11. prosince 2020

Maláčová střílí do tmy, reforma penzí jí neprojde

(www.ods.cz) Skepticky na dnes zveřejněné plány ministryně Maláčové v oblasti důchodů reaguje Jan Bauer, poslanec ODS a člen Komise pro spravedlivé důchody. Podle něj Maláčová sice ve svých návrzích respektuje některé závěry důchodové komise, neřeší ale příjmovou stránku důchodového účtu a nemotivuje občany k dlouhodobému spoření. Představený návrh je podle Bauera jen nouzový marketing, nikoli vážný pokus o reformu penzí.

„Ministryně Maláčová představila svůj návrh den poté, co její kolegyně a ministryně financí Schillerová důchodovou reformu veřejně odpískala. Debatu o něm ministryně Maláčová nevedla ani s opozicí a návrh v paragrafovém znění nebyl ani předmětem jednání důchodové komise,“ uvedl Bauer. Podle něj je jasné, že svůj slib zreformovat vyplácení důchodů Babišova vláda nesplní. „Aby bylo možné důchodovou reformu do voleb schválit, musel by už dnes ležet ve Sněmovně balík legislativních změn. Ty ale ministerstvo ještě ani nepředložilo do připomínkového procesu.“

Z věcného hlediska ODS souhlasí s rozdělením prvního důchodového pilíře na zaručený důchod a zásluhový pilíř, protože je to v souladu s konceptem minimálního důchodu, který ODS dlouhodobě prosazuje. Podle ODS je nutné dobře nastavit zásluhový pilíř a jasně určit zdroje, ze kterých budou důchodové změny financovány. „Do penzijního systému chceme přivést více soukromých peněz a chytrou prorodinnou politikou do budoucna zajistit více plátců. Pokud bude ODS v příští vládě, prosadíme zřízení individuálních důchodových účtů, aby každý viděl, kolik peněz už poslal na svůj budoucí důchod a jak vysoká bude jeho státní penze. To bude motivace, aby se hlavně mladí lidí začali na stáří připravovat včas,“ dodal Bauer.

Ing. Jan Bauer

poslanec PČR
zastupitel
člen regionální rady
předseda oblastního sdružení