Interview ČT24: Na Tchaj-wan neletíme vládním letem z praktických důvodů
4. srpna 2020

Miloš Vystrčil: Interview ČT24: Na Tchaj-wan neletíme vládním letem z praktických důvodů

(ČT 24 ) Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) nepoletí na Tchaj-wan vládním letounem, ale strojem tchajwanských aerolinek. Uvedl to v pořadu Interview ČT24. Podle něj byl vybrán letoun aerolinek z praktických důvodů, a ne kvůli politickému tlaku. Vystrčil bude na návštěvě Tchaj-wanu na přelomu srpna a září. Proti cestě protestovala Čína, která Tchaj-wan považuje za svou provincii a neuznává jeho samostatnost. Návštěvu kritizují i Hrad a představitelé vlády.

Celý rozhovor s Milošem Vystrčilem můžete zhlédnout na ČT24.

Miloš Vystrčil zdůvodnil výběr letadla tchajwanských aerolinek mimo jiné tím, že při cestě vládním strojem by cestu zkomplikovaly předpisy související s pandemií koronaviru. „Je to vyloženě z praktických důvodů. Vládní letka velmi dobře spolupracovala, ale ukázalo se, že musíme v případě použití vládní letky mezipřistát. To je buď v Indii, Thajsku, nebo na Filipínách, a to jsou všechno rizikové oblasti,“ řekl.

Při mezipřistání by cestující museli na několik hodin vystoupit, což by podle něj znamenalo, že na Tchaj-wanu by pak po příletu museli do karantény.

„Proto tady vznikla možnost, že bychom použili tchajwanské aerolinie,“ doplnil předseda Senátu Vystrčil. Pro použití komerčního letounu byla podle něj stanovena podmínka, že let nesmí být dražší než cesta státním letounem. Stroj aerolinek přitom bude mít větší kapacitu, díky čemuž mohl Senát uspokojit více žadatelů o účast ze strany podnikatelů.

Miloš Vystrčil vyloučil, že byl komerční letoun vybrán kvůli politickému nátlaku. „Osobně jsem mluvil s panem ministrem obrany Lubomírem Metnarem (za ANO) a ten mi jednoznačně deklaroval, že je připraven letku poskytnout, pokud to bude možné a pokud o to požádám.“

Pandemie koronaviru bude mít značný vliv i na samotný průběh cesty. Všichni delegáti budou muset čtrnáct dní před odletem dodržovat preventivní nařízení a také budou nejméně dvakrát testováni.

„Já se osobně nákazy nebojím, všechna pravidla se snažím dodržovat a samozřejmě projdu jako všichni ostatní testy. Pokud bych byl nucen jít do karantény, tak by cesta musela být bohužel zrušena,“ řekl šéf Senátu.

Bez českých znaků

Letoun nebude mít na rozdíl od stroje vládní letky státní české znaky. „Mrzí mě to, ale myslím, že to jde nějakým způsobem napravit. Jakým, to si nechám jako překvapení. To, že na Tchaj-wan letí zahraniční výprava z České republiky, budou všichni vědět,“ uvedl. O programu cesty a složení delegace má organizační výbor Senátu rozhodnout 11. srpna.

Předseda Senátu se rozhodl uskutečnit tchajwanskou misi, kterou před svým náhlým lednovým úmrtím plánoval jeho předchůdce Jaroslav Kubera (ODS). Součástí Vystrčilovy delegace bude i vdova po zesnulém Kuberovi, které cestu uhradí samotný Tchaj-wan. „Vzhledem k hledisku úmrtí Jaroslava Kubery je to dobře, jsem za to velmi rád,“ konstatoval předseda Senátu.

Od cesty zrazoval Vystrčila zejména prezident Miloš Zeman, podle něhož to ohrozí vztahy s Čínou, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Ani premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) cestu nedoporučili.

Vystrčil se ale rozhodl misi uskutečnit i z principiálních důvodů a kvůli nátlaku Číny, která pohrozila odvetou. „Tyto názory samozřejmě vnímám a nejsou mi ukradené, ale svůj postoj měnit nebudu. Jsem přesvědčen, že mé rozhodnutí je správné a cesta bude pro obě strany prospěšná,“ završil.

Přepis rozhovoru:

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
Bude to asi nejsledovanější zahraniční cesta letošního roku, politicky citlivá mise šéfa
Senátu, návštěva Tchaj-wanu. Mění něco na plánech Miloše Vystrčila pandemie? Kdo má o cestu zájem a jak vnímá vývoj koronavirové nákazy v Česku druhý nejvyšší ústavní činitel? Zeptáme se ho, je hostem úterního Interview ČT24. Dobrý podvečer.

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Hezký podvečer, děkuju za pozvání.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
Budete za měsíc touto dobou už nad Tchaj-wanu, jaké je to přesné datum odletu?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Datum odletu je 29. srpna, to znamená, pokud všechno dopadne tak, jak je naplánováno, tak bych měl být na Tchaj-wanu. Je to tak.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
Na jak dlouho vůbec letíte?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Je to zhruba na týden, od 29. srpna do 5. září, to znamená 6 dní.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
V jaké fázi příprav té cesty teď jste, už máte obsazené letadlo, plnou delegaci?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Máme delegaci plnou s tím, že je přihlášeno více než 40 podnikatelských subjektů, což je o něco málo méně než 50 vlastně osob z podnikatelské sféry, pak jedou zástupci i řekněme vědecko-výzkumné sféry, akademické sféry a pak samozřejmě také zástupci i
Senátu.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
Někdo z kultury, třeba nějací další politici noví, kteří by naskočili do té cesty až ex post?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Noví politici snad ani ne a kultura je také zastoupena. Ale není to cesta, která má za úkol zejména se zabývat kulturním, kulturní spoluprací, to bych neřekl.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
Stále platí, že s vámi jede i manželka zesnulého předsedy
Senátu Věra Kuberová?

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Ano, platí, jsme na tom domluveni. Já jsem za to rád, že jede, má pozváni i od tchajwanské strany, která bude i tu její cestu hradit. To znamená, myslím si, že i vzhledem k tomu odkazu Kubery je to dobře a já jsem jí za to vděčný.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
Nakolik jsou vlastně dnes už okolnosti ne tolik možná smrti pana
Jaroslava Kubery, ale spíše toho co tomu předcházelo jasnější?

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Z hlediska toho, kdo je autorem čínského dokumentu, tak jsme se vlastně zastavili na tom, že Hrad, respektive Kancelář prezidenta republiky odmítla vlastně říci další podrobnosti, které se týkají toho, kdo dokument přinesl, jakým způsobem byl zpracováván a případně, kdo ho kam předával. Vznikla tady spekulace, že případně mohl být v Kanceláři prezidenta republiky ten text toho dokumentu objednán, to se rovněž nepodařilo nějak jednoznačně dokázat. Na druhé straně je to tak, že evidentně s tím čínským dokumentem bylo pracováno nestandardně a pokud je to dopis, protože je koncipován jako dopis a byl v obálce, který byl adresován
Jaroslavu Kuberovi, tak je podivné, že tím pošťákem byl vybrán právě Hrad, respektive Kancelář prezidenta republiky.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
Takže teď je to zastaveno, co dalšího, jaké další kroky vy můžete z pozice šéfa
Senátu ještě podniknout v této věci?

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Já už jsem říkal, že bohužel dle mého názoru jsem všechny další možnosti zjistit, jak to s tím čínským dokumentem a s tím, kdo, co, kdy a jak panu předsedovi
Senátu Jaroslavu Kuberovi říkal, že už jsem všechny možnosti vyčerpal, že teď už se dle mého názoru, pokud se někdo nerozhodne najednou promluvit, tak se nic moc dalšího nedozvíme.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
A s tím nepočítáte pravděpodobně?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
S tím nepočítám, je to tak.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
Pojďme k té cestě ještě. Vy vyjednáváte údajně o letu komerční aerolinky, to je z praktických důvodů, anebo vám bylo s prominutím trochu naznačeno, ať zapomenete na vládní letoun?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Ne, ne, je to vyloženě z praktických důvodů. Vládní letka velmi dobře spolupracovala, ale ukázalo se, že my v případě použití vládní letky musíme mezipřistát, a to je buď v Indii nebo v Thajsku nebo na Filipínách, a to jsou všechno rizikové oblasti, kde bychom museli dle pravidel, která má vládní letka 14 hodin čekat, to znamená, že by cestující museli vystoupit a v tom okamžiku by vlastně nebylo zase podle tchajwanských pravidel potom přípustné, abychom ihned po přistání začali se věnovat své práci na Tchaj-wanu, ale museli bychom zase do karantény zřejmě i čtrnáctidenní a tím by to celé ztratilo smysl. Proto tady vznikla možnost, že bychom použili tchajwanské aerolinie a ty podmínky, za kterých my jsme na to byli ochotni přistoupit, byly v podstatě 4. Ta první byla, že nebudeme hradit náklady ve větší výši, než kolik by stála státní letka. Potom samozřejmě jsme měli na mysli právě tu zdravotní bezpečnost těch cestujících, o tom jsem mluvil právě to jasné pravidlo, že není možné riskovat jakoukoliv nákazu během letu, například během mezipřistání. Pak to také byly kapacitní důvody, protože to letadlo tchajwanských aerolinií je větší, to znamená, pokud těch podnikatelů bylo tolik přihlášeno, tak vlastně my jsme všem, kde to mělo smysl, což vybírala ta česko-tchajwanská komora a nikoliv my, jsme tím pádem mohli vyhovět, což je velmi příjemné. A poslední důvod je také, že to bude rychlejší ten let, což je taky dobře, protože můžeme více věcí vyřídit přímo na místě.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
Takže můžete stoprocentně vyloučit, že by šlo o nějakou cestu nebo snahu, jak vám vlastně ze strany Hradu tu cestu zkomplikovat?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Já to vylučuji, protože ta debata jak s vládní letkou, tak já jsem osobně mluvil i s panem ministrem obrany Metnarem a ten mi jednoznačně do telefonu deklaroval, že on je připraven letku, pokud to bude možné a pokud o to požádám, poskytnout.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
Tady vidíme fotografii vládního letounu, který samozřejmě nese státní znaky, symbolické české znaky. Aktuálně.cz přišlo s informací, že to letadlo, se kterým vy poletíte, nebude mít výsostně české znaky. Mrzí vás to, vnímáte to možná jako trochu symbolicky problém, že to bude takto důležitá cesta a vlastně to bude v bezejmenném letounu?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Mrzí mě to, ale já si myslím, že to lze nějakým způsobem napravit, jakým, to si nechám jako překvapení.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
To znamená, že budete dodávat nějaké ad hoc nějaké...


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Nalepit na to letadlo nic nemůžeme, ale jsou jiné možnosti.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
Neprozradíte?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Ne, zatím ne.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
Dobrá. Takže se nebojíte případné kritiky, že třeba umenšujete české zájmy nebo nějakou tu národoveckou linku ve prospěch možná zahraničních zájmů, je možné, že se něco takového může objevit?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Může, ale já si myslím, že ta protiargumentace může být podle mě velmi silná, já jsem tady ty základní 4 argumenty už řekl. A pokud mám říct nějaký pátý, tak já jsem přesvědčený, že to, že na Tchaj-wan letí výprava nebo zahraniční návštěva z Česka a z České republiky, budou všichni vědět.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
Řekněte mi, cítíte na sobě nějaké tlaky, ať už politické nebo ekonomické, během přípravy této důležité cesty?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Je to důležitá cesta, je to výjimečná cesta, takže to znamená, že vy nějaký tlak samozřejmě cítíte, na druhé straně já jsem v tomhle tom směru hodně takový bych řekl už otlučený nebo zvyklý. A pokud se ptáte na něco mimořádného, tak to bych řekl že nikoliv, nic, žádné mimořádné tlaky necítím. Vím, kdo má jaký názor, vím jak silně je schopen ho projevovat a myslím si, že ta argumentace, která hovoří pro ten let a pro realizaci toho letu, je jasná a srozumitelná.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
Takže z politiků za vámi nikdo vyloženě nechodí s tím, abyste nejezdil na tu cestu?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Politici někteří veřejně mě vyzývají, abych nejezdil, někteří dokonce to různým způsobem komentují, jsou to většinou buď současní nebo bývalí prezidenti, případně někteří další. Na druhé straně někteří jiní mě podporují. Já si velmi vážím podpory českého
Senátu, protože když jsme hlasovali vlastně o tom, zda letět, či neletět na Tchaj-wan z hlediska toho, zda má předseda Senátu Tchaj-wan navštívit, tak z 52 přítomných senátorů bylo 50 pro tu cestu, to je pro mě veliká podpora a vážím si toho.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
Hlavu si s tím nelámete, nijak to měnit nebudete to rozhodnutí?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Nebudu měnit to rozhodnutí. Není mi to samozřejmě jedno, ta stanoviska, ať ministerstva zahraničních věcí a tak dále. Ale to rozhodnutí měnit nebudu, jsem přesvědčen, že je správné a že je prospěšné pro Českou republiku a nakonec i pro Tchaj-wan.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
A co ekonomický tlak, nechodí za vámi třeba šéfové firem, kde je důležitý ten čínský kapitál s tím, že je můžete zkrátka nepřímo ohrozit tím, že by se Peking mohl na nich nějak ekonomicky mstít?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Zatím se tak nestalo. Já sám za sebe říkám, že jsem přesvědčený, že ty možnosti ekonomické a hospodářské a případně i možnosti z hlediska spolupráci v oblasti vědy, výzkumu, inovací, hitech technologií, významně převyšují ta rizika, která se s tou cestou spojená, z hlediska nějakého navýšení nebo naopak úpadku hospodářské spolupráce a hospodářské prosperity.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
A co váš vnitřní zápas, je-li tam nějaký v tom smyslu, že byste právě někoho mohl ohrozit v rámci samozřejmě svých hodnot, pravděpodobně částečně i v zájmu hodnot naší země, ale že byste mohl někomu uškodit?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Vnitřní zápas mám za sebou nebo tu jeho největší část a jsem smířený s tím, že to nemůže být nikdy tak, když politik dělá nějaké rozhodnutí, že by s ním všichni souhlasili, a dokonce někdy to bývá i tak, že když uděláte nějaké rozhodnutí, tak třeba nějaká část je spokojená a nějaká spokojená není. Ale podle mého názoru, pokud chcete dělat dlouhodobě tu politiku tak, že chcete být důvěryhodný, tak byste se měl rozhodovat podle toho, co je správné z hlediska, řekněme, obhajoby nějakých základních hodnot a principů, na kterých třeba naše země funguje a nikoliv podle toho, kolik lidí vám bude tleskat a kolik lidí naopak na vás bude pískat.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
A bude se tam domlouvat skutečně něco úplně konkrétního, protože vy spíše mluvíte o právě té abstraktní hodnotě, symbolické hodnotě pro naši zemi, ale máte už teď třeba nějakou informaci o tom, že se tam skutečně něco zásadního ekonomického může podepsat?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Mám konkrétní nabídky na jednání, která pokud by dopadla, tak by mohla být pro Českou republiku a pro rozvoj té spolupráce s Thaj-wanem velmi výhodná. Ale v tuhle tu chvíli já si nechci dopředu predikovat nebo říkat, jak to celé dopadne. Vždycky se zajíci počítají až po honu, tak počkejme. Musím říci, že jak tchajwanská strana, tak ti lidé, co organizují tu návštěvu za naší stranu, což jsou jednak, řekněme pracovníci
Senátu a potom také česko-tchajwanská komora, dělají maximum pro to, aby ta návštěva poté stránce hospodářské a ekonomické spolupráce, případně vědeckotechnické dopadla dobře. A když jsem viděl ty návrhy a ty náměty a i ten seznam těch firem, který jede nebo letí, tak mě to naplňuje optimismem. Já jsem v tomto směru, byť obecně takový nejsem, docela optimistou.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
Obecně jste pesimista tedy?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Obecně jsem realista a tady, když vidím ten zájem na to odhodlání těch lidí, velmi si toho vážím teda, že mimochodem, že ti podnikatelé se v takovém množství přihlásili, protože to také něco značí o tom, co jsme zač a jaká jsme vlastně země, že není pravdou, že je potřeba se podceňovat a není pravda, že Češi nemají v sobě nějakou solidaritu, nějakou sounáležitost a nějakou schopnost, pochopit toho druhého, tak jsem mírným optimistou, přiznávám to.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
Říkáte, že tedy rozhodně chcete jet, přesto jsme v době pandemie, mise se má odehrát, jak jste říkal, na přelomu srpna a září, je tedy víceméně jisté, že poletíte na pozadí skutečně probíhající pandemie Covidu-19, jak vám právě do těch plánů a do toho chystání té cesty vstupuje to zdravotní hledisko, jak moc to zohledňujete v tom plánu?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Já už jsem to popisoval. Jedna věc, kde to mělo velký vliv, je právě ten způsob té dopravy a samozřejmě potom to bude mít vliv také na ty členy, kteří se té cesty zúčastní. My budeme mít příští týden schůzku se všemi těmi cestujícími o já je budu prosit, aby vlastně 14 dní před tou cestou dodržovali všechna pravidla, která jsou doporučená k tomu, abychom maximálně omezili riziko případné nákazy. Všichni projdou minimálně dvojnásobným testováním tak, abychom téměř stoprocentně nebo stoprocentně vyloučili to, že by letěl někdo, kdo může být infekční. A budeme také mít všichni ochranné prostředky, které budeme používat třeba i v místech, kde to není potřeba, myslím tím ještě v České republice. A to všechno děláme právě proto, abychom maximálně vyloučili riziko, že by se stalo, že by členem té cesty nebo jedním z cestujících byl někdo, kdo by mohl být jakkoliv nakažený.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
Vy se osobně nákazy nebojíte?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Já se nebojím, já se snažím všechna pravidla dodržovat, ale samozřejmě se také nechám jako všichni ostatní otestovat.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
A pokud byste vy třeba musel do karantény z jakéhokoliv důvodu, tak by ta celá obrovská cesta, mise padla?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Je to tak, kdybych musel do karantény, tak moc jiných možností není.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
Rozumím. Pojďme k aktuálnímu dění, zítra se zástupci stran sejdou s ministrem vnitra Janem Hamáčkem, aby znovu prodiskutovali nové varianty hlasování pro ty občany, kteří by museli být během krajských voleb na podzim v karanténě, na stole jsou teď 4 varianty, která se vám zamlouvá nejvíc?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Mně se zamlouvají v podstatě 3 z těch 4 variant. To znamená, když mám začít negativním výčtem, tak si nemyslím, že je možné, protože naše volební právo je přímé a tajné, že možná by se volilo prostřednictví zmocněnce, ne že by se mi to nelíbilo, ale protože to nejde z hlediska toho, jak máme to naše volební právo nastaveno.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
Náměstek ministra vnitra pro řízení sekce legislativy Petr Mlsna tvrdí, že to protiústavní není.


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Náměstek ministra vnitra pro legislativu také tvrdil, že vláda může odložit volby do
Senátu, aniž by došlo ke změně zákona a následně Nejvyšší správní soud naznal, že to bylo protiprávní. Takže zůstaňme u toho výkladu, který jsem řekl já. A co se týká těch věcí, které naopak podporujeme, tak to je ta volba z auta a volba, volba v rámci nějakého vymezeného okrsku a potom samozřejmě i volba, kdy k vám přijede komise, která vám umožní, abyste odvolil doma.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
Má některá z těchto variant, z těchto situací podle vás šanci na to, aby byla, řekněme trvalejší hodnoty, aby přetrvala i do některých dalších volebních období?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Já musím teda říci a teda té kritiky jsem se zdržel, ale vy jste mě k tomu znovu navedla je, že vůbec považuji za ostudu ministerstva vnitra a za selhání ministerstva vnitra, že my tu věc, jak budou moci volit lidé, kterým je individuálně nařízena karanténa, řešíme až nyní. A následně bude, já nevím 17. srpna zasedat vláda, 18. srpna nebo 19. srpna zasedat
Poslanecká sněmovna a 20. srpna bude zasedat Senát. Takhle se v České republice dělají zákony, v případě volebního práva a volebního zákona, což je velmi důležitý zákon, mimochodem je jedním z vyjmenovaných zákonů v článku 40 Ústavy. A potom, když se ptáme, proč je to takto na poslední chvíli, tak se dozvíme, my jsme vlastně netušili, že něco takového se může stát, my jsme čekali, až jak to dopadne v Polsku nebo někde jinde.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
A není to legitimní argument?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Není legitimní argument, protože jsme už jedny volby kvůli tomu odkládali ne, že tady byla pandemie, a to byly ty
senátní volby, které měly být původně v březnu na Teplicku a pak byly v červnu.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
Na jaře byla poněkud jiná situace možná.


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Teda všichni mluvili o druhé vlně. Já si myslím, že se dalo předvídat, že by bylo dobré změnit volební zákon tak, aby i ten výkon volebního práva, které všichni máme, mohl být proveden i těmi, co jsou v té individuální nařízené karanténě, a že toto mohlo ministerstvo vnitra předvídat a mohlo například v polovině května ten návrh zákona předložit a nemuselo ho předkládat nyní.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
A co varianta odložení voleb?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Já nejsem pro odložení voleb, protože to znamená, že někomu prodlužujete mandát, že děláte úplně zásadní kroky, které bych řekl destabilizují ten systém, tak jak funguje, a to považuju za variantu nepřijatelnou. Nakonec ji
Senát přijal dvaadvacátého tuším července usnesení, ve kterém nepovažuje případné odložení voleb za přijatelné, celý Senát, to znamená, je to usnesení pléna Senátu.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
Pokud by přece jen byly odloženy, komu by to podle vás konvenovalo takováto situace, je někdo takový?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Já nevím, já teď nemám pocit, že někdo chce, aby ty volby byly odloženy, po tom původním vyjádření pana ministra Hamáčka, který jednu chvíli se vyjadřoval tak, že ideální by bylo, nebo že počítá s tím, že ten, kdo bude mít individuálně nařízenou karanténu, že teda nepůjde volit a tím to vyřešíme, tak se mi zdá, že nyní ministerstvo vnitra nabralo správný kurz a už se snaží udělat všechno pro to, aby ty volby mohly proběhnout v řádných termínech, a aby se jich mohlo zúčastnit co možná nejvíce lidí, a co možná nejméně mělo tím pádem nějakou překážku k tomu, aby se těch voleb mohli zúčastnit a to si myslím, že je přesně role vlády a role ministerstva vnitra, aby se o toto snažily.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
Ale představme si variantu, řekněme, vyšší moci, kde skutečně by bylo sta tisíce nakažených v České republice, mohutná druhá vlna, mnoho lidí v karanténě, tak pak by možná ten odklad voleb byl na místě?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Pak by se děly takové věci, že si myslím, že tohle by nebyla úplně první, kterou bychom řešili.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
Ještě mě zajímá jedna věc, korespondenční hlasování, mluví se o tom teď právě v souvislosti pandemie i těch možných variant, ukazuje to právě podle vás na to, že bychom měli mít v budoucnu takovou variantu?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Občanští demokraté, a já s tím také souhlasím, mají názor ten, že je potřeba co možná nejdříve zajistit korespondenční volbu, možnost korespondenční volby pro zahraniční prostě občany České republiky, že tam už jsme to dávno měli mít, dokonce ten návrh toho zákona, kde mimo jiné je předkladatel Zbyněk Stanjura, a už je prvním čtení ve sněmovně, kde já osobně mám pochybnosti a nejsem si jistý, že je toto potřeba zavádět, je možnost korespondenční volby v rámci České republik. Tam se mi to zdá jako věc, která není potřebná, není nutná a mohla by třeba způsobit nějaké spekulace, případně nějaké manipulace, které nijak by nepomohly tomu, aby lidé více chodili volit, ale naopak by třeba znejistili to, zda skutečně ten jejich projev je jejich projevem.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
Na podzim tedy krajské a
senátní volby, příští rok parlamentní volby, často se právě v té předvolební debatě mluví o jakési bezkrevnosti opozice o tom, že prostě nepřináší nic výrazně nového progresivního, a proto je stále tak silné vládní hnutí ANO. Co ODS s tím chce dělat?

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Já si myslím, že to tak není, ale když se řekne, se mluví, tak potom by se to mělo nějak kvantifikovat.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
To se nedá úplně kvantifikovat, to jsou dlouhodobé debaty v rámci médií, veřejnosti.


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Kdybych zkusil kvantifikaci třeba v počtu návrhů zákonů v
Poslanecké sněmovně, tak rozhodně je ODS plnokrevná, nikoliv bezkrevná. Pokud bych zkusil vyjádření tam, kde to vyjádření není ovlivněno tím, kdo vlastní média a podíval se na Facebook nebo já nevím další sociální sítě, tak zase uvidíte, že nejen ODS ale i další opoziční strany jsou podle mě aktivní, ale pak...

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
Zeptám se jinak, měla by jít pravicová opozice do voleb nějak jednotně, měla by mít společný plán?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
No, tak to je jiná otázka, ano, pokud je to možné měla, já jsem toho velkým příznivcem a vždycky budu se snažit dosáhnout toho, abychom od středu napravo se spojili a vytvořili nějakou koalici.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
Konkrétně?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
… do voleb v
Poslanecké sněmovně. Už jsme to dokázali vlastně v 10 případech i do krajských voleb. A konkrétně vám to neřeknu, protože to záleží na těch jednáních a kdybych já tady nějakou představu řekl, tak ta jednání znesnadním a to nechci.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
Já vám řeknu představu někoho jiného, sociolog Daniel Prokop loni na podzim pro Seznam Zprávy namodeloval takový hypotetický případ, který pracoval právě s voličskou přízní pro různé koalice, podle jeho dat by se právě jako nejvýhodnější jevilo sestavit 2 opoziční bloky, liberální tam by byly Piráti a STAN a konzervativní, tam byste byli vy, KDU-ČSL a TOP 09. To si umíte představit?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Já nechci fušovat panu sociologovi do řemesla, ale jenom říkám jako vystudovaný matematik a fyzik, že rozdělení opozice do dvou bloků je z hlediska toho, jak vypadal náš volební systém pro tu opozici nevýhodné, protože tím pádem, řekněme, to, co může získat opozice v procentech, se rozdělí zhruba na půl, což znamená zisk mandátů, kdybyste sečetla mandáty obou dvou bloků, bude rozhodně mnohem menší, než kdyby to byl jeden blok a měl stejný počet procent, jestli mi rozumíte. Kdyby měli 20 % a 20 %, tak počet mandátů by byl, řekněme x a pokud jejich součet a kdyby měli dohromady 40 %, tak by nebyl X, ale třeba 1,5 x.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
Takže lepší všichni dohromady za jeden provaz?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Z hlediska jednoduchého výpočtu jednoznačně, jestli pan sociolog přemýšlí o tom, kdyby lidi šli a kdy nešli volit, tak tam já se na tuhle tu půdu já se nechci pouštět. Já teď to beru ryze matematicky a ryze matematicky to dobrý model pro to, aby opozice získala maximální počet hlasů, není.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
Pojďme ke zvládání krize, která možná nebo které možná také ovlivní ty volby. Ministerstvo zdravotnictví včera představilo Semafor, který rozděluje jednotlivé okresy podle rizikovosti, teď je tam 9 problematických okresů, váš region Jihlavsko je mezi těmi devíti zelenými, tedy rizikovějšími, víte o tom, jak se tam lidé dívají na tu současnou situaci, udržujete kontakt s tím regionem, mluvíte s nimi?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
No, velmi intenzivní. Já jsem zastupitelem města Telče, jejím krajským zastupitelem, velmi intenzivní. Dívají se na to tak, že jsou trošku zmateni z toho množství informací, jsou zmateni z toho, že vlastně, když máme třeba 3 nebo 4 nebo teď vlastně myslím 10 dokonce i těch zelených okresů nebo zelených regionů, tak to neznamená, že všude vládou stejná pravidla, je to různé v různých těch místech. Ty informace se na ně valí ze všech stran. To znamená, mám pocit, že jsme po tom dobrém startu a rychlých opatřeních, která nám umožnila tu první vlnu té pandemie velmi dobře zvládnout, se dostali do situace, kdy jsme si ty nevýhody nebo ty věci, které jsme úplně nezvládli, dobře nevyhodnotili a vlastně některé chyby opakujeme. Například to je ta informační nejednotnost, řekněme, určitá zmatenost, někdo říká A, někdo říká B, někdo říká C. Dokonce na to tuším na Twitteru, že existují takové ty věci, kdy pan ministr říká, že zítra řekne, jak to bude, a pan premiér říká, že to nemá říci dneska a má to říct dnes a pan ministr říká, že to nemá říci dnes, ale že má říct, že se lidi podle toho dneska mají chovat.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
Jinými slovy podle vás to vláda teď řídí chaoticky?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
No, je tam chaos, je to podle mě škoda, je to zbytečné, protože tím vlastně ztrácíme nějaký ten náskok, který jsme měli díky tomu razantním začátku. A pak si myslím, že je potřeba se více domlouvat i o tom, co bude dál z hlediska té ekonomiky a že je škoda, že prostě na vzory opozici tady úplně vyslyšeny nejsou a ty návrhy, které dává.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
Jste bývalý učitel, tak jak byste tedy celkově, když to byl dobrý start a teď trošku horší ne konec, ale prostředek řekněme, zvládání krize je, tak jakou známku byste vládě dal?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Já jsem sice bývalý učitel, teď se hodně prosazuje, aby se neznámkovalo. Já bych jenom řekl, že vláda trochu promarnila tu příležitost být pořád vlastně řekněme kvalitním a dobrým manažerem té situace. To mě mrzí a je mi i líto to, že ani nechce si nechat poradit. Já si třeba myslím, že minimálně 2 věci by se hodily udělat. Ta první je, že by bylo dobré, kdyby třeba na České televizi existoval nějaký půlhodinový pořad, kde by se shrnulo jaká jsou kde opatření, jak to vypadá, aby všichni věděli, že v tu dobu, když se podívají, tak se skutečně dozví, jak to vypadá a co platí a co neplatí. A druhá věc, která mě mrzí je, že máme velmi dle mého názoru dobře nastavený, řekněme krizové řízení a vůbec ty velmi, velmi to zdůrazňuji, vůbec nevolám po vyhlášení nouzového stavu, ale aktivace krizového štábu, který se neaktivuje jenom, když je nouzový stav, si myslím, že by té věci hodně mohl pomoci, protože krizový štáb jako takový, například způsobí, kdyby zasedal a bavil se o té současné situaci, že se všichni náměstci ministra odpovědní ministrů pardon, odpovědní za krizové řízení, budou setkávat, společně s hasiči, s policisty. A budou tam 2 pracovní skupiny, které ze statutu krizového štábu musí být zřízeny. Jedna ta skupina se zabývá komunikaci s médii a informování občanů a druhá ta skupina se zabývá materiálně technickým zabezpečením. A tohle všechno máme ve statutu krizového štábu, kdy byl aktivován, kdyby to nikdo nechtěl řídit různými jinými skupinami, tak bychom dle mého názoru těch problémů měli daleko méně, protože ti lidé, kteří jsou dlouhodobě cvičeni na svoji práci v krizovém štábu, jsou profesionálové a jsou velmi dobří. Já to vím velmi dobře, jako
hejtman kraje Vysočina jsem s nimi spolupracoval, a je trochu škoda, že toho nyní nevyužíváme.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
Říká předseda
Senátu Miloš Vystrčil, já vám moc děkuju za to, že jste byl hostem interview ČT24, na shledanou.

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Děkuju za pozvání, na shledanou.

Linda BARTOŠOVÁ, moderátorka:
Za chvíli začínají Události, tak se podívejte i na ně, krásný večer.

Miloš Vystrčil

Miloš Vystrčil

předseda Senátu PČR
místopředseda strany
zastupitel Kraje Vysočina

Více o autorovi