Deník: Mým úkolem je dělat správné věci
15. září 2022

Petr Fiala: Deník: Mým úkolem je dělat správné věci

(Deník) Druhá debata Deníku s českým premiérem se týkala pomoci Ukrajině a nálad ve společnosti. „Děláme to, co je správné, a rozhodně to není na úkor vlastních obyvatel,“ řekl premiér Petr Fiala (ODS) ve druhé debatě Deníku. Odpověděl tak na otázku, zda česká vláda nepomáhá Ukrajině víc než domácímu obyvatelstvu. Ministerský předseda hned v úvodu čelil otázce čtenářky Petry Matouškové, jež se ho zeptala, zda pošle své syny bojovat na Ukrajinu, protože přece příklady táhnou. „Nikoho neposíláme na Ukrajinu bojovat. Vyvezli jsme tam vojenskou techniku za 3,8 miliardy korun, přičemž naprostou většinu těchto prostředků dostaneme zpátky z Evropské unie.“

Celý rozhovor s Petrem Fialou můžete zhlédnout na Denik.cz.

Dodal, že ČR pomáhá uprchlíkům, především ženám a dětem, aby si zachránili život. Přijala přes 400 tisíc Ukrajinců, v současnosti jich tu pobývá zhruba 280 tisíc a 120 tisíc z nich je zaměstnáno, takže přinášejí finanční prostředky do zdravotního a sociálního systému. „To, že podporujeme Ukrajinu v jejím spravedlivém boji proti Rusku, je v českém národním zájmu. Náš postup chrání bezpečnost občanů. To, že pomáháme, je správné morálně, politicky i strategicky a není to ani nevýhodné,“ zdůraznil Petr Fiala.

Moderátorka uvedla, že na pomoc Ukrajincům by nemělo jít víc než 25 miliard korun, což je polovina původně předpokládané částky. Podpora českých občanů bude ovšem násobně větší, zvláště po pondělním schválení fixace cen plynu a elektřiny. Přesto se politikům nedaří občany přesvědčit, že to tak je.

Novinářka Lída Rakušanová například připomněla otevřený dopis šestnácti zástupců řemeslnických cechů ze Saska-Anhaltska německému kancléři Scholzovi, v němž se píše: „Velká většina společnosti nechce obětovat Ukrajině svůj těžce vybudovaný životní standard. Není to přece naše válka." Čerstvý průzkum ze Slovenska, jehož se zúčastnila i tamější akademie věd, přinesl varovná čísla. Na otázku, zda by ve válce měla zvítězit Ukrajina, nebo Rusko, odpovědělo třicet procent lidí, že Ukrajina, ale víc než polovina, že Rusko. Necelá pětina řekla, že neví. „Mým úkolem není reagovat na průzkumy veřejného mínění, ale dělat správné věci ve prospěch občanů. A to je podporovat Ukrajinu, aby Rusko nemohlo dál prosazovat svou agresivní politiku vůči Evropě. Válku jsme si nevybrali, rozpoutal ji Vladimir Putin, včetně té ekonomické, a vede ji se zeměmi Evropské unie,“ komentoval to Petr Fiala.

Na závěr se debata stočila k otázce masových demonstrací. Daří se vládě vysvětlovat občanům, jejím voličům a hlavně nevoličům, že jejich protesty jsou zbytečné, neboť se jim dostane velké pomoci od státu?

„Vysvětlujeme to. Mým úkolem bylo varovat lidi, že akci svolaly síly, které to s Českou republikou nemyslí dobře. To neznamená, že obavy občanů podceňujeme. Proto vláda přijala opatření, jako je zastropování cen energií a obrovská pomoc v podobě Deštníku proti drahotě,“ uzavřel premiér Petr Fiala.

Petr Fiala
předseda vlády ČR
předseda ODS

Více o autorovi