20. listopadu 2020

Interview ČT24

(ČT 24) Hostem diskusního pořadu Interview ČT24 byl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.

Celý rozhovor s Martinem Kubou můžete zhlédnout na ČT24.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka:
Dlouhé noční jednání ve sněmovně přineslo snížení daní, jak moc se opravdu dotkne jednotlivců a jak se propady příjmů projeví v rozpočtu státu nebo obcí a je vůbec možné, že se náklady, které si s sebou bere přístup ke zpomalení šíření covidu-19, někdy vrátí, i na to se budu ptát
hejtmana Jihočeského kraje a bývalého ministra průmyslu a obchodu za ODS Martina Kuby. Děkuju za to, že jste přijal pozvání do dnešního Interview ČT24, hezký podvečer.

Martin KUBA, hejtman Jihočeského kraje /ODS/:
Hezký podvečer a děkuju za pozvání.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka:
Pane
hejtmane, vy jako výrazná postava ODS víte, jak se stalo, že se nakonec ODS stala ve sněmovně spojencem hnutí ANO a SPD a také dalších a prosadili jste tady nakonec plán vlády navíc ve variantě, kterou hájil premiér Andrej Babiš, co se týče právě daňového balíčku a snižování daní?

Martin KUBA, hejtman Jihočeského kraje /ODS/:
Já jsem se snažil nějak to noční jednání sledovat, myslím, že celé je to dneska výsledkem toho, že víceméně nefunguje žádná koaliční vláda, která by prosazovala svůj jasný program. Bylo vidět, že vlastně přichází do sněmovny vláda, která má ústy svého premiéra nějaký návrh, ústy vicepremiéra jiný návrh a není schopná se dohodnout. V té chvíli bych řekl, že se
ODS nechala vmanévrovat do trochu jako nepříjemné pozice, protože ODS je dlouhodobě trochu postižena takovým tím syndromem, že nesnižovala za vlády, kdy byla krize ekonomická, nesnižovala dostatečně daně vlastně ve vládě s TOP 09 a je to syndrom, který si vlastně ODS nese. Takže řada poslanců a členů ODS má pocit, že kdykoliv se objeví příležitost daně snížit, tak to mají udělat a snížením prostě a zrušení superhrubé mzdy prostě bylo programovým cílem ODS v roce 2017 ve volbách… je ale dneska fakt, že je třeba.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka:
Promiňte, pro vaši řadu vašich kolegů podle vás byla tedy nepředstavitelná varianta, že by se snižovaly daně, zvyšovaly slevy na poplatníka a
ODS by u toho nebyla?

Martin KUBA, hejtman Jihočeského kraje /ODS/:
Já si trochu myslím, že to vlastně bylo takhle, že vlastně pro řadu těch politiků
ODS bylo tohle nepředstavitelná varianta a pořád měli obavu, že by jim to někdo vyčítal. Já tady musím říct a říkal jsem to i předsedovi, že já bych v tomhle dneska za sebe postupoval jinak, myslím si, že není rok 2017, je rok 2021 nebo bude rok 2021, procházíme vlastně covidovou krizí, která je extrémní krizí, která zasáhla vlastně všechny veřejné rozpočty a celou ekonomiku a myslím si, že to snižování daní nebo zrušení superhrubé mzdy mělo být v téhle té chvíli provedeno trochu jinak, já sám osobně bych preferoval, kdybychom se víc zaměřili na vlastně tu odčitatelnou položku na poplatníka, protože ona vlastně to, že ji navýšíte, tak tím ty peníze necháte více u té nízko a středně příjmové skupiny, to jsou také lidé, kteří nežijí v takovém nadbytku, oni mají ještě potřebu si řadu věcí koupit kdežto, když člověk, který bere 150 000 a vy mu necháte navíc 5 nebo 7 v peněžence každý měsíc, tak on je neutratí. My také potřebujeme, aby se ty peníze vracely do té ekonomiky a přišlo by mi mnohem rozumnější, kdybychom přišli s vlastním návrhem. A myslím, že kdyby na to byl čas a ODS by vládla, tak věřím tomu, že by přišla s jiným návrhem, ale myslím si, že teď se kolegové dostali do takového nepříjemného soukolí a trochu s takovým tím vlastně schizmatem, že musí rychle, když se teda snižují daně a ruší superhrubá mzda, pro něco hlasovat, tak se do toho nechali vmanévrovat a trochu doplácí na to, že vláda je v téhle chvíli rozštěpená.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka:
Pane
hejtmane, my se nevidíme, takže občas vám do toho vstoupím, ačkoliv o tom nevíte, ale protože nechci, abychom zbytečně se navzájem předbíhali.

Martin KUBA, hejtman Jihočeského kraje /ODS/:
Omlouvám se.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka:
Musíme to respektovat oba dva, já vás také samozřejmě vidím, tak mám tu výhodu, ale přesto kdybychom se bavili o tom, co byla ta zásadní, je chyba, je to chyba ekonomická anebo chyba politická, protože také často zaznívá, že třeba vaši představitelé
ODS říkají - jsou to populistické návrhy hnutí ANO. Dokonce i sociální demokraté říkají, je to nezodpovědné, je to rozpočtově nezodpovědné, je to obrovská sekera do státního rozpočtu. Asi mi namítnete, že právě sociální demokraté se podílejí na těch vysokých výdajích, ale přesto najednou je ODS v téhle skupině v téhle partě, proč je to tedy chyba jenom jednoduše?

Martin KUBA, hejtman Jihočeského kraje /ODS/:
Ono je to opravdu na trochu delší odpověď. Já se omlouvám, vy to vlastně všechno v té otázce říkáte. Je třeba se podívat, jak dneska ta vláda vládne. Hnutí ANO se chová tak, že když se zvyšují výdaje, tak prostě hlasuje s levicí a když se snižují a vlastně snižování daní si hledá hlasy v pravici. Jenomže ono musíte v té politice něco dělat, buď řeknete, že vlastně chcete peníze nechat lidem a já tvrdím, že je to správný předpoklad, že s penězi nejlíp umíte nakládat vy sama, vaši rodiče, lidé, kteří dost peníze vydělávají a ví, co si za ně mají koupit, potom firmy, potom je to, řekněme nějaká obec, město, kraj a nejhůře s nimi hospodaří stát, anebo zvolíte variantu, že lidem co nejvíce peněz seberete a budete je přerozdělovat. A to je dlouhodobý střet vlastně sociální politiky nebo socialistické politiky a politiky pravicové. A problém hnutí ANO je, že když se mu to hodí, tak vlastně prosazuje navyšování výdajů a prosazuje ho s ČSSD a pak najednou dostane myšlenku, že by se vlastně mohly snížit daně a zase si to udělá s pravicí. A
ODS se teď do té pasti trochu chytila, je to v téhle chvíli samozřejmě velmi nepříjemné době, já osobně, když jsem o tom s kolegy mluvil, tak mě skutečně, já bych asi postupoval jinak, ekonomicky si myslím, že by bylo mnohem výhodnější, nejít až na tu sazbu třeba 15 %, zůstat procenticky výš a řešit to právě tou odčitatelnou položkou a nechat ty peníze u lidí, kteří je utratí prostě, kteří je vrátí do té ekonomiky a mimochodem, co si tedy myslím, že od ODS ale mělo zásadně zaznít, měla být podmínka, ano, my vám to snížíme, ale řekněte nám dát si jasnou podmínku, kde vláda ty peníze ušetří, protože mně dneska to křičení socialistů přijde velmi úsměvné, protože ten stát neustále bobtná, roste a roste a teď je debata o tom, jak velký má anebo nemá být.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka:
Váš předseda to právě obhajuje tím, že říká - nechte peníze lidem, ať právě stát snižuje své výdaje, ale dá se na to spoléhat, když vidíme, že se přece děje spíše opak v těch posledních týdnech, měsících a možná spíše letech?


Martin KUBA, hejtman Jihočeského kraje /ODS/:
No, bohužel se na to spoléhat nedá a řekl bych, že je to problém, a to je problém nejen České republiky, ale podle mého problém celé euroatlantické civilizace, že vlastně neustále bobtná celá ta civilizace, ale neustále, řekněme, má ten stát větší a větší požadavky. Já se vždycky tohle snažím vysvětlovat na jednoduché věci, když si představíme, že stát vlastně vznikal z nějakých malých skupin obyvatel, tak když si představíte stát jako vesnici, ve které žije 100 lidí, z nich 20 jsou děti a chodí do školy sami se neživí, 20 jsou třeba senioři, o které se někdo musí starat, tak zjistíte, že 60 lidí musí chodit do práce, vydělají třeba 10 tisíc měsíčně a teď každý dá tisícovku, aby měli nějaké peníze a rozhodují se, co s nimi bude dělat, že si za ně zaplatí učitele pro své děti, někoho, kdo se postará o jejich rodiče, zaplatí si za ně třeba cestu do té vesnice. Ale my se dneska dostáváme do situace, že si za tyhle peníze je vlastně nutíme, aby si platili někoho, kdo jim přeměří, jak mají velkou chalupu, kdo jim poradí, jestli si mají sekat strom na svojí zahradě. Ta společnost a ten stát neustále vymýšlí nové a nové nesmysly a skutečně ty výdaje neustále rostou. Takže tohle je opravdu ideový střet, který mně se zdá, že se bohužel z té politiky ztrácí. Já jsem zastáncem toho, nechme peníze těm lidem, nechme peníze těm firmám, oni nejlépe ví, co s nimi dělat, ale potom také k tomu dodávejme, že ten stát je nutné zásadně zeštíhlit, ale nestrašme se tím, že nebudou peníze na sestřičky, doktory a hasiče, ale podívejme se na všechna ta ministerstva a úřady, kolik lidí je tam zbytečně, kolik lidí přenáší papíry z jedné kanceláře do druhé, kolik lidí vlastně…

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka:
To myslím, že je jasné.


Martin KUBA, hejtman Jihočeského kraje /ODS/:
Průzkumů a projektů za stovky milionů korun.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka:
Když váš předseda také obhajuje ten postup té Poslanecké sněmovny, ano tak proto říkám, že pan předseda
ODS právě o tom hovoří jako o tom proti argumentu, také říká, že není možné jednoduše přičíst právě tu ztrátu příjmů státního rozpočtu ve výši 130 miliard, což tedy obnáší ten návrh, který prošel k budoucímu státnímu deficitu, ale právě přesto, kde si myslíte, že se dá ušetřit tak, aby se to na tom budoucím deficitu neprojevilo, v jakém objemu, vy hovoříte například o nákladnosti státní správy, bude to stačit?

Martin KUBA, hejtman Jihočeského kraje /ODS/:
Já myslím, že je třeba u nákladnosti té státní správy začít, paní redaktorko. Já jsem teď přišel vlastně ze svojí firmy na úřad a můžu vám říct, že v podstatě to tempo veřejné správy oproti tomu, co musí podstupovat všichni lidé ve svých firmách, za co berou ty peníze, je prostě nesrovnatelné, opravdu nesrovnatelné. A kdo to nezažil ten rozdíl, tak vlastně neví, o čem mluvíme, bohužel už si jako společnost zvykáme na to, že to tempo na těch úřadech je vlastně to přirozené a normální, ale ono není, je třeba si uvědomit, že ti lidé v těch firmách často vlastně by zvládli práci za 2 nebo za 3 úředníky. Ale tohle to chce silný politický leadership, to chce někoho, kdo je schopen to popsat, někoho, kdo je schopen to taky potom v těch zákonech přetavit… není problém jen České republiky, on je to problém vlastně celé Evropy.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka:
Jak budete postupovat v našem úřadě, aby se tedy zvýšila efektivita?


Martin KUBA, hejtman Jihočeského kraje /ODS/:
Jak jsem říkal, já nechci, aby na krajském úřadě sedělo o jednoho jediného úředníka víc, než je tam třeba, protože ti lidé vlastně všichni Jihočeši si ty úředníky platí ze svých daní a buď si budou platit úředníky, kteří nemají moc co na práci, anebo si za ty peníze postavíme školky, nějaká hřiště anebo něco. Ale samozřejmě jsme vystaveni problému toho, že jsou to státem zřízená místa, protože stát tomu kraji dává nějakou agendu, také vám nařídí, koho můžete a koho nemůžete vyhodit. My se opravdu postupně jako společnost trochu svazuje do takového stavu, který vlastně pak říkáme, nemá řešení. Já těm úředníkům řeknu, je vás tady moc. A oni mi na to řeknou, no ale my máme kontroly z finanční správy a musíme všechno dokládat a řešíme projekty a najednou posloucháte, co vlastně ten stát všechno vymyslí a na to pořád vymýšlí další a další pracovní místa. Takže ta debata, která tady dneska vzniká o tom, jestli potřebujeme vybrat od lidí 120 miliard nebo jim je nechat, je opravdu spíše systémová. A omlouvám se, ještě to dořeknu, ta vláda, která tady vlastně za poslední roky sedí, ty výdaje neustále jenom, jenom zvyšuje a teď se na mě nezlobte, teď řeknu jako něco velmi osobního, mně přijde velmi podivné, že socialisté tady křičí, že se včera stalo něco ve Sněmovně, vždyť to prosadila část vlády, v které sedí. A garantuji vám, že pan Hamáček ani paní Maláčová z té vlády neodejdou a příští měsíc si velmi rádi dojdou pro ministerskou výplatu. A to je problém politiky v České republice… kvůli kterým by se měli pohádat. Sociální demokracie přece tvrdila, že to, co se stalo ve sněmovně, je problém, že najednou vypadne 120 miliard korun a přitom v té vládě sedí a já vám garantuji, že v ní budou sedět za měsíc znovu, protože nemají co dělat…české politiky.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka:
Tak možná právě proto ten argument používám.


Martin KUBA, hejtman Jihočeského kraje /ODS/:
Akorát já jsem u toho, paní redaktorko, nebyl. Ale samozřejmě naši straníci a já říkám, že se velmi nešťastně nechali do toho vmanévrovat a za mě tam mělo skutečně zaznít a velmi tvrdé podmínky, než se tohle to schválí ze strany
ODS, tak chceme slyšet, kde ty peníze ušetříte, v tomhle tom mi ten postup přijde nešťastný, protože ta zátěž pro veřejné rozpočty, pro rozpočty krajů a obcí v téhle chvíli, je opravdu jako velmi významná. Ale na omluvu ODS musím říct, že naši poslanci potom hlasovali pro to, aby se to týkalo jenom státního rozpočtu a nebyl ten dopad do krajských a obecních rozpočtů, ale to zase odhlasovalo ANO s řadou jiných poslanců… už vůbec nefunguje ta vláda, která dneska vládne.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka:
To už jsme probrali, prosím, pane
hejtmane. Jak myslí ODS na skupiny, které mají nižší příjmy, protože ty nové sazby se jich dotknou, ale rozhodně ne tak výrazně, také mnohdy třeba postihla ztráta zaměstnání, za kterou nemohou, já se na to ptám i proto, že například včera se vůbec nedostalo a dnes se tady vůbec taky nedostalo k předlohám k řešení dětských dluhů a ke zmírnění procesu oddlužení právě v Poslanecké sněmovně. Vůbec to nebylo možné projednat, protože v sále už odpoledne nebyl dostatečný počet poslanců a poslankyně Kateřina Valachová k tomu řekla, že je zděšená, tohle je hanba a míří tedy na poslanecký klub hnutí ANO, ale také se objevily výhrady i vůči ODS, je to podle vás hanba, že třeba podobné návrhy nemají tolik prostoru?

Martin KUBA, hejtman Jihočeského kraje /ODS/:
Paní redaktorko, já nesedím v
Poslanecké sněmovně a netvořím centrální politiku ODS. Omlouvám se a respektuji, že to ode mě nějak chcete slyšet, ale já skutečně nejsem v nejužším vedení, nemám představu, jak vlastně v tomhle kolegové postupují. Já ty věci umím odpovídat na úrovni Jihočeského kraje, já se téhle problematice věnuji dlouhodobě, když jsem nebo neseděl v politické funkci, tak jsem ze svého nadačního fondu dával na vlastně podporu takových dětí, talentovaných jihočeských dětí dost peněz, teď jsem hned po nástupu do funkce oznámil, že budu dávat 40 % svého platu vlastně na podporu samoživitelů, protože si uvědomuji, v jak složité době jsou. Ale omlouvám se, nejsem vám tu teď schopen, nejsem ani předsedou poslaneckého klubu ani předsedou ODS, neumím odpovídat za naše poslance a musí vám na to odpovídat lidé, kteří tam sedí, já v tomhle možná mám trochu jiné cítění a víc mě...

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka:
Jestli jsou nízkopříjmové skupiny v nějaké prioritní kategorii
ODS či nikoliv? Vy říkáte, že u vás osobně ano.

Martin KUBA, hejtman Jihočeského kraje /ODS/:
Pro mě rozhodně a pokud chcete jako odpověď z pohledu
ODS, tak já tvrdím, že v tom ODS musí zásadně změnit svoje postoje, že to je prostě, že se musí zbavit těchhle těch klišé z devadesátých let, prostě že takhle už dneska politika nefunguje a ani si nemyslím, že je pravicová, že skutečnou pravicovou politiku musíme v podstatě předefinovat a vložit do ní i řadu jakoby moderních prvků. A já zrovna v tomhle se s některými kolegy z ODS prostě neshoduji. Já už nevěřím na ty ekonomické poučky z devadesátých let, já jsem vyrůstal sám se svojí maminkou, vím co to pro ní znamenalo prostě a tvrdím, že dokud nebudeme dělat jako ODS sociální politiku a necháme si vnutit, že sociální politika není konzervativní, tak prostě nemáme šanci obstát, a já to dlouhodobě některým členům ODS prostě vyčítám.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka:
Teď jste
hejtmanem Jihočeského kraje, už jste sám naznačil, kde by se možná dalo šetřit, také by mě zajímaly právě ty obrovské dopady současné ekonomicko-pandemické krize, jak vážné jsou právě u vás v kraji, na jaké investice třeba víte, že musíte v nejbližší době zapomenout?

Martin KUBA, hejtman Jihočeského kraje /ODS/:
Já teda jenom řeknu, že my vlastně sedíme teď s naším panem náměstkem Hajduškem už vlastně asi 3 neděle nad sestavováním rozpočtu, velmi poctivě jsme si prošli naprosto všechny položky. Já vlastně řeknu, že my jsme měli předpokládat, kdyby se nic nestalo, nedělo, nestal se COVID, tak že jsme měli vybrat na daních pro Jihočeský kraj někde kolem třeba 6,6 nebo 6,7 miliardy korun. Ten COVID nám do toho velmi výrazně zasáhl, my jsme teď museli počítat i s těmi změnami, které na nás dopadnou z pohledu zrušení superhrubé mzdy, takže předpokládáme příjmy na nějakých 5,9 miliard korun ty daňové. Samozřejmě celý rozpočet Jihočeského kraje zhruba 20 miliard, ale řada těch peněz tudy jenom protéká, protože jsou na školy, na sociální služby a řadu dalších věcí. Prošli jsme si všechny investice a mohu vám říct, že se nám podaří ty investice udržet v tom loňském gardu, to znamená někde kolem 3,5 miliardy korun. Ale je to opravdu o tom, že se velmi poctivě snažíme hledat tam investice, které jsou klíčové, které jsou dobře připravené, které mají stavební povolení, o kterých nám úředníci potom neřeknou, že si je tam vlastně jenom dali a potom je nestihli naplnit. On ten rozpočet se také v průběhu roku nějak vyvíjí a my k tomu chceme přistoupit tak, abychom opravdu předložili rozpočet, který bude naplněn, ty stavby se postaví. Takže my v téhle chvíli nemusíme nic moc zásadně škrtat, spíše hledáme opravdu reálné priority, naopak třeba v loňském roce se stávalo, že si koalice vedená ČSSD a dalšími stranami navymýšlela investice za třeba 4,5 miliardy korun, ale když se podíváme, kolik je dneska prostavěno, tak zjišťujeme, že to ke konci roku bude možná nějakých 2,9, takže ani nebudou naplněné, to já bych velmi nerad, já bych rád vedl kraj, abychom předložili investice, která máme připravené a ty dokázali zrealizovat. Problém ale je, že v letech 22, 23 nás můžou čekat velké výpadky a tohle je třeba řešit. A to, co se stalo včera ve Sněmovně, opravdu je nutné ještě na úrovni
Senátu vrátit zpátky, aby se ty výpadky nedotkly krajů, protože nám by z těch 5,9 miliardy ještě téměř dalších 400 000 000 nebo 600 000 000 vypadlo, a to už v kraji opravdu nenahledáme a tam už bychom měli zásadní problém.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka:
P
ředseda ODS Petr Fiala právě k tomu napsal na svém facebookovém profilu, profilu, že počítá právě s těmi výpadky pro obce a kraje a že přijde ODS s jasnými kompenzacemi, vy si dovedete představit, co by ty kompenzace musely obsahovat, aby vykryly ty ztráty?

Martin KUBA, hejtman Jihočeského kraje /ODS/:
Včera se hlasovalo vlastně o návrhu paní
poslankyně, snad se nepletu Kovářové, která vlastně jakoby říkala, že by měla všechna ta rozhodnutí, které vláda v tomhle tom udělá, to zrušení superhrubé mzdy se týkat pouze státního rozpočtu, neměla by dopadat do rozpočtu měst a obcí, v tom ODS musím říct ano hlasovala pro, ale nebyla proto většina. A je to možná jedna z mých výtek k ODS, která měla prostě padnout - ano my vám podpoříme nějaké kroky, ale chceme slyšet, kde ty peníze ve státním rozpočtu ušetříte a chceme mít jistotu, že nerozběhneme proces, kdy připravíme obce a kraje o ty peníze. To, že ODS teď říká, my to nějak uděláme, akorát v té Poslanecké sněmovně prostě nevládneme teď tou většinou, a to mě trošku děsí, že se rozjel vlak, který nemá vlastně teď úplně jasný směr a my ho jako ODS úplně neřídíme. A v tom mám pocit, že se ODS nechala vmanévrovat do nepříjemné situace, právě trochu v tom schizmatu, snižujou se daně, ruší se superhrubá mzda, tak u toho musíme nutně být, aby nám to někdo nevyčítal, což je asi ideově legitimní, byť já bych zrovna v době covidu takhle napjatých veřejných rozpočtů asi postupoval trochu jinak. Takhle jsem to já panu předsedovi řekl, ale poslanecký klub zvolil tuhle variantu, já v Poslanecké sněmovně nesedím, ale maximálně vám k tomu mohu říct, že budu žádat všechny senátory a apelovat na všechny ve Sněmovně, aby potom vlastně našli model, jak ty peníze vrátí do těch obcí a měst, které je opravdu potřebují na ty školy, školky, sociální zařízení, to prostě už není legrace… my ty peníze neumíme natisknout… vyrobí dluh a natiskne si ho.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka:

… pobavit dál právě o tom, jak to teď vypadá v kraji, třeba co se týče také zatížení nemocí covid-19, tento týden jsem hovořila se Zuzanou Roithovou z jihočeské nemocnice, ta varovala trochu právě, dejme tomu před poměrně plnící se s kapacitou v nemocnici, předtím se zastavovaly onkologické operace, jak to vypadá teď v Jihočeském kraji?

Martin KUBA, hejtman Jihočeského kraje /ODS/:
Já myslím, že to vypadá relativně velmi dobře, my jsme zvolili hned od začátku, co jsem vlastně nastoupil na hejtmanství a začal jsem spolupracovat s paní bývalou hejtmankou Stráskou, systém, kdy jsme sledovali vlastně každý den nárůst pacientů, vytvořili jsme si takový graf, kdy jsme byli schopni podle toho indexu každý den předpokládat, kolik bude vlastně nárůst těch pacientů. Takže já jsem zjistil, že se po čtyřech, pěti týdnech velmi přesně trefujeme na další týden, jaký ten vývoj bude. To nám taky umožnilo, že jsme tady neprováděli žádné branné cvičení, že bychom naváželi postele do nějakých tělocvičen, protože jsme přesně věděli, co se v těch nemocnicích bude dít za 7 dní. Jedna doba byla velmi těžká a velmi jsme se obávali a připravovali jsme se, pak se naštěstí ta přímka mohla, teď už vlastně kulminuje a padá dolů. To znamená, my jsme vlastně včera s řediteli jihočeských nemocnic už začali připravovat plán, jak vracet zpátky normální operativu a já jsem dneska vyzval pana ministra Blatného, aby už zrušil to opatření ministerstva zdravotnictví, které zakazuje ty plánované operace, protože my už to v jihočeských nemocnicích zvládáme, jihočeské nemocnice ukázaly, že jsou velmi robustní a teď už nám naopak přibývají pacienti, u kterých já jsem přesvědčen, že další odkládání těch výkonů, už by mohlo mít vliv na jejich zdravotní stav, a to nechceme. Prostě jihočeské nemocnice jsou robustní, zvládají to a mají pečovat o naše pacienty. A ministerstvo už by teď nemělo centrálně říkat, že se něco nesmí, ale mělo by nás nechat v každém kraji podle té situace reagovat a my jsme v téhle chvíli připraveni velmi dobře zahájit postupně tu plánovanou operativu.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka:
A křivka rizika se snižuje, koneckonců i proto vláda jaksi v tom novém protiepidemickém systému zařadila Českou republiku do toho mírnějšího stupně, řekněte mi, jaký je váš odhad, když se teď křivka snižuje a zároveň přijde uvolňování, přijde setkávání lidí, potkávání, nakupování a tak dále, kolik ještě prožijeme lockdownů úplných nebo částečných?


Martin KUBA, hejtman Jihočeského kraje /ODS/:
Paní redaktorko, já vlastně jako lékař, který vlastně stál dlouhé roky u těch ventilovaných pacientů a hodně jsem jich na tom anesteziologicko-resuscitačním oddělení zažil, sleduju tenhle ten vývoj vlastně dlouhodobě a bohužel co mě jako trápí, mi připadá, že my se jako společnost jsme schopni pohybovat ve dvou módech, jedno je lockdown a druhý je mejdan a vlastně nejsme schopni se pohybovat v nějakém racionálním módu, kdybychom postupně vlastně to nějakým způsobem tím dokázali procházet. Tady je fakt, že prostě je to respirační onemocnění, které se přenáší nějakým přenosem aerosolu, který vydechujete a opravdu to dodržování těch základních podmínek - ty roušky, ty rozestupy, ta základní hygiena to velmi zpomaluje. My jsme to v létě v podstatě jakoby vláda, to je jedno kdo prostě, tak se to naprosto rozvolnilo, děti se nahrnuly do škol, rozjela se přirozeně ta vlna, která teď se zase tím lockdownem brzdí, akorát má samozřejmě neudržitelné ekonomické podmínky, takže vláda musí nutně najít správné kroky k tomu, aby tu ekonomiku a společnost rozvolňovala, ale tohle není na tom, co řekne Prymula nebo Blatný nebo Babiš, tohle je opravdu odpovědnost každého z nás, jestli, když někam jdeme, jestli si vezmeme respirátor a budeme dávat pozor, protože není dlouhodobě možné furt zakazovat hostinským, aby neotevřeli, aby za žádný krám neotevřel. Kdo ty lidi bude živit? Kdo zařídí, aby přežily jejich rodiny? Tohle je dlouhodobě neudržitelné a především to potřebuje osobní odpovědnost každého z nás, je to nezvyk vidět….

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka:
Rozumím. Jak moc to decimuje právě provozy, obchody u vás v kraji, v kraji, který je založen právě na přísunu turistů, na životě, jak vy říkáte, který je poměrně aktivní?


Martin KUBA, hejtman Jihočeského kraje /ODS/:
Já myslím, že je to problém nejen v Jihočeském kraji, ale v Jihočeském kraji je to samozřejmě obrovský problém. Já to tady vidím, prostě řada těch restaurací, řada těch provozoven u nás je navázaná vlastně na cestovní ruch. To, že dneska maminky nemůžou chodit třeba do svých kadeřnictví, kde pracují, nemůžou otevřít ty svoje malé obchůdky, to opravdu ty lidi jako decimuje. A v tom je samozřejmě nepochopitelná ta debata, že nejsme schopni pustit 3 lidi do malého obchůdku, a přitom je pustíme vlastně do velkého Kauflandu nebo Makra nebo do nějakého Terna a najednou, když jsme prošli tou největší hrůzou bez nějakých omezení, tak teď v tom procesu uvolnění začínáme počítat, jestli na 15 metrech budou 2, to mi přijde poměr jako úsměvné a zas to ukazuje trochu to nesystémovost, takže já… stavěli osobně.

Zuzana TVARŮŽKOVÁ, moderátorka:
My musíme končit, naše Interview končí, ale děkuju, myslím, že to mělo jasnou pointu. H
ejtman Jihočeského kraje Martin Kuba, byl hostem Interview, děkuju vám za to a na shledanou.

Martin KUBA, hejtman Jihočeského kraje /ODS/:
Moc děkuju, hezký večer, na shledanou.

 

Martin Kuba

hejtman Jihočeského kraje
předseda regionálního sdružení