kolem 35 tisíc lidí.

Petr Fiala

předseda vlády ČR
předseda ODS