Europoslanci Vrecionová a Pospíšil vyzvali agrobarona Jandejska ke zveřejnění záběrů z jeho chovů kvůli týrání zvířat. Ať je transparentní, nebo odstoupí z eurovoleb!

13. května 2024
Europoslanci Vrecionová a Pospíšil vyzvali agrobarona Jandejska ke zveřejnění záběrů z jeho chovů kvůli týrání zvířat. Ať je transparentní, nebo odstoupí z eurovoleb!

(www.ods.cz) Europoslanci Veronika Vrecionová a Jiří Pospíšil reagují na informace o možném týrání zvířat ve společnosti RABBIT CZ a.s. politika a agrobarona Zdeňka Jandejska, které přinesl portál Seznam Zprávy. Chtějí se veřejně zastat spolku OBRAZ – Obránci zvířat a jejich kampaně „Za lepší život zvířat”.

Minulý týden rozhodl Krajský soud v Českých Budějovicích předběžným rozhodnutím o zákazu publikování fotografického a videomateriálu, který v podniku RABBIT Trhový Štěpánov a.s. natočili investigativní bojovníci za práva zvířat ze spolku OBRAZ – Obránci zvířat. Pravda o tomto šíleném byznysu bolí. Všichni, kteří tyto záběry měli možnost před stáhnutím tohoto materiálu vidět, musí být šokováni z podmínek, ve kterých žijí kuřata, která končí na pultech českých supermarketů, například v síti Albert.

Hlavní protagonista a dnes politik Zdeněk Jandejsek, majitel drůbežárny RABBIT, se obrátil na soud, aby kampaň zastavil a ten mu vyhověl.

„My jsme ale přesvědčeni, že veřejnost má právo vědět, za jakých podmínek se chová drůbež a jak šíleně u toho trpí. Osvěta je základ, protože chceme-li zlepšit podmínky hospodářských zvířat, musíme ukázat, co se děje za zdmi agrobarona a politika Jandejska,” zdůrazňuje europoslanec a náměstek primátora hl. m. Prahy Jiří Pospíšil (TOP 09).

Politik musí být transparentní i ve svém byznysovém životě, musí pro něj platit přísnější pravidla než pro běžného občana.

„Proto Vás, pane Jandejsku, vyzýváme: jako politik buďte transparentní a sám dokažte, že na Vašich farmách netrpí kuřata zbytečnou bolestí, nedusí se v temných halách, nemají popáleniny z vlastních výkalů a že českým spotřebitelům nedodáváte znetvořená rychlokuřata, která za svůj krátký život nikdy nevidí denní světlo,” uvádí europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS).

Plně respektujeme právo každého v této zemi na soukromé vlastnictví a nijak nepodporujeme jeho narušování a nijak se nesnažíme zpochybnit samotné rozhodnutí nezávislého soudu.

„A tímto také vyzývám předsedkyni komunistické strany Kateřinu Konečnou, aby začala tuto situaci na své kandidátce do evropských voleb řešit a případně pana Jandejska ze své kandidátky sama stáhla,” dodává dále Veronika Vrecionová (ODS).

Jedním z funkčních opatření by mohlo být zavedení povinného kamerového systému v halách. Oba europoslanci potvrdili, že se o jeho zavedení budou zasazovat.

Veronika Vrecionová

předsedkyně europoslaneckého klubu ODS
členka Programového týmu ODS zemědělství