13. září 2023

USA a Vietnam uzavřely „strategické partnerství“

(www.ods.cz) Spojené státy a Vietnam povyšují své diplomatické vztahy na takzvané všeobecné strategické partnerství, které bude stát na nových obchodních dohodách. V souvislosti s návštěvou prezidenta Joea Bidena ve Vietnamu europoslanec Jan Zahradil poukazuje na to, že sázka na Vietnam byla správná.

„Naše sázka na Vietnam se ukázala jako správná. Stává se lídrem jihovýchodní Asie a jistou protiváhou Číně, což nyní zjišťují i USA,” říká europoslanec Jan Zahradil, který byl zpravodajem Evropského parlamentu pro vztahy s Indo–Pacifikem a dlouholetým zpravodajem pro obchodní dohodu mezi EU a Vietnamem.

„Je proto dobře, že český premiér Petr Fiala nebo ministryně obrany Jana Černochová nedávno cestovali do Vietnamu kvůli ekonomické spolupráci. Připomínám, že ještě před několika lety chtěli někteří politici či nevládní organizace torpédovat obchodní dohodu mezi EU a Vietnamem. Naštěstí tehdy nezvítězila ideologická předpojatost nad pragmatickým přístupem,” dodává Jan Zahradil, který je též poradcem Konfederace vietnamských svazů v EU, a který spolu s předsedou Hospodářské komory v červnu v Praze česko-vietnamské podnikatelské fórum za přítomnosti desítek firem zahajoval.

„Proto jsem se Česko–vietnamského business fóra na Hospodářské komoře, kterého se zúčastnil také její prezident Zdeněk Zajíček, náměstek ministra obchodu a průmyslu Edvard Kožušník, vietnamský velvyslanec pan Thai Xuan Dung a na padesát českých a vietnamských podnikatelů, zúčastnil,” dodává Zahradil.

Jan Zahradil

předseda europoslaneckého klubu ODS
expert pro zahraničí