12. srpna 2020

ODS: Senát projednává zrušení daně z nabytí nemovitosti

(www.ods.cz) Senátoři dnes projednávají zrušení daně z nabytí nemovitosti, které navrhuje ODS již několik let. Tento návrh má plnou podporu horní komory. Senátorský klub ODS děkuje kolegovi v Poslanecké sněmovně Vojtěchu Munzarovi, který pozměňovacím návrhem, schváleným Sněmovnou, zajistil maximální možný odečet úroků ve výši 150 tisíc korun. Občanští demokraté také navrhují projednat návrh usnesení k vyhodnocení pandemie koronaviru a opatření pro případnou druhou vlnu.

„Jsem rád, že po letech diskuzí se podařilo zlomit odpor ministerstva financí a nesmyslná daň z nabytí nemovitosti definitivně zmizí z daňového systému. Tento krok ODS prosazovala dlouhodobě a má konzistentní podporu také v horní komoře. Chceme ale současně dostát pověsti Senátu jako hlídače kvality a provázanosti schvalované legislativy, a proto cestou pozměňovacího návrhu, který má plnou podporu ministryně financí, předkládám úpravu drobných legislativních nejasností, které vznikly změnami původní vládní předlohy ve Sněmovně,“ uvedl senátor ODS Vladislav Vilímec a dodává: „Tato drobná senátní úprava se týká výhradně možnosti odečíst si od základu daně z příjmů úroky z úvěru na bydlení. Nejvyšší možný odečet úroků bude od příštího roku 150 tisíc korun namísto dosavadních 300 000 korun.“

„Na dnešní 26. schůzi Senátu navrhnu projednání návrhu usnesení k ‚Vyhodnocení průběhu první vlny pandemie koronaviru na území České republiky a opatření pro další období‘. Cílem tohoto projednání je zhodnocení dosavadní vládní pomoci, která má za úkol tlumit dopady koronavirové krize a být nápomocna při restartu ekonomiky. Tato pomoc by měla být rychlá, efektivní a transparentní. Zároveň je nezbytně nutné, aby vláda připravila společnost na případnou druhou vlnu této krize,“ sdělil 1. místopředseda senátorského klubu ODS Zdeněk Nytra.

Návrh usnesení apeluje na:

  • připravenost společnosti dostatečnými zásobami zdravotnického materiálu a ochranných pomůcek;
  • připravenost státu na případnou druhou vlnu koronavirové krize;
  • informovanost občanů o možnosti a postupu při podávání žádostí o náhradu škody podle krizového zákona v souvislosti s koronavirovou krizí;
  • zjednodušení a zrychlení procesu podávání žádostí v jednotlivých podpůrných programech.