Postoj a doporučení ze setkání starostů a primátorů ODS k rozpočtovému určení daní
Ve volebním programu z roku 2010 se občanští demokraté zavázali, že budou prosazovat vyšší autonomii finančních příjmů obcí. Zavázali jsme omezovat přerozdělování, nahradit nenárokové dotace ze státního rozpočtu a převést je přímo obcím. Tato změna však nesmí přinést znevýhodnění ani malým obcím, ani velkým městům.
Je nutné a spravedlivé navýšit příjmy všech kategorií obcí změnou zákona o rozpočtovém určení daní. Tato změna nesmí zvýhodňovat ani malé, ani velké obce.
Koaliční smlouva a programové prohlášení vlády jasně konstatují, že koalice navrhne stabilní a předvídatelné financování života a rozvoje obcí předložením nového zákona o rozpočtovém určení daní. Návrh předloží na základě intenzivní diskuse se zástupci samospráv – Svazu měst a obcí, Spolkem pro obnovu venkova, Sdružením místních samospráv a dalšími.
Dosavadní postup Ministerstva financí při přípravách návrhu na změnu rozpočtového určení daní však není zcela v souladu s koaliční smlouvou a programem vlády. Podle koaliční smlouvy má být východiskem pro přípravu nového zákona o RUD pečlivá analýza nákladů výkonu státní správy na obcích všech stupňů. Ta buď nebyla zpracována vůbec, nebo nebyla podrobena veřejné diskusi. Ministerstvo nepředložilo nový zákon o RUD, ale pouze jeho novelu, do které navíc nezapracovalo žádné prvky zvyšující finanční motivaci obecních zastupitelstev na příznivém podnikatelském prostředí v obci.
Přesto však Ministerstvo financí prezentuje svůj návrh jako jediné možné řešení. S tím ODS zásadně nesouhlasí, protože variant řešení odpovídajících koaliční smlouvě existuje celá řada. Nic na tom nemění ani fakt, že návrh Ministerstva financí podporuje úzká skupina starostů se širokým mediálním záběrem.
ODS se zavázala prosazovat cíle uvedené v koaliční smlouvě a tento svůj závazek dodrží. Řešení, které ODS navrhuje a o kterém je připravena s koaličními partnery jednat, je spravedlivé pro všechny typy obcí.
ODS si uvědomuje, že není možné odkládat řešení tohoto problému, i když jej nezpůsobila. Naopak ODS je připravena urychlit hledání optimálního řešení. Proto navrhujeme zvýšení objemu financí do RUD o 14,5 mld. Kč, z toho 1,5 mld. Kč bude příspěvek na žáka a 13 mld. Kč bude převedeno z národních dotačních titulů. Dalšími možnými zdroji jsou úspory státu. Do financování RUD z národních zdrojů je podle ODS možné zapojit prostředky určené na připravovaný ekologický supertendr.
Pilíře návrhu ODS jsou zejména:
- Zvýšit finanční motivaci obcí (minimálně o 5 mld. Kč)
- Zavést parametr počet žáků s váhou 7 %
- Snížit přiměřeně váhu parametru rozlohy obce
- Přednostně zvýšit příjmy obcí s počtem 500 – 20.000 obyvatel
- Ponechání příjmů Ostravy, Brna a Plzně na stávající úrovni (objemově, tzn. přepočítat speciální koeficienty při zvýšení objemu RUD)
- Snížit Praze příjmy jako obci (cca 3,0 – 3,5 mld. Kč) a zvýšit Praze příjmy jako kraji o stejnou částku
Odmítáme jánošíkovské části návrhu STAN a TOP 09, přičemž vlastní řešení ODS:
- Zvyšuje objem RUD více než STAN a TOP 09.
- Zvyšuje příjmy přednostně u obcí s 500 – 20.000 obyvateli.
- Odstraňuje nespravedlivou J-křivku způsobenou Ministerstvem financí.
- Zvyšuje motivaci obcí pro podporu podnikání a zaměstnanosti.
- Snižuje korupční potenciální razantnějším převodem peněz z dotací do RUD než je návrh STAN a TOP09.
- Nedělí starosty a občany podle velikosti obce.
- Navrhuje spravedlivý systém pro všechny.
- Netrestá aktivitu a úspěch.
- Napřímení "J – křivky"
- Daňový federalismus
- Příspěvek na výkon státní správy
- Zastropování sdílených daní u nejmenších obcí a čtyř největších měst
- Zvážení mimořádného příspěvku pro vybrané obce již v roce 2012
Štítky:
tisková zpráva
rozpočtové určení daní