Zvažované škrty v rozpočtu Ministerstva obrany ČR jsou špatným signálem
13. března 2019

Jana Černochová: Zvažované škrty v rozpočtu Ministerstva obrany ČR jsou špatným signálem

(www.ods.cz ) Komentář předsedkyně sněmovního výboru pro obranu a 1. místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jany Černochové k avizovaným škrtům v rozpočtu Ministerstva obrany České republiky.

Jana Černochová: „Včera, 12. března, jsme slavili 20 let od vstupu České republiky do Severoatlantické aliance. Téměř všichni se shodovali na tom, že NATO je pro nás klíčovým garantem bezpečnosti, že chceme a musíme být dobří spojenci a že je nutné o obranu pečovat, ideálně vydáváním 2 % HDP na obranu. A den poté se dohaduje ministr obrany s ministryní financí na škrtech v rezortním rozpočtu.

Ministr obrany Lubomír Metnar po dnešním jednání s ministryní financí Alenou Schillerovou podle ČTK naznačil, že by se mohlo v rezortu škrtnout až 10 procent míst, nikoli vojenských, ale civilních. Byť se může zdát, že ministerstvo obrany vyjde vstříc požadavku na šetření a nikterak se to nedotkne armády, není to pravda.

Za prvé, bude velice důležité, kde se budou občanští zaměstnanci škrtat, protože armáda je na jejich podpoře závislá, takže se jí to s vysokou pravděpodobností nepřímo dotkne. A za druhé by bylo dobré vědět, co se s ‚uspořenými‘ penězi stane, zda o ně bude snížen rozpočet ministerstva obrany. Pokud ano, pak se budeme spíše vzdalovat než blížit kýženým výdajům ve výši 2 % HDP, respektive 1,4 % HDP v roce 2021, což slíbilo programové prohlášení této vlády.

Jakékoli škrty v rozpočtu Ministerstva obrany v dalších letech, kdy mají proběhnout zásadní modernizační projekty, jsou špatným signálem a premiér Andrej Babiš by měl proti nim zasáhnout.

Požadavky na škrtání z roku na rok byly jedním z důvodů, proč ODS včera předložila návrh novely zákona 222/1999, Sb., díky které by se výdaje ve výši 2 % HDP uzákonily. Tato hranice je nejenom aliančním doporučením, ale i naším závazkem odsouhlaseným představiteli členských zemí například na summitu NATO ve Walesu.“

Jana Černochová

Jana Černochová

1. místopředsedkyně poslaneckého klubu PČR
předsedkyně sněmovního výboru pro obranu
expertka pro obranu
starostka MČ Praha 2

Více o autorovi