14. března 2024

Premiér Fiala jednal s prezidentem Filipín Marcosem o podpoře obchodu a obranné spolupráci

(www.vlada.cz) Premiér Petr Fiala se ve čtvrtek 14. března setkal ve Strakově akademii s prezidentem Filipínské republiky Ferdinandem Romualdezem Marcosem ml. Jednání lídrů navázalo na loňskou návštěvu předsedy vlády na Filipínách. Hlavními tématy byly podpora vzájemného obchodu, obranná spolupráce, pracovní migrace a aktuální geopolitická témata.

Filipíny jsou jedním z klíčových partnerů ČR v Indo-Pacifiku. „Jsem rád, že jsme dnes mohli navázat na naše loňské jednání v Manile, které přispělo k posílení ekonomických vztahů mezi našimi zeměmi. Konkrétní obchodní projekty již běží. České firmy mají velký zájem o vstup na filipínský trh. Vysoký potenciál vzájemné spolupráce existuje především v oblasti zemědělství, obrany, letectví nebo energetiky,“ uvedl premiér Petr Fiala. V Manile by se v tomto roce mělo uskutečnit druhé zasedání Smíšeného výboru pro hospodářskou spolupráci a Společného výboru pro obrannou spolupráci. Tyto formáty vzájemné spolupráce pomáhají identifikovat nové příležitosti a konkrétní obchodní projekty. Filipíny také v příštím týdnu navštíví podnikatelská mise českých potravinářských a zemědělských firem v čele ministrem zemědělství Markem Výborným.

Český premiér podpořil nabídky českých firem v oblasti obranného průmyslu. „Máme zájem pomoci s procesem modernizace filipínské armády. Jde o možné dodávky letadel, radarů, obrněných transportérů a další vojenské techniky. Podporujeme také přenos technologií a know-how pro možný rozvoj leteckého průmyslu na Filipínách,“ uvedl předseda vlády Petr Fiala.

Důležitým tématem jednání byla i pracovní migrace. V současné době je v ČR zaměstnáno, převážně ve výrobním průmyslu, přibližně 6500 pracovníků z Filipín, se kterými jsou tuzemští zaměstnavatelé velmi spokojeni. Od 1. května 2024 dojde k navýšení roční kvóty pro podávání žádostí o zaměstnaneckou kartu na zastupitelském úřadě v Manile na 10550. Lídři jednali i o aktuální situaci v Jihočínském moři.

Filipíny patří mezi důležité obchodní partnery České republiky v jihovýchodní Asii. Obrat vzájemného obchodu dosáhl loni 13,5 miliardy korun. Export českých firem na Filipíny přitom stoupl v roce 2023 meziročně o téměř třetinu na 1,7 miliardy korun.

Petr Fiala

předseda vlády ČR
předseda ODS